Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem? A może dwa osobne urządzenia?

Image

Zima to trudny okres dla naszych dróg oddechowych. W trakcie sezonu grzewczego muszą one mierzyć się nie tylko ze smogiem i większą ilością zanieczyszczeń zalegających nisko nad ziemią, ale również z brakiem odpowiedniej wilgotności, co osłabia ich działanie. Oczyszczacz powietrza i nawilżacz wydają się być rozwiązaniem idealnym. Co się jednak bardziej opłaca? Sprzęt, który łączy te funkcje czy może dwa osobne urządzenia?

Sezon grzewczy a układ oddechowy

Sezon grzewczy nieodzownie wiąże się ze spalaniem paliw kopalnych, a wraz z nich z powstającym zanieczyszczeniami. O ile w przypadku nowoczesnych instalacji i wysokiej jakości węgla, problem ten nie jest tak odczuwalny, o tyle staje się on poważny w przypadku niskiej jakości materiałów opałowych (np. muł węglowy, meble, plastik). Dlatego też w wielu regionach zimą obserwujemy charakterystyczne brunatne chmury, zalegające nad miastami i terenami wiejskimi. Mroźne, bezchmurne noce sprzyjają inwersji temperatury, przez co zanieczyszczenia w powietrzu utrzymują się nisko nad ziemią.

Dodatkowo sezon grzewczy wiąże się ze wzmożonym ogrzewaniem mieszkań czy biur, co przekłada się na spadek wilgotności w pomieszczeniach, zwłaszcza jeżeli są one rzadko wietrzone. Za optymalną dla człowieka przyjmuje się wilgotność względną na poziomie 40-60 %. Gdy poziom nawilżenia spada poniżej 30 %, pojawiają się często problemy z układem oddechowym i dolegliwości dermatologiczne.

Śluzówka gardła i nosa stanowi swego rodzaju naturalny filtr. Jest ona pierwszą barierą, którą napotykają na swojej drodze bakterie i wirusy. Wysuszona przez zbyt suche środowisko, osłabiona walką z zanieczyszczeniami, nie jest w stanie należycie bronić nas przed patogenami wywołującymi infekcje czy codziennymi alergenami. To, po części, odpowiada za większa ilość infekcji układu oddechowego, które obserwujemy jesienią czy zimą.

Dzieci szczególnie odczuwają złą jakość powietrza

Obrazek


Szczególnie narażone są na nie dzieci, u których układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni dojrzały (kształtuje się mniej więcej do 15 roku życia). Dlatego też nawilżacz powietrza dla dziecka to dobry pomysł, zwłaszcza gdy mamy dziecko zmagające się często z chrypą, suchym kaszlem czy katarem. Więcej o nawilżaczach powietrza dla dzieci, jak i niemowląt przeczytasz w artykule https://klarta.pl/blog/nawilzacz-powietrza-dla-dzieci-i-niemowlat/.

Kiepska jakość powietrza w otoczeniu to nie tylko zbyt niska wilgotność. Wszechobecne zanieczyszczenia powietrza, na czele ze smogiem, pyłem i kurzem wzniecanym przez transport, pyłkami roślin czy groźnymi substancjami w formie gazowej (formaldehyd, benzen i inne LZO) uszkadzają układ oddechowy, prowadząc do nasilenia objawów alergicznych i astmatycznych (w skrajnych przypadkach do rozwinięcia POChP w przyszłości), jak również do osłabienia zdolności kognitywnych oraz rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Dlatego też oprócz nawilżania powietrza, warto również dbać o jego czystość. Regularne odkurzanie, sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń to jedno. Aby można było mówić o kompleksowym podejściu do tematu, warto zaangażować w to jeszcze oczyszczacz powietrza. Więcej o oczyszczaczach powietrza z nawilżaczem przeczytasz w artykule https://klarta.pl/blog/oczyszczacz-powietrza-z-nawilzaczem/.

Oczyszczacz powietrza + nawilżacz czy urządzenia 2w1?

Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Urządzenia typu 2w1 (oczyszczacz powietrza ze zbiornikiem na wodę i nawilżaczem) zajmują mniej miejsca. Z reguły cechują się też bardzo dobrą wydajnością nawilżania. Gorzej wypada natomiast wydajność oczyszczania. Ostateczna wielkość pomieszczenia, w którym używać będziemy sprzętu musi uwzględniać obydwa aspekty.

Wybierając osobno oczyszczacz powietrza i nawilżacz, otrzymujemy dwa urządzenia, co dla jednych może być wadą, dla innych zaletą. Co ważne, są to dwa niezależne od siebie, dedykowane urządzenia, które zaprojektowano tak, by gwarantować najlepszą efektywność pracy. Zarówno oczyszczanie, jak i nawilżanie powietrza może być wówczas równie wydajne. Co ciekawe, wariant też nierzadko okazuje się być tańszy od urządzeń 2w1, co udowodniają najlepiej sprzęty marki Klarta. Więcej informacji o gamie produktów Klarta na stronie producenta https://klarta.pl/.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.