Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Image

Instalacje fotowoltaiczne budzą wiele różnorodnych i sprzecznych emocji. Z jednej strony słyszy się, że jest to rozwiązanie i ekologiczne i ekonomiczne. Z drugiej jednakże słychać, że czas, w jakim dochodzi do zwrotu inwestycji jest bardzo długi, a zanim w ogóle dojdzie do oszczędności, to upłynąć musi jeszcze więcej czasu. Jak zatem jest naprawdę? Czy fotowoltaika jest rzeczywiście opłacalna? Czy warto w to inwestować? Kurs z fotowoltaiki wiele wyjaśnia.

Dofinansowania i pożyczki na fotowoltaikę

Z roku na rok powstaje coraz więcej programów, które służą dofinansowaniu do zielonej energii. Ich celem jest wsparcie finansowe prywatnych właścicieli budynków. Dzięki temu montaż instalacji fotowoltaicznej jest dostępny również dla nich. Co ważne, skorzystanie z takiego programu to również jeden z czynników, który powoduje, że sama instalacja zwraca się w krótszym czasie i szybciej można generować oszczędności. Jak to możliwe? Mniejszy wkład własny, to szybszy zwrot.

O tym, że fotowoltaika się opłaca świadczą również różnorodne „zielone kredyty”. Gdyby było to niekorzystne rozwiązanie, to oferowane kredyty na odnawialne źródła energii, nie byłyby tak korzystne i stosunkowo tanie. Udzielenie kredytu na preferencyjnych warunkach jest możliwe, gdy istnieje pewność, że kredytobiorca taki kredyt szybko spłaci. Nie trzeba więc finansowo zabezpieczać ryzyka.

Co wpływa na to, że fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika jest rozwiązaniem korzystnym i opłacalnym, choć trzeba wiedzieć, że dziś korzyści z niej płynące są znacznie większe, niż to było kiedyś. Dlaczego tak się dzieje? Wpływa na to kilka istotnych czynników, o których mowa, gdy rozpoczyna się szkolenie oze w budownictwie.

Przede wszystkim maleją ceny samych paneli fotowoltaicznych. Skoro inwestycja jest mniejsza, to i zwrot zachodzi szybciej, a oszczędności są większe.

Drugi czynnik to wydajność ogniw, która jest coraz większa. Im bardziej wydajne są ogniwa, tym więcej energii produkują, więc generowane są większe nadwyżki, a to natomiast wpływa na wysokość rachunków za prąd.

Trzeci czynnik to rosnące ceny energii. Co najważniejsze, ciągle przewidywane są kolejne podwyżki, więc stawka będzie rosła. Im wyższy jest koszt za kilowatogodzinę, tym bardziej opłaca się ją samodzielnie wyprodukować.

Biorąc pod uwag powyższe informacje jest dość jasne, że projektowanie systemów PV się opłaca. Z jednej strony odczuwalnie obniża stałe koszty energii, a z drugiej strony pozwala generować oszczędności, które szybko zapewniają zwrot z wniesionej inwestycji, a po jego rozliczeniu stanowią już wyłącznie źródło zysków.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =