Rusza budowa Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Nisku

Image
Jest już pewne, że za kilka miesięcy ruszy budowa nowego budynku Sądu i Prokuratury Rejonowej w Nisku. Właśnie ogłoszono przetarg, który ma wyłonić wykonawcę tej inwestycji, o czym poinformował Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł na konferencji zorganizowanej 28 grudnia w niżańskim Urzędzie Gminy i Miasta.

– Jesteśmy dziś praktycznie na końcu drogi. Wiosną 2021 roku nastąpi przysłowiowe pierwsze wbicie łopat. Przez kolejne 36 miesięcy będzie trwała budowa tego obiektu. Mam nadzieję jednak, że prace zostaną ukończone szybciej – mówił Marcin Warchoł.

Wspólna siedziba Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Nisku będzie miała 3700 m², a zakres robót obejmie także niezbędne przyłącza i zagospodarowanie terenu. W budynku oprócz siedziby sądu i prokuratury planowane są pomieszczenia dla pracowników zatrudnionych w Oddziale Informatycznym Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie oraz Referendarzy Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Ponadto w budynku planuje się ulokowanie pomieszczeń archiwum Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, która boryka się z niedoborem powierzchni archiwalnej. – Będzie to najnowocześniejszy budynek tego typu w Polsce spełniający najnowsze standardy i utrzymany w nowoczesnej stylizacji. Znajdą się w nim pomieszczenia dla sędziów, referendarzy, adwokatów, radców prawnych, dla świadków. Także obsługa informatyczna oraz wydział ksiąg wieczystych. Inwestycja zostanie sfinansowana w pełni ze środków ministerstwa, bez obciążenia dla lokalnego budżetu – informował Wiceminister Sprawiedliwości.

Szacowana wartość budowy nowych obiektów to około 56 mln zł. Obiekt zlokalizowany będzie na działce o powierzchni 0,66 ha w Nisku przy ul. Jana Marii Gisgesa 1, którą to na potrzeby przyszłego sądu przekazała Gmina Nisko.

– Muszę powiedzieć, że to głównie dzięki panu Wiceministrowi i jego inicjatywie powstanie w Nisku nowy obiekt z przeznaczeniem na Sąd Rejonowy i Prokuraturę Rejonową. Bardzo za to dziękuję. Dziś jesteśmy już po wszelkich formalnych uzgodnieniach. Niebawem ruszy budowa. To dla nas bardzo dobra wiadomość z wielu względów, również dlatego, bo zwolnią się po Sądzie Rejonowym pomieszczenia na piętrze budynku. Będą one wówczas do dyspozycji gminy –mówił Waldemar Ślusarczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

Budowa nowej siedziby od dawna była konieczna, bo stare obiekty nie spełniają już współczesnych wymogów funkcjonalno-użytkowych i technicznych. Według Marcina Warchoła brakuje w nich ponad 2000 m² powierzchni m.in. na czytelnię akt, poczekalnię dla świadków, czy możliwość transportu osób osadzonych do sądu. Wiceminister podczas konferencji podziękował również obecnemu burmistrzowi Waldemarowi Ślusarczykowi za starania na rzecz budowy Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Nisku, oraz jego poprzednikowi, burmistrzowi Julianowi Ozimkowi za wieloletnie działania w tym zakresie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~OZE

~BoloSTW TO JEST SYN POLICJANTA MIESZKAJĄCEGO I POCHODZĄCEGO ZE STALOWEJ WOLI

~-RST

TylkoZKS WIELKI TO JEST KAZIMIERZ A STALOWA WOLA TO WIELOWIEŚ

~taktak

"Login" piszesz o Stalowej Woli, że urząd mieści w dwóch budynkach... Nie znasz rozmachu z rozrostem tzw. 'kadr" Nadbereżnego. Aktualnie urzędnicy są rozlokowani w 5 budynkach z tym, że budynku po KUL przy ul. Popiełuszki jest szyld urzędu ale nie wykazano kto tam pracuje. Sam Nadbereżny ma dwa gabinety. Jeden na Placu Niebiańskiego Spokoju a drugi wymościł sobie w budynku dyrekcji naczelnej Huty - po dyrektorach i prezesach. Wszystko jest na bogato!

~kipi

Dla 8 sędziów taki gmach to zwyczajna rozpusta. Sprawy w tym sądzie ciągną się latami i po co toto rozbudowywać? To co w tej chwili mają jest za duże do potrzeb. Panie Warchoł(dr hab.!) lepiej zainteresowałby się pan terminami załatwiania spraw sądowych w tym sadzie a nie wydawaniem bez sensu kasy. Mieliście przyspieszyć a tymczasem do sądów wpuściliście... żółwie! Wstydź się człowieku swojego cienia!

~krakowiak

Stalowa Wola to jest to miasteczko kolo Niska?

~BoloSTW

Co się aktualnie dzieje z synem policjanta, który na początku roku wjechał w kiosk i zabił jedną osobę, a drugą ranił?

~Login

Ale przynajmniej w Nisku po wybudowaniu budynku nowego sądu , zwolnią się miejsca w budynku urzędu miasta , które do tej pory zajmował sąd . To pozwoli miastu zgromadzić wszystkie komórki urzędu miasta w jednym budynku , bo do tej pory były zlokalizowane w różnych miejscach. Czyli dla miasta będzie to najprawdopodobniej jakaś oszczędność . A w Stalowej Woli urząd miasta coraz bardziej się rozrasta i niedługo prawdopodobnie mimo dwóch budynków zajmowanych obecnie i byłej dyrekcji Huty , będzie potrzebował kolejnych lokali dla rosnącej armii urzędników !

kabi

budynek wygląda jak więzienie

~Ksjsnc

Biedy nie widac, no to smieci teraz beda po 100 zl of osoby by ich utrzymac

~Gonzo

No jak tyle przestępców to trzeba jest kasa co tam a może kamieniołomy bieszczady jak kiedyś to było dobre teraz pokoje z telewizorem i widokiem szok

~~J23

Ja bym zlikwidował powiat stalowowolski (WIELOWIEJSKI (Pławo, Chyły , Swoły) ) i stworzył wielki POWIAT NIŻAŃSKI

Saturn

Ja bym zaorał sąd w Nisku zamiast pomagać obywatelem to rujnuje życie

TylkoZKS

Ja bym zlikwidował powiat niżański i stworzył wielki powiat stalowowolski.