Wciąż żywi w naszej pamięci

Image
19 i 20 października przypada 77. rocznica dwóch niemieckich egzekucji, w których zginęło łącznie 90 Polaków na terenie dzisiejszej Stalowej Woli. Z tej okazji Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli i Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli złożyli kwiaty w miejscach pamięci. Samorządowcy oddali też hołd Jerzemu Popiełuszce w rocznicę jego zabójstwa.

19 października 1943 roku Niemcy rozstrzelali 65 zakładników na ul. Rozwadowskiej, obok cmentarza, przy obecnej kaflarni. Polacy zginęli w odwecie za zlikwidowanie przez żołnierzy Armii Krajowej niemieckiego posterunku policji i jego komendanta, volksdeutscha Alberta Alschera we Wrzawach.

Dzień później, 20 października 1943 roku, Niemcy wykonali kolejną egzekucję na terenie obecnej Stalowej Woli. Tym razem w Charzewicach, z tyłu Parku Dworskiego rozstrzelano 25 Polaków, w tym kilku żołnierzy AK w odwecie za zlikwidowanie przez Armię Krajową niemieckiego zarządcy majątku Lubomirskich w Charzewicach. Łącznie w obu egzekucjach zginęło 90 polskich patriotów.

Samorząd miasta pamięta o tych tragicznych wydarzeniach sprzed prawie ośmiu dekad. Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli i Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli złożyli 19 października 2020 roku kwiaty pod pomnikami pomordowanych. Dodatkowo oddali też cześć ks. Jerzemu Popiełuszce w rocznicę jego śmierci.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Robot

Mam prośbę:niech mi ktoś wypisze co zrobił p. Lucjusz dla zwykłego obywatela lub zwykłych obywateli (nie mam na myśli Kleru i narodowców) . Może ktoś mnie oświeci bo mam wrażenie że nic

~Tolek

Ci zmarli mówią do p. Lucjusza weź się za coś pożytecznego. Żeby to usłyszeć trzeba jedynie odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie co chciałbym po sobie innym zostawić. Dojść do wniosku że z salutowania pod grobem nikomu nic przyjdzie.

~Robot

Najważniejsze to grzebać w historiach i rozkopywać groby, dowiadywać się czy ciała zmarłych są w całości, jeśli nie to szukać brakujących kostek, świecić murale pomniki rzeźby nieżyjącym itd. Zywi obywatele, covid, możliwy lockdown, zapac gospodarczą, tragedię ludzkie nie znaczą nic przy tak wielkim dzielę dla pokoleń które robi prezydent

~jan

... a Orzeł na pomniku dalej bez korony, nie było czasu, nie było kasy.......... kasa i czas na WYGŁUPY na Czajce w Warszawie się znalazły ....

~ TO JA

Nic tylko PAJACE

~Jaja

A wasz @edziu coś pisał o chodzeniu po grobach. Czyżby podwójna moralność??????

~lojosk22

Ja tam znalazłem kesza pod pomnikiem .