Panele fotowoltaiczne - o czym trzeba wiedzieć?

Image

Coraz więcej Polaków pragnie mieć realny wpływ na ekologię i dokładać swoją cegiełkę do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Sposobem na to stają się coraz bardziej popularne panele fotowoltaiczne. Montowane na dachach, doskonale spełniają swoją funkcję: zamieniają światło słoneczne w energię elektryczną. Co zrobić, aby posiadać własną instalację solarną? Jak wygląda jej montaż? Czy trzeba przygotować się na spory remont?

Montaż - fachowcy poszukiwani

Montując panele fotowoltaiczne otrzymujemy modułowo połączony ze sobą - szeregowo lub równolegle - zbiór ogniw. To właśnie za sprawą tych ogniw promienie słoneczne zamieniane są w “darmowy prąd”, i to bez żadnego niszczycielskiego wpływu na środowisko. Najpopularniejsze są dwa rodzaje: monokrystaliczne i cienkowarstwowe. W zależności od wybranego rodzaju paneli, a także od pokrycia dachowego, specjaliści wybierają optymalny system montażowy. Montaż ten powinna wykonać osoba posiadająca odpowiedni certyfikat - chodzi tu o certyfikat OZE wydany przez Urząd Dozoru Technicznego. Jest to bardzo istotna kwestia. Panele słoneczne to inwestycja na lata. Aby dobrze działały, muszą być poprawnie zainstalowane i przetestowane. Tylko fachowo przeszkolona osoba będzie znała nie tylko kwestie właściwości fizycznych poszczególnych rodzajów paneli oraz regulacji całego systemu, ale też zadba o sprawę bezpieczeństwa podczas samego montażu. Profesjonalna firma zatem będzie w stanie powiedzieć wiele o tym, czy dach jest odpowiednio wytrzymały, aby montować na nim system solarny. Odpowiednio ustawi powierzchnie systemu względem horyzontu i geograficznego południa. Zatroszczy się ochronę odgromową i przeciwprzepięciową, a także, już podczas właściwego montażu, przypomni o tym, by zamówić kontenery na gruz, o ile będą konieczne.

Wywóz gruzu Warszawa


To, czy proces instalacji będzie wiązać się z odpadami, trudno przewidzieć. Może się tak zdarzyć. Pamiętajmy, że panele fotowoltaiczne nie muszą być montowane zawsze na dachu. Dach jest wygodny, ze względu na to, że jest odpowiednio pochylony względem horyzontu, ale można je montować na elewacjach czy wręcz na gruncie. W tym ostatnim przypadku, jeśli dopiero będziemy aranżować ku temu przestrzeń, usuwać z działki drobną zabudowę czy wycinać drzewa (po uprzednim uzyskaniu pozwoleń), zdecydowanie przyda nam się utylizacja zbędnych odpadów. Nie każda firma montująca systemy solarne zapewni w ramach usługi również kompleksowe przygotowanie gruntu i wywóz ewentualnych odpadów. Jeśli jednak będziemy musieli zająć się tym we własnym zakresie, nie powinno być to szczególnie trudne. Przykładowo, mieszkaniec stolicy i okolic, po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „wywóz gruzu w Warszawie” z łatwością znajdzie specjalistyczną firmę, która pomoże usunąć zbędny balast.

Ekologia i oszczędność pieniędzy

Żyjemy w czasach, kiedy świadomość tego, jak ważna jest ekologia, staje się coraz silniejsza i determinuje codzienne, nawet najprostsze wybory. Zamiast popularnych foliówek na zakupy zabieramy przecież materiałowe torby wielokrotnego użytku. Myjąc naczynia zakręcamy kurek, by nie marnować wody w momencie, gdy nie jest potrzebna. W naszych lampach świecą energooszczędne żarówki. Tendencje proekologiczne obecne są na każdym kroku. Dlaczego więc nie wykorzystać na przykład przestrzeni dachu, na który i tak padałyby promienie słoneczne, i nie zamienić jej w coś, co w rzeczywisty sposób może nam się przysłużyć? Poza ekologicznymi przesłankami są jeszcze finansowe. Oczywiście, fotowoltaika wiąże się z dużym wydatkiem, jednak jest on jednorazowy. Szacuje się, że zwrot inwestycji paneli na dachu domu jednorodzinnego to średnio 6 lat, co przy gwarancji niezawodności pozostawia jeszcze parę dekad sprawnego działania - a więc i lat oszczędności. Nie trzeba dodawać, że odnawialne źródło energii to sposób na uniezależnienie się od energii importowanej, np. z zagranicy, co oprócz korzyści finansowej przynosi również poczucie bezpieczeństwa, jeśli chodzi o podaż tej energii.

Energia słoneczna może być wykorzystywana do zasilania wielu urządzeń. Może zasilać niewielkie, drobne przedmioty codziennego użytku, jak zegarki, lampki czy smartfony. Może mieć szersze zastosowanie: ogrzewanie całych pomieszczeń czy podgrzewanie wody. Panele solarne są nowinką techniczną, która w przyszłości może zrewolucjonizować budownictwo mieszkaniowe i nie tylko. Jako źródło naturalnej energii wychodzi naprzeciw potrzebie ochrony środowiska.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.