Niezbędny sprzęt do unihokeja - o czym pamiętać?

Image

Tradycyjny hokej na lodzie jest grą niezwykle ciekawą, dynamiczną, ale niestety przez specyfikę tego sportu czasem dość niebezpieczną. Nieco łagodniejszą jego wersją jest unihokej (floorball), którego rozgrywki odbywają się na hali, a nie na lodzie, z użyciem plastikowej piłeczki, a nie gumowego krążka. Unihokej cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. W porównaniu do hokeja jest bezpieczniejszy, ale również wywołuje duże emocje. Warto więc wiedzieć, jaki sprzęt jest potrzebny do gry w unihokeja i na co zwrócić uwagę przy jego kompletowaniu.

Kije do unihokeja

Bez wątpienia do gry w unihokeja są potrzebne kije o określonych parametrach zapewniających właściwy komfort podczas ich użytkowania zarówno podczas treningów, jak i rozgrywek. [/b]Kij do unihokeja powinien:[/b]

• być wykonany z plastiku i kończyć się korkiem;

• być pozbawiony umocnień w dolnej jego części zwanej łopatką lub blendą;

• mieć odpowiednio wyprofilowaną blendę;

• posiadać prostą łopatką, jeśli kij jest przeznaczony dla dziecka.

Warto przy tym zaznaczyć, że wybierając kij do unihokeja trzeba zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Osoby grające w unihokeja radzą, by przy doborze długości kija stosować się zasadą, że powinien on sięgać 2 cm wyżej niż pępek. Najbardziej popularne długości kija (liczonej bez łopatki) dostosowane do wzrostu zawodnika to:

• 89 cm przy wzroście 150-160 cm;

• 92 cm przy wzroście 160-175 cm;

• 96 przy wzroście 170-190 cm.

W przypadku dzieci kije do unihokeja występują zwykle w 3 wersjach - 65 cm (100-125 cm wzrostu), 75 cm (120-140 cm wzrostu) oraz 80 cm (140-150 cm wzrostu). Przy wyborze kija do hokeja warto zwrócić także uwagę na jego twardość, a także krzywiznę łopatki.

Piłka do unihokeja

W unihokeju gole zdobywa się umieszczając w bramce piłkę, która powinna:

• być biała;

• mieć kształt kuli o średnicy 72 mm i posiadać 26 otworków o średnicy 10 mm;

• być wykonana z plastiku;

• mieć wagę nieprzekraczającą 23 g;

• posiadać atest Międzynarodowej Federacji Unihokeja

Boisko, bandy i bramki do unihokeja

Zasady gry w unihokeja określą wielkość boiska i bramek. Boisko powinno mieć wymiary 40 x 20 m, a także być ograniczone bandą o wysokości 50 cm z zaokrąglonymi narożnikami. Najmniejsze dozwolone wymiary boiska do unihokeja wynoszą 16 x 8 m (dla trzech zawodników), a największe 44 x 22 m. Ponadto boisko musi być odpowiednio oznakowane liniami o szerokości 4 – 5 cm w dobrze widocznym kolorze, a pole bramkowe wyznacza prostokąt 3 x 1,5 m i oddalone jest od linii końcowej w odległości 1,5 m.

Jeśli chodzi o bandy, to są one zwykle wykonane z laminatu poliestrowego zbrojonego, z systemem łączenia i dostępne w następujących rozmiarach:

• 10 x 20 m;

• 20 x 40 m;

• 15 x 30 m.

Bramki do unihokeja, jak i pozostały sprzęt powinny być solidnie wykonane z wysokiej jakości materiałów, bo dzięki temu są one trwałe i zapewniają odpowiedni komfort i bezpieczeństwo gry. Są dostępne w następujących wariantach wymiarowych: 45 x 60 cm, 60 x 90 cm, 105 x 140 cm.

Kask do unihokeja dla bramkarza

Z uwagi na specyfikę gry bramkarze muszą posiadać kaski. Sprawdzają się te wykonane z polipropylenu oraz posiadające regulację rozmiaru. Kask jest niezbędnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo – chroni zarówno przed silnymi uderzeniami piłki w głowę, jak i podczas kontaktu z innymi graczami, dlatego nie wolno o nim zapominać, nawet podczas rozgrywek szkolnych.

Unihokej sprzęt - jak skompletować

Niezależnie od tego czy gra się w unihokeja zawodowo czy amatorsko, warto zadbać o wysokiej jakości sprzęt, zapewniający właściwy komfort gry oraz jej bezpieczeństwo. Z tego też powodu warto kompletować sprzęt do unihokeja zamawiając go u sprawdzonych dostawców sprzętu i akcesoriów niezbędnych do uprawiana tej dyscypliny sportu, np. na stronie SPORT TRANSFER. Wspomniany internetowy sklep sportowy jest znanym dystrybutorem sprzętu sportowego, w tym sprzętu do unihokeja. Poza wysokiej jakości sprzętem do wielu dyscyplin sportowych możemy liczyć także na profesjonalne doradztwo i fachową obsługę.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =