Maty i folie grzewcze - wygodne w montażu systemy ogrzewania dla domu

Image

Maty grzewcze elektryczne stają się popularnym rozwiązaniem dla domów i mieszkań. Ta prosta i funkcjonalna technologia grzewcza adaptowana jest do różnego rodzaju zabudowań, cenią ją sobie zarówno fachowcy jak i amatorzy. Elektryczne maty grzewcze świetnie sprawdzą się np. w sypialni lub salonie, a ich wykorzystanie mocno podniesie komfort przebywania w tych pomieszczeniach. Jak montować maty grzewcze, jak działają oraz gdzie kupić te produkty? O tym poniżej...

Mata grzewcza – co to jest, jak działa?

Elektryczna mata grzewcza to nic innego jak samoprzylepny pas, w którego wnętrzu znajduje się ciąg kabli elektrycznych. Zadaniem takiego pasa jest wygenerowanie energii cieplnej i ogrzanie pomieszczenia od podłogi. Folia grzewcza jest bardzo cienka, elastyczna i łatwa w montażu, a przy tym wytrzymała i można ją docinać do dowolnych wymiarów na długości. Szerokość maty grzewczej wynosi zwykle 0,5 m, a długość docinana jest do wymagań pomieszczenia, rolki zwykle są długie na 20 mb. Idea ogrzewania pomieszczeń zakłada, że maty grzewcze elektryczne znajdują się pod całą powierzchnią podłogi i umożliwiają podłączenie systemu ogrzewania do sieci elektrycznej.

Mata grzewcza – czy warto zastosować je w domu? Które wybrać?

Folie grzewcze (https://www.brewa.pl/produkty-i-uslugi/folie-i-maty-grzewcze.html) mogą być zarówno głównym źródłem ciepła, jak i mogą one jedynie dogrzewać pomieszczenia. W zależności od docelowego zastosowania, elektryczne maty grzewcze dzielą się ze względu na wielkość mocy przypadającą na jednostkę powierzchni, czyli metr kwadratowy. Folia grzewcza o mocy 150 W/m2 wystarczy do dogrzania pomieszczenia, które docelowo ogrzewane jest w inny sposób, np. za pomocą centralnego ogrzewania. Takie folie grzewcze stosuje się np. w łazienkach i sypialniach, gdzie podłogowe ogrzewanie – maty grzewcze – dają komfort podczas chodzenia np. po panelach.

Obrazek

Fot. Brewa.pl - montaż i instalacja folii grzewczych


Jeśli jednak zdecydujemy, że maty grzewcze elektryczne są głównym źródłem ciepła dla pomieszczenia, trzeba będzie wybierać spośród mocniejszych pasów. Optymalne to te, które wykazują moc na poziomie 200 W/m2. Preferowane przez klientów brewa.pl rozwiązanie to maty grzewcze zasilane jednostronnie, choć producent dla pomieszczeń mniejszych oferuje także wariant zasilany dwustronnie.

Jakie zasilanie do maty grzewczej? Eksperci stawiają na fotowoltaikę...

Jakie zalety dają maty grzewcze? Jak podaje brewa.pl, polski producent i dostawca folii grzewczych, jest to idealne połączenie ogrzewania komfortowego, oszczędnego i zdrowego. Dużo mówi się o tym, że maty grzewcze elektryczne warto łączyć z instalacją fotowoltaiczną, która jest wówczas głównym źródłem zasilania dla domu i to ona dostarcza energię, która poprzez folie grzewcze zmieniana jest w energię cieplną. Niesie to za sobą spore oszczędności w skali roku, zielona energia z fotowoltaiki w połączeniu z matami grzewczymi jest jednym z zestawów, o które najczęściej w minionym roku pytali klienci, głównie posiadacze domów jednorodzinnych.

Obrazek

Fot. Przykładowa folia grzewcza pod panelami podłogowymiKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.