Biskup Sandomierski wydał specjalny Dekret dotyczący Mszy Świętych, opieki duszpasterskiej i okresu 1-2 listopada

Image

Są to zasady obowiązujące w związku z nową falą pandemii koronawirusa.

W dekrecie czytamy między innymi o tym, że duszpasterze powinni wdrożyć specjalne zasady podczas sprawowania eucharystii. Biskup Krzysztof Nitkiewicz przypomina kapłanom, że powinni, zgodnie oczywiście z obowiązującym reżimem sanitarnym, zapewnić opiekę duchową wiernym wychodząc naprzeciw ich potrzebom.

Jesteśmy wspólnotą, w której mamy wspierać się nawzajem, służąc sobie z miłością- pisze włodarz sandomierskiej diecezji.

Zasady obowiązujące w świątyniach:

1. Liczba uczestników nabożeństw liturgicznych

Przypominam, że zgodnie z obowiązującymi zarządzeniami sanitarnymi, podczas nabożeństw liturgicznych może przebywać w strefie żółtej – 1 osoba na 4 m² natomiast w strefie czerwonej 1 osoba na 7 m².

2. Dyspensa

Zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam do odwołania dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej następującym wiernym:

– osobom z objawami infekcji,

– osobom w podeszłym wieku,

– kobietom w stanie błogosławionym,

– osobom, które czują wielką obawę przed zarażeniem.

W związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. „czerwonej strefie”, udzielam ponadto ogólnej dyspensy od wspomnianego obowiązku wszystkim osobom przebywającym we wspomnianej strefie podczas jej obowiązywania.

3. Środki ochrony osobistej

Maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta winni używać:

– wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają zwolnienie lekarskie z tego obowiązku zgodnie z przepisami sanitarnymi,

– pracownicy kościelni będący w kontakcie z innymi osobami, np. podczas zbierania składki czy w czasie przygotowania paramentów w zakrystii oraz w świątyni,

– Służba Liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej, z wyjątkiem diakona, lektora i psalmisty w momencie czytania lub śpiewu,

– koncelebransi, przynajmniej podczas rozdawania Komunii św. i procesji przez świątynię.

Parafia powinna zaopatrzyć się w dozowniki płynu dezynfekującego, które należy ustawić przy drzwiach wejściowych (lecz nie w kropielnicach). Należy ponadto umieścić przy wszystkich drzwiach wejściowych przypomnienie o obowiązku stosowania maseczek.

W przypadku gdyby ktoś nie posiadał maseczki, duszpasterze powinni zaoferować ją nieodpłatnie.

4. Udzielanie Komunii Świętej

Podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać nikogo do przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak również nie wolno pozbawiać wiernych możliwości przyjęcia Komunii Świętej na rękę, nawet jeśli wierni wprost nie domagają się tego. Niedopuszczalne jest głoszenie w tej materii teorii niezgodnych z obowiązującą dyscypliną Kościoła.

Za każdym razem należy wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej. Należy utworzyć oddzielne rzędy dla przyjmujących Komunię Świętą do ust i na rękę. Jeśli obecny jest jeden szafarz, komunikuje on najpierw rząd przyjmujących na rękę, a następnie rząd przyjmujących do ust. Jeśli jest większa liczba szafarzy, wówczas każdy z nich komunikuje w oddzielnym rzędzie.

Kapłan lub inny szafarz rozdający Komunię Świętą winien bezpośrednio przed tą czynnością zdezynfekować ręce, podczas niej mieć nałożoną maseczkę, a po zakończeniu obmyć palce w vasculum i powtórnie zdezynfekować ręce.

5. Sakrament pokuty i pojednania

Należy zadbać o należyte zabezpieczenie konfesjonałów, co jest ważne zwłaszcza w kontekście zbliżającego się okresu spowiedzi przed Uroczystością Wszystkich Świętych oraz przed Bożym Narodzeniem.

Nie wolno używać tzw. konfesjonałów zamkniętych (szafowych). W konfesjonałach, na kratkach od strony penitenta, należy umieścić folie ochronne i wymieniać je przynajmniej raz w tygodniu. Należy tam również umieścić środek do dezynfekcji z dozownikiem rozpylającym, prosząc penitentów, aby każdy po sobie zdezynfekował folię.

6. Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym wskazane jest indywidualne nawiedzanie cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą oktawę Uroczystości.

Proszę Duszpasterzy, aby rozważyli możliwość zrezygnowania z jednej uroczystej Mszy św. i procesji w dniach 1 lub 2 listopada, a zamiast tego zaprosili wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w świątyniach. Zamiast jednej tradycyjnej liturgii na cmentarzu, można zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada, z zachowaniem obowiązujących ograniczeń i wszelkich środków ostrożności.

7. Zachęcam ponadto, aby na zakończenie Mszy Świętych powrócić do praktyki śpiewu Suplikacji w intencji ustania epidemii, za chorych i personel medyczny oraz w intencji zmarłych.

Dziękując Duszpasterzom, Osobom Konsekrowanym oraz wszystkim Siostrom i Braciom w Chrystusie za zrozumienie i budowanie wspólnoty Kościoła, otaczam każdego modlitwą i z serca błogosławię- pisze ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Dojna zmiana

Najśmieszniejsza w tym jest modlitwa o ustanie epidemii. Modlą się wszyscy wspólnie z kapłanem gdzie 1/3 uczestniczących nie ma zatkanych maseczką ust i nosa.

~jakimi

Dekret biskupi dekretem a życie życiem. W nieodległej od miasta Turbi proboszcz z drugim księdzem nie chcą słyszeć o podawaniu komunii na rękę. Wszyscy mają otwierać gęby i basta! Zresztą bycie na takich mszach przypomina trochę skecze kabaretowe. Ogarnęła obydwu księży mania tytułowania. Na jednej mszy potrafią po kilka razy dziękować sobie wzajemnie używając jakichś naukowych tytułów tak jakby nie byli z ludźmi w kościele a wykładowcami w seminarium duchownym. Może temu dziwnemu zachowaniu przyjrzy się sam ordynariusz!?

~Zenada

Fajny wywiad dał dziwisz. Dekadami księża dzieci gwałcili a oni tam w Watykanie nic nie widzieli nie słyszeli nie rozumieli nie byli w stanie ofiarom pomoc. To od czego oni tam byli? Od jedzenia kremówek i modlitw?

~Prorok

Biskup jako bezużyteczny członek społeczeństwa jedyne co będzie mógł robić jak się wirus rozhula to schować w szafie

~Dokladnie

S. RaM. NaTo

~Oerlikon

Czego masz się bać, jeśli Boga za ojca masz.

~kkk

Podoba mi się takie stawianie sprawy. Jeszcze tylko podczas przekazywania sobie znaku pokoju nie należy podawać sobie rąk, ale to wyklucza zresztą dystans społeczny2

~Liljana

Człowiek naiwnie myślał, że te wszystkie zasady obowiązują od marca, włączając w to dyspensę. Ale lepiej późno niż wcale. Miejmy nadzieję, że wdrożenie pójdzie lepiej.

~Katolik

A Ch. Jak się zaraze to co. Przecież pójdę do raju

~eston

Biskup się nie popisał. Nie ma żadnego realnego zagrożenia by nosić maski i by przyjmować Komunię na rękę. Jest normalny sezon przeziębieniowy, a oni od razu panikują. Jeszcze chwila i zamkną kościoły. Wstyd.

~Kkk

Ojej dyspenza dla zarazonych. Kur wa wspaniale wiesci smiech2

jabar

Czesiek, słowo Bóg pisze się z dużej litery jeżeli chodziłeś do szkoły w co wątpię to nazwy własne pisze się z dużej litery. Ale taki kretyn nie rozumie bo zamiast do szkoły chodził na wagary.

~Aqq

W bazylice też skróci ma maxa. Nie przeczytali nic z punktu 3,4 i 5. I żadnych środków bezpieczeństwa nie stosują księża. Żadnych maseczek dezynfekcji nie stosują. Komuni też nie ogłaszają że najpierw ci co na rękę a później pozostali. Też SZKODA

~Smutna :(

A w Kościele pw. Źródło Miłosierdzia Bożego nie doczytali chyba albo cały ten dekret i szacunek do drugiego człowieka mają gdzieś ... Szkoda :(

~Cccp

Dmitriy Stuzhuk, ukraiński influencer fitness, a zarazem koronasceptyk, zmarł w wieku 33 lat. Wcześniej wykryto u niego COVID-19, którym najprawdopodobniej zaraził się w Turcji. O śmierci instgramera poinformowała jego żona Sofia.

qmek

Daleki jestem od panikowania, ale Auster Ty tak poważnie? Bo do ust biorąc kto wie który jesteś w kolejce i kto na te palce "nachuchał". Poza tym są księża co nawet nie proponowali tej opcji "do ręki" usprawiedliwiając się że dezynfekowali ręce przez obrzędem

~Czesiek

Gdyby ten wasz bog istniał nie pozwolił by na to co się dzieje

~siwy

,,Przyjmowanie na rękę jest poza tym niekatolickie"- serio? to papież nie jest katolicki? co za naród, ciemnogród

~auster

Siwy - biorąc Komunię na rękę jesteś bardziej narazony na zakażenie, gdyż tymi rękami wcześniej dotykałeś klamki, pieniędzy, ławki w kościele, itp. Ksiądz obmywa ręce przed komunią, a ty nie. Przyjmowanie na rękę jest poza tym niekatolickie.

~siwy

,,Nie wolno zmuszać nikogo do przyjmowania Komunii Świętej na rękę"- to po prostu skandal. Wierny biorąc komunie prosto do buzi chucha celebransowi prosto na ręce i ten sam celebrans później daje innym osobom do buzi opłatek tę samą ręka....

~Pani n... Ka

Daj Boże żeby to wszystko przestrzegano szczególnie dotyczące Komunii Św a kto nie chce nosić maseczki w Kościele niech siedzi w domu

~Xxx

Twoja propaganda płaskiej ziemi też nie jest lepsza.

~Adam

To jest koniec kościoła rzymskiego, katolickiego w Polsce. Niezłe haki muszą mieć na biskupów skoro oni tak chętnie im pomagają w oficjalnej propagandzie.