Dlaczego śmierdzi w Stalowej Woli?

Image

W naszym mieście śmierdzi. Śmierdzi często i intensywnie, co utrudnia życie mieszkańcom. O tym wiemy wszyscy. Czasem smród jest tak intensywny, że w domach trzeba szczelnie zamykać okna, bo nie da się wytrzymać.

O tym fakcie wielokrotnie mówili nasi Czytelnicy. Na forum nie raz toczyły się długie rozmowy. Dlaczego tak cuchnie? Czy to się zmieni? Skąd pochodzi intensywny, nieprzyjemny zapach? O to zapytało Stowarzyszenie Nasze Miasto Miejski Zakład Komunalny, znad którego unosi się nieprzyjemna woń. A dokładnie chodzi o miejsce gdzie fermentują odpady biodegradowalne.

Od 1 kwietnia 2019 roku decyzją resortu środowiska, odpady takie jak: obierki z owoców i warzyw, fusy, skorupki jajek, zamiast do odpadów zmieszanych trafiać powinny do brązowych pojemników lub worków na bioodpady. Spowodowało to lawinowy wzrost przyjmowanych na zakład przetwarzania odpadów biodegradowalnych, do których zaliczyć należy również skoszoną trawę z naszych osiedli, liście, rozdrobnione gałęzie. To bardzo cenne odpady, które w 100% są ponownie wykorzystane w procesie recyklingu organicznego. Jednak aby mogły być ponownie użyte muszą być poddane procesom biologicznym, które zgodnie z przepisami odbywają się na specjalnym placu kompostowym na zewnątrz zakładu. Na skutek dużych wahań temperatur, które obserwujemy jesienią, przetworzone odpady w zetknięciu z zimną rosą mogą powodować wydzielanie się zapachów, które wraz z niekorzystnym wiatrem rozprzestrzeniają się nad częścią strefy przemysłowej. Niestety nie mamy prawnych możliwości aby przenieść proces recyklingu odpadów biodegradowalnych w inne miejsce. Zabraniają tego restrykcyjne przepisy prawa określające hierarchię postępowania z odpadami, a także wydane dla zakładu 9 lat temu decyzje środowiskowe i pozwolenie zintegrowane określające, że zagospodarowanie odpadów może odbywać się wyłącznie na terenie instalacji przetwarzania. Dotychczasowe, mobilne rozwiązania ograniczenia intensywności zapachowych nie przyniosły oczekiwanej skuteczności. Od trzech miesięcy Zarząd Spółki prowadził rozmowy nad zastosowaniem stałej bariery antyodorowej.

Pod pismem podpisał się zastępca prezesa zarządu Przemysław Skrzypek i prezes zarządu Radosław Sagatowski.

Jak tłumaczy MZK społeczeństwa nie informowano o niczym, bo nikt się o nic nie pytał. Ot i cała tajemnica.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~kibic

Chcecie żyć w totalnym smrodzie to przeprowadzajcie się do WARSZAWY. Będziecie też pili TRZASKOWANKĘ za darmo z WISŁY.

Guarana

Bardziej śmierdzi z tych zakładów w strefie przemysłowej. Zwłaszcza wieczorami i nocą. Hałas też jest duży. Nie można odpocząć jak ktoś mieszka blisko.

~jan

.... jak pan Nadbereżny wystąpi na Czajce w Warszawie to przestanie śmierdzieć ....

~Juzek

Bo onuce przyjechały

~takaprawda

Trolle i fanatycy pisowscy nie potrafią czytac za zrozumieniem tekstu, a po drugie bronią wlasną piersią nawet smrodu w mieście

jurekII

To jest tylko częściowa prawda. Kilkakrotnie wracając rowerem od strony Przyszowa najpierw odczuwalny intensywny smród jest przy Toni Alutec. Następny, to faktycznie smród "gówna" przy MZK. Następna dziwna rzecz: na wysokości pierwszej bramy też dokuczliwy smród często połączony z jakąś mgłą czy oparami. Obawiam się, że MZK przyjęło na klatę, żeby uspokoić mieszkańców, że od biosmrodu nikt nie umrze- to tylko niedogodność. Natomiast to co może szkodzić, wypuszczane z innych zakładów zostało w tym momencie zamiecione pod dywan.

Pelele

Darek miesiąc nie kąpał się i nie zmienił ani majtek ani skarpetek

pl2

To smród rozkładającej się opozycji...

~OBŁUDA

Wiją się w hejcie totalniackie trolle a wiadomo że za lokalizacje w tym miejscu tego zakładu odpowiada poprzednia ekipa rządząca Stalową Wolą!!!
Czyli kumple obecnej opozycji totalnej!
Ale OBŁUDA!!!

~Liljana

A widział ktoś gdzieś te brązowe pojemniki?

~Stalowy

Hej lokalna bojówka kudłaja, może wyślecie kokejne zawiadomienie do prokuratura, donosik w dobrej cenie

~Jaja

Cichnie peerelem. Ale to w całej Polsce już od 5 lat

~Allo

Hehe lewackie ochrony środowiska gnojownik i widły

~wiesnias60

A to powinno smierdziec,bo gnojowka nie pachnie jeno cuchnie.Jestesmy duza wsia i we wsi powninno smiedziec kiszonka i gnojowka.Niech pany z miasta wiedza ze tu jest wies a nie miasto.Jak się nie podoba to wyjeżdżajcie do Rzeszowa.

~Mieszkaniec

To Dareczkiem tak czuc po Stalowej Woli

~Rafał

Gdyby nie było sortowni to Lucek by zamiast 100% kazał podnieść więcej a tak to mógł się chłopina wypromować.Ba nawet podpisać akt notarialny że .... a jak jest sami widzicie.

~boby

Człowieku nie oglądaj żadnego TVP - to jest wirus...

~Luki

Po co te wysrywy. I tak wszyscy wiedzą które to twoje płatne wypociny edku smiech2

~Big

@wiem, oglądaj dalej to coś a się dowiesz, że mieszkasz w stalowa wola zdrój, w sanie płynie mleko i miodem, a na drzewach rosną cebuleumiech)

~Szok

Smród niesamowity. W radiu powiedzieliby, że toż to szok. Prawda panie pośle???? Pani wiceprezydent żal. Biedna kobieta.

~wiem

Oglądam codziennie TVP3 RZESZÓW i to w naszym mieście jest najlepsze powietrze w województwie PODKARPACKIM. Jeżeli mi ktoś nie wierzy to zapraszam do TVP3 o godzinie 18, 30. A teraz zastanówcie się jaki musi być smród w pozostałych miastach na PODKARPACIU.

~wiem

Oglądam codziennie TVP3 RZESZÓW i to w naszym mieście jest najlepsze powietrze w województwie PODKARPACKIM. Jeżeli mi ktoś nie wierzy to zapraszam do TVP3 o godzinie 18, 30. A teraz zastanówcie się jaki musi być smród w pozostałych miastach na PODKARPACIU.

~e2rds

Najbardziej jedzie smrodem z tej spalarni śmieci którą SZREK wybudował. Pracuje w ALUTEKU i codziennie tam rowerem przejeżdżam smród jest nie do wytrzymania. A ci szaleńcy z pseudo naszego miasta niech SZREKA rozliczą za ten smród. Bo tylko przez tego polityka wszyscy cierpimy.

~takaprawda

Śmierdzi to strata MZK 12 mln za ostatnie 3 lata podczas panowania L.N.

~Kazik

To miasto jeb.. dramatem....

~mieszkaniec

a co tu się dziwić, pis rządzi to i śmierdzi...

~Marek

Za pisu cuchnie nie tylko ze strefy. Wysypisko przy trasie na Tarnobrzeg w ostatnich latach tak daje że się zwymiotować można jak się tamtędy przejeżdża. To te śmiecie z Nigerii co pis do Polski zwozi?

~Tomi

Radosław się podpisał? Zbieżność nazwisk z panią senator to oczywiście przypadek?

~Darek

Bo to przemysłowe miasto jest

~@@@@@@

Już po piętnastej. @edek - do domu. Nie chcemy płacić nadgodzin. Jutro od rana zacznij pluć. Teraz daj się wypowiedzieć mieszkańom. Bo gadasz sam ze sobą. Ale jest jakiś plus. Możesz chodzić bez maseczki. Bo zwolnione są z ich zakładania osoby upośledzone.