Stół ogrodowy - z jakiego materiału i jak o niego dbać?

Image

W sezonie wiosenno-letnim, centrum życia rodzinnego nierzadko stanowi ogród, a jego nieodłącznym elementem jest solidny, ogrodowy stół. Starannie dobrany materiał i odpowiednia konserwacja, pozwoli cieszyć się wspólnymi posiłkami na dworze, przez wiele sezonów. Wybór stołu ogrodowego, nie jest natomiast rzeczą prostą, jako że istnieje szereg parametrów, które ów mebel powinien spełniać.

Czym kierować się przy wyborze stołu ogrodowego

Kupując meble ogrodowe, a w szczególności stoły, należy dowiedzieć się przede wszystkim o jakości produktu, materiale wykonania a dopiero w następnej kolejności, na jego stronie wizualnej. Oczywiście proces zakupowy zaczyna się od strony wizualnej dlatego warto wiedzieć już od początku na co zwracać uwagę gdy znajdziemy wymarzony mebel. Jeżeli więc zależy nam na wytrzymałym, odpornym na działanie warunków atmosferycznych stole ogrodowym, należy dowiedzieć się wcześniej z jakich materiałów są wykonywane stoły ogrodowe, czym się charakteryzują, jakie są zalety i wady dopiero wtedy można dokonać świadomego i satysfakcjonującego zakupu.

Obrazek

Stół ogrodowy z technotrattanu oraz ze szklanym blatem. Marka Garden Point.


Kluczowym warunkiem, jaki winien spełniać stół, jest wykonanie z wysokiej klasy odpornego tworzywa. Trzeba jednak określić, gdzie dokładnie będziemy z niego korzystać, ponieważ rozróżniamy stoły zarówno stacjonarne (do przydomowego ogródka czy działki), jak i rozkładane ( nadające się na wyjazd np. na kemping). W pierwszym przypadku możliwości jest znacznie więcej, bo do dyspozycji mamy drewno (różne gatunki), technorattan, metal oraz odlewy plastikowe. Na rynku są także modele z elementami szkła, komponujące się doskonale z nowoczesnymi aranżacjami ogrodowymi. W drugiej zaś sytuacji, kiedy stół planujemy przestawiać, w grę wchodzi głównie lekki materiał – najczęściej aluminium.

Obrazek

Stół ogrodowy aluminiowy w zestawie fot. Ogrodosfera.pl


Absolutną koniecznością są stabilne, funkcjonalne nogi, dopasowane do podłoża. W sprzedaży znajdziemy ponadto: stoły rozsuwane (idealne na większe przyjęcia), stylowe stoły na żeliwnym stelażu (często ażurowym) i mnóstwo interesujących, ponadczasowych propozycji oraz nowoczesnych wariacji. Przy obecnej dowolności kształtów, kolorów i bogatym designie, nie sztuką się zagubić, dlatego dobrym pomysłem jest od razu analiza materiału wykonania oraz design by móc od razu decydować czy dany model zaliczy się do finalnej grupy produktów z których nastąpi wybór.

Pielęgnacja stołu ogrodowego

Z uwagi na to, iż stoły ogrodowe w większości służą nam wyłącznie wiosną i latem, w pozostałym czasie wskazane są czynności zabezpieczające, dostosowane do rodzaju stołu. Są to między innymi : stoły drewniane - konserwacja olejem impregnującym i przechowywanie w mało wilgotnym miejscu; powierzchnie rattanowe - czyszczenie suchą ściereczką i odrobiną ciepłej wody z dedykowanym płynem; stoły drewniane lakierowane - przetarcie drobnym papierem ściernym i ponowne położenie warstwy lakieru raz do roku. Wszystkie niezbędne preparaty kupimy online, albo w sklepie stacjonarnym.

Obrazek

Metalowy stół ogrodowy ze szklanym blatem marki garden Point


Stół ogrodowy będzie z pewnością atrakcyjną wizytówką naszego ogrodu i umili wspólne chwile, pod warunkiem, że zadbamy o jego wygląd, zgodnie z zaleceniami. Precyzyjnie dobrany kształt, kolor i styl, wspaniale uzupełni klimat danego miejsca. Naturalne, ciepłe drewna - pięknie dopełnią wiejskie, sielankowe scenerie, zaś pozostałe tworzywa, zgrabnie podkreślą miejski charakter.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.