Systematycznie wzrasta liczba osób starszych

Image
Jak podaje Urząd Statystyczny w Rzeszowie w województwie podkarpackim na koniec pierwszego półrocza 2020 roku, najliczniejszą grupę stanowiły osoby w wieku 35-39 lat. Biorąc pod uwagę ekonomiczne grupy wieku, można zauważyć, że stale zmniejsza się liczba osób w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym, natomiast wzrasta w wieku poprodukcyjnym.

Według stanu na dzień 30 czerwca 2020 roku naliczniejszą grupę wiekową na Podkarpaciu (okresy 5-letnie) stanowiły osoby w wieku 35-39 lat – 174,2 tys. Jeżeli chodzi o pojedyncze roczniki najwięcej było 36- atków – 35,8 tys. osób. Najmniej liczną grupę stanowiły osoby w wieku 85 lat i więcej – 45,3 tys. osób.

Analizując ludność Podkarpacia według ekonomicznych grup wieku, można zauważyć, że osób w wieku przedprodukcyjnym (0-17 lat) było 385,5 tys., w wieku produkcyjnym (18-59 lat kobiety i 18-64 lata mężczyźni) było 1301,4 tys., a w wieku poprodukcyjnym (60 lat i więcej kobiety i 65 lat i więcej mężczyźni) - 439,0 tys..

W województwie podkarpackim, podobnie jak i w innych województwach, systematycznie maleje liczba osób w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym. Na koniec czerwca 2020 roku, w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku osób w wieku przedprodukcyjnym było o 1,2 tys. mniej, a w wieku produkcyjnym o 11,6 tys. mniej. Wzrosła z kolei liczba osób w wieku poprodukcyjnym (o 11,3 tys.). Sama tylko liczba osób w wieku 85 lat i więcej w omawianym okresie wzrosła o 1,7 tys. osób.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Krkpz@wp.pl

Te komentarze świadczą o waszej imteligencji(motloch)

~Jaja

@ojciec - miliony tych dziwek. A twoja córka woli księdza? I wszystko zostaje w rodzinie?

~k.j.mać.

Jak to? 500+ nie działa?

~ojciec

A dziwki walczą o zabijanie dzieci w 9 miesiącu ciąży więc nie dziwota , że młodych mniej się rodzi.

~ojciec

A dziwki walczą o zabijanie dzieci w 9 miesiącu ciąży więc nie dziwota , że młodych mniej się rodzi.

~Janusze

Błyskotliwe zagajenie tematu 500+

~Tgc

Ppp

~ola

no a u nas w mieście wszelkie 'inwestycje' pod młodych - siłki, parki bez drzew, ławeczki na słoneczku, place zabaw. ech...

~Zenek M.

Kto ich bendzie uczymywal? Przeciesz nie ja. Ja spiewam.

~he hee

pośrodku tych dziewczyn powinien być erdest....co to byłby za widok...umiech)))

~Starzec

I będzie się starzeć społeczeństwo Podkarpacia, młodzi uciekają z tego zadupia, starzy maja już mieszkania więc zostaną.

~Liljana

Ludzie systematycznie się starzeją. Odkrycie roku!