Czym wyróżnia się minimalizm w projektowaniu wnętrz?

Image

Minimalizm to od kilku lat najpopularniejszy styl urządzania wnętrz. Ceniony głównie za prostotę formy i brak przepychu. Pozwala na oszczędność miejsca i daje poczucie większej przestrzeni życiowej. Jest polecany dla każdego, kto nie lubi natłoku różnych przedmiotów wokół siebie i ceni przestrzenny spokój.

Harmonia i jasne barwy

Najprostsza i chyba wszystko mówiąca zasada minimalizmu przejawia się w powiedzeniu „mniej znaczy więcej”. Minimalizm w projektowaniu wnętrz cechuje: prostota, ergonomia, harmonia i brak ozdobników, które niczego nie wnoszą do aranżacji, a jedynie zbierają kurz. W stylu minimalistycznym każdy element aranżacji wnętrza musi być dokładnie przemyślany. Dominują jasne meble z gładkimi frontami. W takim wnętrzu nie ma miejsca na bibeloty oraz wszelkie inne dekoracje. Kolory współgrają ze sobą. Unika się zbyt wielu kolorów i kontrastujących ze sobą barw. Przykładem stylu, w którym dominuje minimalizm, jest styl skandynawski, który opiera się na zasadzie „ani za dużo, ani za mało – w sam raz”.

Zasada druga – jakość

Minimalizm w projektowaniu wnętrz to również rzadkie kupowanie mebli. Obowiązuje prosta zasada – elementy wyposażenia wnętrza muszą bardzo dobrej jakości, cechować się solidnością i trwałością, dlatego, że mają służyć i szykownie wyglądać przez wiele lat. Piękno minimalizmu tkwi w prostocie. Minimalizm to także swoistego rodzaju nurt ekologiczny – unika się kupowania rzeczy, które nie są naprawdę potrzebne. Miłośnicy minimalizmu w projektowaniu wnętrz odradzają kupowanie elementów aranżacji pod wpływem impulsu, ponieważ jakiś przedmiot zwrócił uwagę swoją oryginalnością, czy ciekawym wzorem. Rzeczy kupowane pod wpływem emocji, nagłej chęci posiadania czegoś, zagracają mieszkanie i nieraz psują harmonię wnętrza. Mieszkanie, w którym jest za dużo różnych rzeczy, staje się niefunkcjonalne i zagracone.

Obrazek


Widoczny detal

Ograniczenie ilości eksponowanych przedmiotów sprawia, że rzeczy, które są widoczne, wsuwają się na pierwszy plan i widoczny jest każdy detal. Minimalizm w projektowaniu wnętrz daje możliwość wyeksponowania przedmiotów, na których właścicielowi naprawdę zależy. Takie rzeczy nie są przysłaniane przez inne, przypadkowe drobiazgi. Minimalizm to przestrzeń urządzona w sposób przemyślany, gdzie każdy szczegół ma znaczenie i raczej nie zdarzają się przedmioty, które znalazły się w danym pomieszczeniu przypadkowo. Wnętrza minimalistyczne to harmonia, spokój i czystość, czyli wszystko to, co jest potrzebne, aby odpocząć od zgiełku zabieganego świata. W pokoju urządzonym w stylu minimalistycznym można zrelaksować się i odzyskać równowagę po stresującym dniu.

Funkcjonalną cechą minimalizmu jest panowanie nad przestrzenią i łatwość utrzymania porządku. Czysta przestrzeń ułatwia skupienie się na wykonywanej czynności, bo nic nie rozprasza uwagi. Styl minimalistyczny polecany jest do pokoju licealisty i osób pracujących zdalnie. Sprawdza się również w sypialni oraz w niewielkim salonie.

minimalizm w projektowaniu wnętrz - mono

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.