Jak przeżyć pierwsze dni po odstawieniu alkoholu? Poradnik dla uzależnionych i ich rodzin

Image

Nałóg jest czymś wyniszczającym człowieka. Organizm osoby uzależnionej od alkoholu nigdy nie wróci do stanu, w jakim był przed chorobą. Kiedy alkoholik zdecyduje się na terapię, z pewnością nie jest mu łatwo. Musi bowiem odstawić alkohol, czyli źródło swojego uzależnienia i nauczyć się żyć od nowa, funkcjonować bez używki. Jak radzić sobie w pierwszych dniach abstynencji? Jak rodzina alkoholika może i powinna go wspierać?

Pierwsze dni abstynencji – przykre objawy odstawienia alkoholu

Pierwsze dni po odstawieniu alkoholu bywają ciężkie. Pojawia się wówczas AZA, czyli alkoholowy zespół abstynencki. Składają się na niego zaburzenia psychiczne oraz somatyczne, które spowodowane są niedostarczeniem organizmowi odpowiedniej dawki alkoholu. U każdego alkoholika nasilenie zespołu, czas jego trwania czy objawy mu towarzyszące mogą być inne. Symptomy mogą być podobne jak podczas tzw. kaca. Są to: ból głowy, wymioty, złe samopoczucie, wzrost ciśnienia. Często do tego dochodzi również lęk, rozdrażnienie, bezsenność, drżenie rąk. Z tymi objawami można sobie jednak jakoś poradzić. Czasami natomiast mamy do czynienia z powikłanym alkoholowym zespołem abstynencyjnym, podczas którego dochodzi do halucynacji, omamów, majaczenia, drgawek. Dla osoby, która pierwszy raz spotyka się z takimi symptomami, może to być przerażające. Ważne natomiast jest, aby mimo tego starać się zachować spokój i za wszelką cenę nie rezygnować ze swojego postanowienia zaprzestania picia.

Zachęcamy do lektury tekstu przygotowanego przez ośrodek terapii uzależnień w Krakowie: Jak długo trwają objawy odstawienia alkoholu.

„Po co ja to robię?” – kluczem do sukcesu zrozumienie powodów odstawienia alkoholu

W pierwszych dniach od odstawienia alkoholu pojawia się mnóstwo chwil zwątpienia – w siebie, swoją silną wolę oraz chęć zmiany. Należy wówczas powtarzać w głowie, a jeśli jest taka potrzeba, to również na głos, że zmiana ta jest początkiem nowego, lepszego życia. A odstawienie alkoholu otwiera do niego drzwi. Alkoholik musi zrozumieć swoją motywację, dlaczego to robi. Musi wiedzieć, że to dla jego dobra, dla lepszego zdrowia oraz samopoczucia. Będzie to ciężkie do pojęcia, ponieważ to, jak będzie się czuł w pierwszych kilku dniach, może prawdopodobnie go całkowicie zniechęcić. Ale należy wiedzieć, że to tylko etap przejściowy. Mówi się, że po burzy zawsze wychodzi słońce – w tym przypadku również tak będzie.

Wsparcie rodziny i znajomych podczas pierwszych dni abstynencji

Podstawą udanej walki o „lepsze jutro” są bliscy. Bez ich wsparcia alkoholikom jest jeszcze ciężej pozostać w swoim postanowieniu. Pierwsze dni od odstawienia alkoholu, tak jak już wspomnieliśmy, są trudne do przetrwania. Nie tylko fizycznie, kiedy całe ciało wręcz prosi o dostarczenie mu alkoholu, ale także psychicznie. I przede wszystkim w tej kwestii rodzina powinna wspierać osobę, która podjęła próbę leczenia alkoholizmu. Powinna powtarzać jej, że to tylko przejściowe, że po tym czeka ją lepsze życie i wszystko się ułoży. Dobrym sposobem jest też próba odciągnięcia myśli alkoholika od tego, że przebywa na odwyku. Warto spróbować zagospodarować mu ten czas, włączyć we wspólne, absorbujące zajęcia. Dzięki temu możliwe będzie chwilowe zapomnienie o braku alkoholu we krwi. Przebywanie przy osobie uzależnionej ważne jest też ze względu na inną kwestię. Wszystkie objawy, o których pisaliśmy wyżej, mogą zagrażać jej zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku, gdy drgawki pojawią się np. podczas spożywania pokarmu, może dojść do zadławienia. Ważne, żeby wówczas był obok ktoś, kto będzie mógł udzielić ewentualnej pomocy.

Gdzie szukać pomocy, kiedy jest ryzyko, że samodzielne odstawienie alkoholu może się nie udać?

Czasami okazuje się, że silna wola człowieka w rzeczywistości jest bardzo słaba. Niestety często jest tak w przypadku osób, które zdecydowały się na odstawienie alkoholu. Abstynencja okazuje się dla nich zbyt trudna i czym prędzej chcą wrócić do starych nawyków, jednak ta opcja jest najgorsza ze wszystkich możliwych. Rodzina alkoholików lub nawet oni sami, powinni się wówczas zgłosić do ośrodka leczenia uzależnień od alkoholu w Krakowie, który niesie pomoc m.in. w leczeniu alkoholizmu. Zespół wyspecjalizowanych terapeutów zapewni profesjonalne wsparcie w procesie walki z chorobą alkoholową. Możliwe jest tam zarówno grupowe leczenie uzależnień, takich jak alkoholizm, jak i terapia indywidualna. Wszystkie metody dobierane są indywidualnie do potrzeb chorego. Ośrodek zapewnia także pomoc podczas pierwszych dni po odstawieniu alkoholu. W przypadku uzależnień brutalna prawda jest taka, że czasami najlepszą pomoc potrafią zaoferować osoby spoza rodziny, jednak które wyspecjalizowane są w swojej dziedzinie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =