Coraz więcej zakażonych pacjentów w stalowowolskim szpitalu. Kosmiczne kwoty na ochronę personelu.

Image

Podczas obrad Rady Powiatu Stalowowolskiego rozmawiano na temat sytuacji szpitala. Placówka boryka się z wieloma problemami i wciąż ich coraz więcej.

Szpital, choć niecovidowy musi zajmować się chorymi na COVID-19

- Sytuacja w szpitalu jest, nazwałbym ją, dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień. Pacjentów dodatnich, covidowych, mamy coraz więcej. Obecnie na oddziale internistycznym jest bodajże 20 z pozytywnym wynikiem, których nie mamy możliwości odesłania do innych szpitali ze względu bądź na brak wolnych miejsc, bądź na bardzo wydłużony proces potwierdzenia zakażenia COVID- mówi Grzegorz Czajka, dyrektor szpitala.

Duży problem stanowi absencja personelu medycznego, zarówno pielęgniarskiego, jak i lekarskiego.

- Mamy zarówno personel na kwarantannie, jak i z pozytywnymi wynikami. Pojawiają się zwolnienia L4 i to też dość mocno komplikuje, jeżeli chodzi o pracę szpitala. Robimy co możemy- zapewnia dyrektor.

Czy zabraknie pieniędzy na środki ochrony w szpitalu?

Jak podkreśla Grzegorz Czajka w sytuacji, w jakiej znalazł się szpital, bardzo szybko kończą się zapasy sprzętu ochronnego.

- Tak obrazowo tylko powiem, że zużycie w ostatnich 3 tygodniach to jest około 350 tys. zł wydane na sprzęt ochronny dla szpitala. To są kwoty olbrzymie. Wygląda na to, że one nie będą maleć, a wręcz będą rosnąć- mówi Grzegorz Czajka, dyrektor szpitala.

Szef Kardiologii Marek Ujda zwrócił się z apelem do mieszkańców powiatu, by unikali kontaktów z innymi ludźmi i stosowali środki ostrożności nosząc maseczki, rękawiczki i zachowywali dystans społeczny.

Testy z dużym opóźnieniem. Laboratoria nie nadążają

- Czas oczekiwania na test to w tej chwili około 90 godzin. Do dzisiaj nie mamy wyników z testów, które pobraliśmy wśród pacjentów w piątek rano. W skali kraju, według danych z przedwczoraj, w kwarantannie jest około 15 tys. lekarzy i około 3 tys. chorych, z tego 400 chorych leży w stanie poważnym w szpitalach. To nie jest cała prawda, bo wielu pracowników jest w tak zwanej samoizolacji, ewentualnie przebywa na zwolnieniach z innych powodów- mówił podczas sesji Rady Powiatu 26 października Marek Ujda.

To, że na wyniki testów szpitale czekają nawet 4 dni jest związane z tym, że na Podkarpaciu brakuje laboratoriów gdzie są one wykonywane.

- Gdybyśmy mieli swój sprzęt, to badanie tych testów PCR, które są najdokładniejsze, to byłby dużo mniejszy problem. Te testy wykonują tylko wydzielone laboratoria, których jest kilka w całym województwie. Takie maszyny powinny być w co drugim szpitalu powiatowym. Wtedy nie byłoby takiego problemów jak teraz. Największym problemem jest teraz czekanie na wynik testu- mówi lekarz Andrzej Komsa, wicedyrektor szpitala ds. lecznictwa.

Służba zdrowia na granicy wydolności. Inne choroby zabijają Polaków

Andrzej Komsa podkreśla, że brakuje szpitali stricte covidowych. Gdyby ilość tych placówek zwiększyła się, to do innych szpitali mogli by być przyjmowani i leczeni pacjenci z innymi chorobami. To, że mamy pandemię koronawirusa nie oznacza, że inne choroby zniknęły. To samo dotyczy sytuacji losowych takich jak np. wypadki drogowe, zawały, udary. Kobieta rodząca też przecież nie przełoży porodu na przyszły rok. Sytuacja osób potrzebujących pomocy jest dramatyczna.

- Jeżeli ta krzywa przyrostów zachorowań będzie rosła w takim tempie jak do tej pory, to do końca tygodnia służba zdrowia będzie na granicy wydolności. Jeszcze przyjmujemy i obsługujemy pacjentów, bo mamy kim i czym i mamy gdzie ich położyć, ale stoimy bardzo blisko krawędzi- mówi lekarz Andrzej Komsa.

Od nas samych dużo więc zależy. Chrońmy siebie i innych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
wasyl

Kibolstwo tam posłać do pomocy niech trochę odpracują miliony wyrzucone na stadion dla 4ligowej drużynki podwórkowej a poza tym zaoszczędzi się na środkach ochrony osobistej bo przecież oni nie wierzą w "koronascieme"

~X-ray

Co za durny tytuł? "Kosmiczne kwoty na ochronę personelu" . Możecie nie wydawać pieniędzy na tę ochronę , nie będzie miał kto pracować. Będziemy chorować , albo przebywac na kwarantannie lub w izolacji. Kto będzie zajmował się pacjentami. Jakbyś drogi autorze pochodził w tym uniformie i w nim popracował oraz zobaczył jak wyglądają płuca pacjenta z koronawirusem w badaniu radiologicznym , to byś podziękował wszystkim , którzy w szpitalu pracują. A ten tytuł niesie treść: to zabezpieczenie tyle kosztuje, to są zmarnowane pieniądze .

~jola

Panie Prezydencie ,panie Starosto czy wy widzicie i słyszycie głos naszego szpitala który jest już w agonii ,tu należy przeznaczyć pieniądze , a nie na drogi i stadion . Tu leżą wasi podatnicy którzy jak byli zdrowi utrzymywali was , mieszkańcy miasta ,a nasi seniorzy ,czy wasze ;dobre; Pisowskie serca już stwardniały .Chorzy cierpią , pielęgniarki się zarażają a kasa przeznaczona na walkę z wirusem idzie na drogi wstyd ,hańba ,bezradność rządu . Kończę brakuje mi słów i nerwów .

~kefir55

350 tys. zł czyli 0,005 sasina

~Dplo

A po wczorajszym strajku się dopiero zacznie. Głupi naród ugrac aborcję a za niedługo eutanazje. Brawo wy

~J 23

Dziś rano mgła, a rowerzyści jak zwykle bez włączonych świateł nawet jeżeli je cudem mają.

~Antymaseczka

Dodatek covidowy przewrócił lekarzom w głowach. Nie istnieją już inne choroby oprócz jedynie słusznego Covida. Nie ma zawałów, nowotworów, chorób krążeniowych, urazów, wypadków. Wystarczy zaszeleścić dodatkowymi banknotami przed nosem lekarzy i wchodzą w to jak w masło.

~Corona epi

Tylko testowanie dwuetapowe: szybki test antygenowy na początek i potwierdzanie ew.dodatnich PCRem - tyle w temacie. Nie ma lepszej metodyki na świecie. Uczmy się od Koreancow. PCR jak powiedział twórca tej metody nie ma zastosowania w diagnostyce. O ile wiem wasz szpital od wielu miesięcy tak postępuje. Zdrówka i wytrwałości.

~mirek

przecież 85 % testów jest fałszywie dodatnia.. testy jak powiedział ich autor nie nadają się do wykrywania wirusów.. nie potrafią tego po prostu ... na jakiej więc podstawię jest ustalany covid u pacjenta?

~bacha

..coś mylą się w zeznaniach nałogowi kieszonkowcy ludzki serc ...oczywiście...

~Paranoja

Znowu przybedzie rodziców strajkujących licealistek.

~bacha

tych 20-stu to grypa , zapalenie płuc czy niezdiagnozowany jeszcze ( bo się długo czeka jak wyjąkał doktorek) covid bezobjawowy...? ile z wykrytym covidem ( nie grypą) pod respiratorem? dwudziestu chorych i cały szpital się sypie? ile tam osób pracuje 5 czy 800 ? coś mylą się w zeznaniach nałogowi kieszonkowcy....

~Dagmara

Czy ból zęba kwalifikuje się co covid xd ?

~siwy

W tym roku grypa umarła na Covid :(

~Janusze

Rachunek wysłać do plaskoziemców, mogą odrobić wolontariatem albo do pudła.

~xxx

A gdzie były władze przez pół roku żeby wszystko zabezpieczyć dla szpitala zabezpieczano tylko stołki. Nie raz ludzie leżeli na korytarzach .

~Fircyk

Za.ebią nas tą pseudo pandę. Zrobią z nas dziadów na pańszczyźnie u garbatpnosych

~siwy

,,Szef Kardiologii Marek Ujda zwrócił się z apelem do mieszkańców powiatu, by unikali kontaktów z innymi ludźmi i stosowali środki ostrożności nosząc maseczki, rękawiczki i zachowywali dystans społeczny"- hahaha dobre. a co z protestami spowodowanymi decyzjami rządu?

~pytanie

czy brak smaku wechu i lekkie mrowienie w kosciach to juz cowid

~Boss_STF

jola ciebie i tak powinni zaszczepić, na głupotę.

~Jola

A teraz mydlą nam oczy aborcją, gdy po cichu rząd kupuje wadliwe niesprawdzone szczepionki na covida i będą nam wciskać obowiązkowe szczepienia!!!!!!!!!!! To dopiero przekręt. Trzeba nam się rzeczywiście obudzić.

~Joanna

Przyszłością są specyficzne testy antygenowe (inne niż teraz w lab) a nie testy PCR !!!!!

~jaja

Mało było problemów to jeszcze trzeba było wrzucać aborcje? Zmieniła sie konstytucja czy co? Dotąd tyle lat był zgodny kompromis, ceniony przez Lecha Kaczynskiego i teraz jest niezgodny? Mamy cicho siedzieć tak? nie wolno sie sprzeciwić?

~jasio

Jak to nima piniedzy z tydzień temu radni przeglosowalo 900 tys na stadion

~Sznycel

Mandaty mandaty i jeszcze raz mandaty !!! Kasa będzie.

~olo

~Karol zamilknij kretynie.

~Lekarz

Pracownik, dokładnie tak właśnie jest. Dzisiaj ludzie protestują, a od jutra ci sami zaczną przyłazić do nas, że boli główka, że nie mogą oddychać. Ludzie, wstydu nie macie?

~pracownik

Do Karol. Zapraszam cię ignorancie na 12godzin na oddział wewnętrzny to zobaczysz co to jest COVID-19. Zobaczysz jak na tą straszną chorobę się umiera. Ludzie są zupełnie przytomni i wiedzą, że umierają łapiąc ostatni oddech. Umierają w cierpieniach, samotnie bez rodziny. Więc nie wypowiadaj się o czymś o czym nie masz pojęcia.

~Karol

I o to chodziło. Żeby nieprzypadkowo wytworzyć strajk wśród ludzi aby mieć później pretekst że jest tyle zakażeń. To było do przewidzenia. A wy ciemnoty dalej wierzcie w te codzieenne rekordy xd xd xd o panie uratuj ten świat przez debilami.

~siurdos99

W piątek ujawnia zalegle wyniki testow i wyjdzie ponad 20 tys zarażonych.Beda mieli powod nas zamknąć w domach a także zamknąć czesc zakladow pracy.