5 powodów, dla których warto poruszać się rowerem po mieście!

Image

Twój rower kurzy się w piwnicy, a Ciebie męczą dodatkowe kilogramy i brak energii? Jest na to sposób i coraz więcej osób z niego korzysta. To oczywiście regularna jazda na rowerze! Sprawdź, dlaczego warto poruszać się tym pojazdem po mieście.

Dojazd do pracy, na spotkanie z przyjaciółmi lub na zakupy może być połączony z aktywnością, zająć mniej czasu i pozwolić Ci zadbać o sylwetkę. Na dodatek umożliwia zaoszczędzenie całkiem sporej sumy! Jeśli weźmiemy pod uwagę także fakt, że wiele miast coraz intensywniej inwestuje w ścieżki rowerowe, a nawet sieć rowerów miejskich, pozostaje nam dokładnie zero argumentów przeciwko używaniu tego środka transportu. Choć wiemy, jak trudno zebrać się z kanapy i zmienić swoje przyzwyczajenia, warto zwalczyć tę słabość, bo efekty mogą nas pozytywnie zaskoczyć! Pamiętajmy tylko, aby odpowiednio przygotować się do jazdy — sprawdźmy stan techniczny roweru, dostosujmy swój ubiór do jazdy i przygotujmy zabezpieczenie (zapięcie), jeśli planujemy zostawiać pojazd pod sklepem lub miejscem pracy. Dobrym pomysłem jest także ubezpieczenie roweru, które szczególnie polecamy osobom często korzystającym z tego środka transportu. Kiedy już zadbamy o własne bezpieczeństwo, możemy cieszyć się korzyściami płynącymi z jazdy na rowerze.

1. Ruch to zdrowie!

Choć każdy z nas to wie, wiele osób woli pozostawać w sferze… teorii. Zawsze znajdziemy wymówkę: brak czasu, zmęczenie po pracy, siłownia położona zbyt daleko od domu, a teraz nawet ogólnoświatowa pandemia. Tymczasem wystarczy przesiąść się z samochodu lub miejskiej komunikacji na rower, by codzienną dawkę ruchu dostarczyć organizmowi niemal mimochodem — przemieszczając się z pracy do domu, z domu do sklepu itd. Nawet nie zauważymy, kiedy ćwiczymy — to świetne rozwiązanie dla osób, które nie są wielkimi miłośnikami sportu, a jednak chcą dbać o swoje zdrowie i kondycję.

2. Oszczędność czasu

Czekanie na tramwaj lub tkwienie w korku bywa uciążliwe i każdego roku pozbawia nas wielu cennych godzin. Jazda rowerem jest szybszym rozwiązaniem niż dotarcie do miejsca docelowego na piechotę, a przy okazji pozwala nam ominąć korki i uniezależnia nas od komunikacji miejskiej. Z czasem nasze mięśnie przyzwyczają się do jazdy i będzie ona jeszcze bardziej efektywna!

3. Ograniczenie wydatków

Możesz zrezygnować z zakupu biletu miesięcznego lub pojedynczych biletów na tramwaj czy autobus, a także tankować samochód rzadziej niż zwykle. Jazda na rowerze stanowi świetny sposób na oszczędzanie pieniędzy i jeśli szukasz sposobu, by domowy budżet kurczył się nieco wolniej — to jest rewelacyjna metoda.

4. Mniej zanieczyszczeń i mniejszy tłok

Rowery są bardzo ekologicznym środkiem transportu, a o środowisko powinien dbać każdy z nas. Niższy poziom duszącego smogu i mniejszy hałas to coś, na czym każdemu mieszkańcowi powinno zależeć. Jeśli tylko jesteśmy w stanie — działajmy. Walka z zanieczyszczeniami poprzez jazdę na rowerze to naprawdę przyjemne rozwiązanie! Na dodatek ograniczamy korki w mieście i unikamy poszukiwania miejsca parkingowego, rozluźniając uliczny tłok.

5. Relaks i lepszy sen

Ruch na świeżym powietrzu sprawia, że nasz umysł wypoczywa, a my relaksujemy się i możemy odetchnąć od natłoku obowiązków i stresujących sytuacji, które dotyczą nas każdego dnia. Poprawia także krążenie, dotlenia organizm i wpływa na lepszy sen. Już po kilku dniach regularnej jazdy zauważymy, że mamy lepsze samopoczucie i więcej energii do działania!

Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu, czy pojazd jest sprawny oraz o dbaniu o własne bezpieczeństwo! Jeśli często korzystasz z tego środka transportu, dobrym pomysłem może być ubezpieczenie roweru, które pozwala ubiegać się o odszkodowanie w razie kradzieży pojazdu lub jego uszkodzenia. Ubezpieczenie pozwala również ubiegać się o pokrycie kosztów, jeśli rowerzysta spowoduje wypadek lub uszkodzi czyjeś mienie (np. samochód), a ponadto gwarantuje finansowe wsparcie w razie wypadku. Tak przygotowani możemy cieszyć się jazdą — najwięksi miłośnicy rowerów korzystają z nich przez cały rok, podkreślając, że dzięki temu cieszą się lepszą odpornością i większą ilością energii. Może Ty także spróbujesz?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.