Naturalna mata do jogi z korka - czy to dobre rozwiązanie?

Image

Mata to atrybut każdego jogina i to od wyboru tego elementu wyposażenia najczęściej zaczyna się przygodę z jogą. Właśnie od maty zależą nasze późniejsze bezpieczeństwo i komfort podczas sesji, dlatego nieodpowiedni produkt może skutecznie pozbawić motywacji nawet najbardziej zapalonych amatorów. Dobrej jakości materiały mogą oszczędzić bólu kolan i łokci, a także dodatkowych wydatków w postaci antypoślizgowych skarpetek, butów czy rękawiczek, więc nie warto w tej kwestii przesadnie oszczędzać. Na przyjemność płynącą z ćwiczeń wpływa również oczywiście wygląd akcesoriów. Wiele osób jest zauroczonych coraz bardziej popularnymi matami z naturalnego korka. Czy jednak piękny design idzie w parze z wygodą i funkcjonalnością?

Korek kojarzy się zazwyczaj z zamknięciem butelki wina. Wszyscy wiedzą, że jest to materiał elastyczny, ale jednocześnie zbyt twardy i kruchy, by go zwijać, jak to się robi z matą. Jak więc tworzy się maty korkowe, aby poza swoim oryginalnym, naturalistycznym designem, dorównywały również funkcjonalnością swoim syntetycznym odpowiednikom?

Mata do jogi korkowa zbudowana jest z dwóch warstw: wierzchniej warstwy wykonanej z korka i spodniej stworzonej z naturalnego kauczuku. Łączy się je bez użycia szkodliwych, syntetycznych klejów, a jedynie wykorzystując technikę zgrzewania w wysokiej temperaturze. Dzięki temu mata zachowuje podobne właściwości jak te, wykonane z innych materiałów, będąc jednocześnie w 100% naturalna i mając szereg zalet, których nie posiadają inne produkty z tej kategorii.

Najważniejsze cechy mat korkowych

Mata korkowa to wyjątkowy produkt, który dzięki wykorzystaniu naturalnych właściwości korka - czyli surowca pozyskiwanego z kory dębów korkowych, odznacza się specyficznymi cechami. Warto poznać je zanim zdecydujemy się na zakup, aby móc w pełni wykorzystywać potencjał tego niezwykłego materiału i odpowiednio o niego dbać.

Zalety mat korkowych

• • Ekologiczne materiały

• Mata korkowa wykonana jest w 100% z naturalnych, biodegradowalnych materiałów. Lasy korkowe, z których pozyskuje się materiał potrzebny do wykonania maty nie są w tym celu wycinane, a jedynie pozbawiane kory, dzięki czemu dęby korkowe żyją około 200 lat. Lasy utrzymywane w celach produkcji korka zapobiegają pustynnieniu obszarów na których rosną, będąc domem dla wielu zagrożonych gatunków. Wybierając naturalną matę korkową mamy pewność, że nie zaszkodzi ona środowisku naturalnemu ani w momencie produkcji, ani po jej wyrzuceniu.

• • Wysoka przyczepność i komfort ćwiczeń

• Pomimo bardzo przyjemnego odczucia gładkości materiału, korek zapewnia bardzo wysoką przyczepność. Co ciekawe, zwiększa się ona pod wpływem potu, czyli zupełnie odwrotnie niż w przypadku mat syntetycznych lub kauczukowych. Dzięki temu korek idealnie nadaje się do ćwiczenia jogi dynamicznej oraz ułatwia utrzymywanie pozycji statycznych.

• • Właściwości antybakteryjne

• Korek charakteryzuje się naturalnymi właściwościami antybakteryjnymi, dzięki czemu mata z niego wykonana zapewnia bezpieczeństwo oraz nie wchłania nieprzyjemnych zapachów. Nie ma również potrzeby stosowania środków z alkoholem lub detergentów do jej wyczyszczenia, wystarczy jedynie przetrzeć ją wilgotną ściereczką.

• • Właściwości antyalergiczne

• Mata korkowa to idealny wybór dla osób uczulonych na kauczuk, ponieważ dzięki wierzchniej warstwie korka, skóra podczas ćwiczeń nie ma kontaktu z alergizującym materiałem.

• • Oryginalny wygląd

• Maty korkowe w przeciwieństwie do swoich syntetycznych odpowiedników wyróżniają się bardzo eleganckim, delikatnym wzornictwem, przywodzącym na myśl kontakt z przyrodą. Wśród tych modeli nie znajdziemy krzykliwych kolorów, a jedynie delikatne ciemne zdobienia na tle naturalnej barwy korka.

Wady mat korkowych

Maty korkowe mają właściwie tylko jedną zasadniczą wadę. Jest to mniejsza trwałość i skłonność korka do ścierania się i powstawania ubytków. Korek jest surowcem delikatniejszym od syntetycznych gum i kauczuku, dlatego należy pamiętać, aby matę czyścić jedynie przy pomocy wilgotnej ściereczki i nie narażać jej na kontakt z ostrymi przedmiotami, kosmetykami czy detergentami. Wybierając produkt z tej kategorii warto wybrać sprawdzonego producenta, który stosuje jedynie wysokiej jakości materiały, dzięki czemu mata będzie nam służyć dłuższy czas. Wśród produktów na dostępnych na polskim rynku szczególnie godna polecenia jest propozycja marki Utupluti.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.