Czytelnicy piszą: po cmentarzach chodzą ludzie!

Image

Od dziś obowiązuje zakaz wchodzenia na cmentarze. I tak właśnie jest, bo administratorzy powiesili kartki ze stosownymi informacjami i pozamykali bramki i bramy. Ten, kto wchodzi na teren cmentarza, łamie przepisy.

Na cmentarzu komunalnym dziś odbywały się pogrzeby. To uroczystość, która znosi zakaz na czas obrzędów sprawowanych nad trumną lub urną. Zapewne skorzystali z tego inni, by nielegalnie przemknąć się na teren cmentarza i odwiedzić groby bliskich. Nasi czytelnicy piszą i dzwonią. Są zaniepokojeni i rozdrażnieni faktem, że inni mogą, a oni nie. Odpowiadamy: nie, nie mogą, inni też nie mogą wchodzić na teren nekropolii. W pobliżu cmentarzy nie widać też patroli policyjnych. Może dlatego wielu nielegalnie, czasem skacząc przez płot, wchodzi jednak jak partyzant na teren nekropoli by chwilę postać przy pomniku. Niejeden musi, bo się udusi… W Rozwadowie również nie ma wejścia na cmentarz. Bramę zasłoniono taśmą.

Administratorzy nie mają obowiązku zakładania łańcuchów, kłódek, robienia zasieków. Obywatel ma informację i jeśli wchodzi, to łamie przepisy na własne ryzyko.

Przypominamy, że Wasi zmarli czekają na Was przez cały rok. Tymczasem wiele grobów przez jakieś 360 dni w roku jest zarośniętych, czasem zastawionych wypalonymi zniczami, czasem zakurzonych i zabrudzonych liśćmi, ale wówczas nie ma nikogo, kto by ten fakt zmienił. Musimy wtargnąć na cmentarz około 1 listopada, bo tak mówi tradycja. Pomijając fakt, czy decyzja premiera, zwłaszcza nagła (wcześniej zapewniano, że cmentarze nie będą raczej zamykane) sprawiła, że społeczeństwo się wkurzyło. Jesteśmy źli, bo Trybunał, źli, bo COVID, źli, bo cmentarze. Wciąż mamy powód do bycia złym, rozdrażnionym i niezadowolonym. Tymczasem zmarłym bardziej przyda się nasza krótka modlitwa, pamięć, zaduma na przemijaniem, niż obecność akurat w czasie, gdy panuje SARS-CoV-2. Ci co odeszli patrząc na nas z góry też się o nas martwią! Zapalmy im jutro i pojutrze świeczkę w domu, a sprzątanie przenieśmy na lepsze, zdrowsze czasy!
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
koliii

Zamknęli cmentarze aby "bydło" nie zdemolowało nagrobków na których jest krzyż.

~DeMode

komu masc na bóp doopy ?

~z internetu

Nikt nie ma prawa tego zamykać – powiedzieli na wstępie młodzi ludzie, którzy po chwili zdemontowali zabezpieczenia i mimo zakazu otworzyli bramy na Cmentarz Centralny w Sanoku.

~anka

a bo to wszystko nie tak niedziela wypada w niedzielę , Wielkanoc w Wielkanoc , wszystkich świętych 1 listopada a może by tak jak kto chce ? jak autor artykułu pisze że można 360 dni w roku świętować skoro coś zarosło lub stoi

~anka

a bo to wszystko nie tak niedziela wypada w niedzielę , Wielkanoc w Wielkanoc , wszystkich świętych 1 listopada a może by tak jak kto chce ? jak autor artykułu pisze że można 360 dni w roku świętować skoro coś zarosło lub stoi

~mieszkaniec

a jarek byl na cmenatrzu bo go nagrali.

~Jaga

RIP
Jarka z drona spuscili na cmentarz,wrocil kanalami na Żoliborz,bedzie mial w papierach ze kanalami chodzil,partyzant narodowy umiech

~kefir55

pisowskie komuchy już donoszą

~ups

Widać, że nie chodzicie do Kościoła, skoro piszecie o rzekomych tłumach w świątyniach. Tak niestety nie jest, gdyż obecnie mało ludzi chodzi do kościoła. A co do cmentarzy, to najważniejsza jest modlitwa za zmarłego, a nie postawienie kwiatka i znicza akurat 1, czy 2 listopada. Kto nie postawił, może uczynić to później, zatem i handlarze nie musza się obawiać o brak kupujących.

~Przytulasty

Ja chodzę ,robię zdjęcia ludziom i jeszcze lubię kablować bo to moja pasja.

~RIP

Ciekawe czy Jarek był?

~Figaro

Ico w tym dziwnego jedni chodza i zyja normalnie a drudzy wystraszeni siedza w domku i nosza kagance jak im rzad karze

~złomiarz

Po cmentarzach chodzą ludzie smiech2 Dobre ! A duchy miały chodzić ?

PonuryLemur

Wszyscy sumiennie ***** *** umiech Karma wraca smiech2

~Jola Doe

A ja glupia myslalam ze leza...

~dziadek60

Potwierdzam chodza osoby na cmentarze ,tylko malo .W sobote bylismy w dwojke zapalic znicze.

~mirex

~mieszkaniec
ja osobiscie brzydze sie donosicielstwem w kazdej postaci i na kazdego w kazdej sprawie
dla mnie to po porstu gnida i człowiek z nizin społecznych
swoja droga coraz wiecej ludzi widzi ze ta cała pandemia to pic fakt wirus jest tak jak inne np grypy ale staraj sie zyc normalnie bo gorsze bedzie jak zrobi sie nam ogromny kryzys gospodarczy wtedy kazdy dostanie po tyłku i konfident donosiciel i swinia tez i wtedy dop kogo doniosa ze do gara nie maja co wsadzić

~john

wyborca
w czasie wojny zrobił bys kariere u niemca

wyborca

Jak ludzie obchodzą przepisy w kościołach - w świątyni jest 1 osoba na 7 m2, a przed kościołem tłum ludzi bez maseczek i odstępów. Jeśli kościół jest ogrodzony, to wzdłuż bramy bez odstępów. Może policja zacznie kontrolować kościoły?

~Adam

Zamiast pieprzyć trzy po trzy idźcie zapalcie znicze za dusze zmarłych.

~Tosiek

Cmentarze zamknięte, ale linie autobusowe na cmentarze jeżdżą (oczywiście linie specjalne). Cóż, że puste. Miasto zapłaci z urzędowej kasy.

~Waldek

Ludzie piszą takie bzdety asz głowa mała dwie trzy osoby na cmentarzu to tłumy a po drugie skąd wiedzą jak rzekomo siedzą w domu to właśnie naród polski ale w kościele dużo ludzi i co nic

~Kazik

Po cmentarzu może tylko Jarek chodzić bo jego ból jest lepszy niż nasz

~Brawo

Sosna ma rację! Zgadzam się w 100 procentach!

~Rts

Bo babki i dziadki lazo na cmentarze i dlatego rzond się o nich boi i zamyka smentarze

~Tomasz

Ja uważam że bardzo rozsądny artykuł. Dość sensacji w mediach. Tutaj widzę głos rozsądku.

Julia34

do mieszkaniec - dobrze napisałeś !

Jakoś na spędy we wszystkim miastach było przyzwolenie, szkoły częsciwo pootwierane, galerie otwarte, markety otwarte ale ...na cmentarze zakazano wstępu żeby pokazać Polakom gdzie jest ich miejsce w szeregu !

salamandra

Poza tym jak można słuchać takiej władzy?! Jeden zaje&ał 70 mln, drugi kupił respiratory od handlarza bronią i zamówił chińskie maseczki bez certyfikatu, trzecie na taśmach u sowy robi z NAS Polaków debili i oni dalej ludźmi chcą rządzić ?
Tym się naród nie przejmował, ale jak zagrywkę pt.aborcja wprowadzili to każdy się nabrał na tą prowokacje i wy$&#ał na ulicę. Ciekawe co dalej. Zamykają biznesy, szkoły.
Tylko Rydzyk z Kaczorem się cieszy.
***** ***

~Sprzedawca

Drogi Obserwatorze ( czy obserwstorko), komentarz nie na temat do tego artykułu ( zresztą niezbyt mądrego). Zawsze można zrobić dobry uczynek dla proboszcza i śmiecie przed cmentarzem pozbierać. A na zdjęciu nie są śmiecie, tylko stanowiska przygotowane do handlu po 2 listopada . Zdjęcia fatalnej jakosci, ale jednak tę różnicę da się zauważyć.

~obca

jak można słuchać Premiera Polski ,którego Sąd uznał za kłamcę==a może znów mu się zachciało kłamać?