Radni apelują o to, by szczepić się przeciwko COVID-19

Image

Ostatnią sesję Rady Miejskiej w tym roku rozpoczęto od apelu do mieszkańców w sprawie szczepień przeciwko COVID-19.

Głos w tej sprawie zabrała radna SPS Joanna Grobel- Proszowska.

- Radni Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego wystąpili z inicjatywą apelu do społeczeństwa w sprawie szczepień. Pan prezydent Lucjusz Nadbereżny i pan przewodniczący Stanisław Sobieraj uznali, że to powinien być nasz wspólny apel: władz miejskich oraz wszystkich radnych Rady Miasta- mówiła na początku środowej sesji Rady Miasta Joanna Grobel- Proszowska.

Treść apelu:

My, Radni pragniemy zaapelować do mieszkańców Stalowej Woli i Powiatu Stalowowolskiego o podjęcie decyzji o zaszczepieniu się przeciw COVID – 19. Mamy zaufanie do ekspertów i lekarzy, którzy znają się na chorobach zakaźnych, epidemiach i profilaktyce w postaci szczepień. Mówią oni jedynym głosem, że, aby skutecznie zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne – swoje, osób bliskich, sąsiadów, współpracowników i wszystkich dookoła, należy zaszczepić się.

Szczepienia są dobrowolne, więc bardzo istotne jest poczucie współodpowiedzialności za zdrowie całego społeczeństwa, za normalne funkcjonowanie naszej wspólnoty. Tylko wtedy, jeżeli szczepionkę przyjmie co najmniej 60% populacji, jesteśmy w stanie, zdaniem specjalistów, powstrzymać rozwój epidemii, ocalić życie wielu osobom.

W stanowisku ekspertów Polskiej Akademii Nauk (PAN) w sprawie szczepionki na koronawirusa czytamy:

„Brak szczepień oznacza, że przynajmniej 75 proc. społeczeństwa się zarazi i duża część tych osób zachoruje. Będzie to związane z setkami tysięcy zgonów, oraz realnymi skutkami ubocznymi zachorowań, które u części z zakażonych zostawiają trwały ślad. To abstrakcyjne liczby. A jednak oznaczają coś bardzo konkretnego, a mianowicie, że COVID-19 dotknie niemal każdą rodzinę. Każdy będzie znał osobę, która zmarła z powodu COVID-19. Każdy odczuje skutki kryzysu”.

Należy uświadomić sobie także fakt, że jeśli wszyscy wokół są zaszczepieni, to ryzyko zakażenia się dla osoby, która ma przeciwwskazania do szczepienia, jest znikome. Szczepiąc się ratujemy gospodarkę naszego kraju, miejsca pracy w naszym regionie i mieście. Każdy z nas jest zmęczony niepewnością i niepokojem wywołanym kolejnymi falami pandemii. Wszyscy pragniemy przewidywalności, stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. Zachęcamy do zaszczepienia się, warto i trzeba podjąć taką decyzję.

Samorząd nie będzie zmuszał do szczepień

Prezydent miasta podziękował za wystosowanie apelu do mieszkańców. Podkreślił, że miasto nikogo nie będzie zmuszało do szczepień. Zaznaczył, że samorząd ze swojej strony będzie przekazywać informacje dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 tak, by było to dla wszystkich jasne.

- Samorząd jest otwarty żeby promować bezpieczne szczepienia, by móc wrócić do normalności- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Włodarz miasta planuje się zaszczepić, do czego zachęca innych.

Podczas obrad połączono się również z Violettą Tyczyńska z Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie, która przekazała radnym plan szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w Polsce.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~hmmm

przy tylu punktach i takiej organizacji powiat ma szansę w przyszłym tysiącleciu!!