Jak zaprojektować elegancki wjazd na posesję?

Image

Podjazdy łączące bramy wjazdowe z domem to swego rodzaju wizytówka całej posesji. Warto więc zaprojektować ten element parceli w sposób zapewniający domownikom pełną wygodę, ale też pasujący do stylu architektonicznego budynku i prezentujący się estetycznie. Co wziąć pod uwagę?

Eleganckie i funkcjonalne bramy wjazdowe

Brama wjazdowa na posesję powinna z jednej strony gwarantować domownikom bezpieczeństwo, z drugiej zaś zapewniać wygodne użytkowanie. Nie bez znaczenia pozostaje również estetyka. Bramy wjazdowe mogą być przesuwne lub rozwierane, a każdy z tych rodzajów można dodatkowo wyposażyć w napęd pozwalający otwierać i zamykać skrzydła za pomocą nadajnika radiowego lub aplikacji na smartfonie. Które rozwiązanie sprawdzi się lepiej?

Wiele zależy od wielkości działki, a także wolnej przestrzeni wzdłuż ogrodzenia. Bramy przesuwne po otwarciu zapewniają więcej miejsca na manewrowanie autem. W tym modelu skrzydła mogą poruszać się po prowadnicach, zaś w przypadku konstrukcji samobieżnej są zamontowane kilka centymetrów nad poziomem gruntu. Drugie z wymienionych rozwiązań jest wygodniejsze ze względu na brak konieczności usuwania błota, lodu czy śniegu z prowadnic. Wymaga ono jednak więcej miejsca ze względu na przeciwwagę.

Przesuwne bramy wjazdowe poruszają się wzdłuż ogrodzenia, dlatego potrzebują do bezawaryjnej pracy wolnego miejsca wzdłuż płotu. Model rozwierany może z kolei sprawdzić się na działkach, na których nie ma odpowiednio dużo przestrzeni wzdłuż ogrodzenia. Niezależnie od wyboru sposobu otwierania bramy wjazdowej należy zwrócić uwagę również na wzornictwo skrzydła i dopasować je zarówno do płotu, jak i stylu architektonicznego, w jakim utrzymany jest dom.

Na co zwrócić uwagę, projektując podjazd?

Aranżując wjazd na posesję trzeba zadbać nie tylko o funkcjonalną bramę, ale również o dobrze zaprojektowany podjazd. Na wygodę użytkowania wpływa kilka czynników, jak jego szerokość, rodzaj nawierzchni czy dodatkowe miejsce na manewrowanie autem. Wybierając materiał na podjazd, należy pamiętać, że powinien on być wytrzymały na duże obciążenia. Rozsądnym wyborem będzie też nawierzchnia, którą łatwo odśnieżyć, ale też utrzymać w czystości. Błoto, ślady opon czy oleju na podjeździe z pewnością nie dodadzą uroku przestrzeni wokół domu. Podczas projektowania podjazdu nie bez znaczenia pozostaje również wielkość działki. Na dużych posesjach zaaranżowanie przestrzeni prowadzącej od bramy wjazdowej do garażu zazwyczaj nie sprawia większych trudności, nieco gorzej bywa w przypadku mniejszych posesji.

Jeśli jest to możliwe, warto wygospodarować dodatkowe miejsce do parkowania przed domem, gdzie swoje auta będą mogli zostawiać goście. Niektórzy inwestorzy decydują się na utwardzenie podjazdu o szerokości równej bramie garażowej lub na wybrukowanie jedynie śladów opon. Rozwiązanie to jest jednak niepraktyczne, bo podczas opadów deszczu bądź śniegu kierowca i jego pasażerowie wysiadają na mokry lub zaśnieżony trawnik. W pobliżu podjazdu lepiej też nie umieszczać kwietników, ławek czy innych elementów dekoracyjnych, które mogłyby utrudniać manewrowanie samochodem. Dobrym pomysłem jest zaś oświetlenie w specjalnych oprawach odpornych na nacisk o dużej wadze, a jednocześnie zapewniających szczelność na wysokim poziomie.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo?

Projektując podjazd nie można zapominać również o bezpieczeństwie. Wybierając bramę wjazdową warto postawić na napęd z możliwością otwierania i zamykania skrzydła za pomocą nadajnika. Wysokiej jakości automatyka do bram ma zabezpieczony sygnał, co uniemożliwia jego przechwycenie, ale też zapobiega sytuacjom, kiedy brama otwiera się w wyniku działania sygnału z innych nadajników.

Nowoczesne bramy są ponadto wyposażane w czujniki zatrzymujące skrzydło po napotkaniu jakiejkolwiek przeszkody, co z kolei zapobiega przytrzaśnięciu palców czy uszkodzeniu auta. Dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie domofonu, dzięki czemu domownicy będą mogli wpuścić gości bez konieczności wychodzenia do furtki.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
jabar

najpierw tę posesję trzeba posiadać