Stalowa Wola znów myśli o budowie hospicjum

Image

O planach budowy hospicjum mówi się w Stalowej Woli co najmniej od kilkunastu lat. Nigdy nie udało się zrealizować tego zadania. Społeczeństwo starzeje się i z roku na rok będzie potrzeba coraz więcej specjalistycznych miejsc dla ciężko chorych ludzi. Kolejki do istniejących tego typu placówek są tak długie, że wielu potrzebujących nie doczeka się przydziału. Tym bardziej cieszy fakt, że radni znów pochylili się nad problemem. Podczas sesji Rady Miasta głosowano nad przeznaczeniem pieniędzy na nowy projekt hospicjum. Poprzedni zdezaktualizował się. Z jednej strony szkoda, że to, za co zapłacono nie może być w pełni wykorzystane, z drugiej cieszy, że standardy tak wzrosły, że konieczne są modyfikacja tego projektu. Wynika to z przepisów.

12 października br. radni przegłosowali więc dotację celową w wysokości 100 tys. zł z budżetu na aktualizację projektu hospicjum w ramach dotacji dla SP ZOZ przy ul. Kwiatkowskiego 1. Miasto liczy na to, że na zadanie uda się pozyskać pieniądze z Funduszu Odbudowy. Poszukiwane są też inne źródła finansowania. Kiedy pojawią się możliwości, trzeba szybko mieć gotowe dokumenty, stąd decyzja o aktualizacji projektu.

W 21 wieku szczególną uciążliwością dla człowieka są nowotwory tak często atakujące coraz młodsze pokolenia. Oprócz całej gamy innych problemów zdrowotnych, stają w czołówce polskiej rzeczywistości. Na ten fakt zwrócił uwagę również prezydent. W hospicjach osób dotkniętych chorobą nowotworową jest chyba najwięcej.

- Powinniśmy się również wyspecjalizować w sprawach dotyczących opieki nad osobami dotkniętymi chorobami nowotworowymi, tak, aby w ramach tego obiektu powstała poradnia dla osób onkologicznych i taką specjalizację chcielibyśmy w tym obiekcie stworzyć. Do tego dochodzi dostosowanie pomieszczeń dla pacjentów do wentylowania, tak aby był system tlenowy podpięty do łóżek- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Hospicjum będzie budowane, nawet jeśli nie pojawi się żaden stosowny program, dzięki któremu uda się zdobyć stosowne fundusze. Odbywałoby się to etapami, z podziałem na lata. Wszyscy radni zgodnie uznali, że ta inwestycja jest niezbędna dla Stalowej Woli.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~aass

no kicz ławeczka Nadbereżnego to hit. Ławki Szlęzaka przy tym wymiękają smiech2

~~~123

Prezydentowi najlepiej wychodzi stawianie placów zabaw dla dzieci i ławeczki zakochanych i żadne hospicjum nie powstanie bo dla Nadbrzeżnego to jest za trudna sprawa tylko piaskownice!!!!!!!

~gien

NO tak mamy aluminiową wolę i żelazową wolę, a przejedzcie się ul. Kwiatkowskiego wzdłuż huty jakie sie chmury pyłu żółtego i rdzawego unoszą od strony huty na wysokości Politechniki i w pobliżu, i nie ważne rano czy popołudniu walą takie chmury ze jak wieje w stronę miasta to wszyscy tym oddychamy wiec lepiej zapobiegać i zabronić takiego procederu a hospicjium swoją drogą ale przestańcie truć ludzi to i leczyć nie będzie trzeba... a te chmury syfu nawet na zdjeciach da sie uchwycić bez problemu gdzie te reportery?

~Dojna zmiana

Urząd Miasta zajmuje już chyba 6 budynków , gdyby choć jeden przeznaczyć na hospicjum zmniejszyłoby to koszty inwestycji. Kiedyś była propozycja aby wykorzystać dla tego celu budynek obok WITU przy krzyżowych drogach. Może warto powrócić do tego pomysłu.

~Ksawier

Ale dziecinada, na razie powstają tylko obłazki na ścianie w tym specjalnym pokoju do lansu.

Przypomnijcie sobie jak miasto się za Szlęzaka rozwijało. To co się teraz dzieje to jest dramat.

~Gala

Same słowa myśli i wybuduje w tym przypadku jest fantasmagorią.

~karol

sagatowska już ze 20 lat myśli, hehe

~Miodek

Ale się dzieje w mieście, konfełencja za konfełęcją. Tym razem o tym co by to było jakby hospicjum powstało.
Po czynach ich poznacie smiech2 smiech2 smiech2

~przeciw

można zaadoptować jeden z budynków miasta

~basia

gogi to nie pomysł obecnego prezydenta , od lat był projekt aby przychodnia przy hucie rozbudowała teren pod hospicjum , a co opozycja miałaby przeciw , każdemu z nas przydałaby się dla mieszkanców taka instytucja, tyle starszych w mieście zresztą młodzi też potrzebują pomocy.Zamiast pchać wielkie pieniądze na niszczenie drzewostanu na zimnej wodzie i budowaniu "białych słoni" bardziej potrzeba nam właśnie hospicjum na miejscu . O to powinni mieszkańcy zabiegać usilnie.

~SENIOR

MYŚLAŁ KOGUT O NIEDZIELI A W SOBOTĘ MU ŁEB UCIĘLI

~bezdomny

Od 5-ciu lat Pan Prezydent rozbudowuje Schronisko dla Osób Bezdomnych i nie może rozpocząć inwestycji mam nadzieję że z hospicjum pójdzie mu lepiej.
Na marginesie informuję, że schronisko obecne będzie funkcjonowało tylko do końca bieżącego roku z powodu braku środków finansowych ale ten problem władz miasta nie interesuje (informacja z bardzo pewnego źródła).

e2rds

gogi, nie rób z siebie niekumatego, potrafisz czytać ze zrozumieniem, jak nie to jeszcze raz cyt: "O planach budowy hospicjum mówi się w Stalowej Woli co najmniej od kilkunastu lat. Nigdy nie udało się zrealizować tego zadania." To wcale nie jest pomysł Palca i Sznura, to przywołanie pomysłu z przed lat.

gogi

Mam nadzieję, że opozycja nie będzie blokowała tego przedsięwzięcia, tylko dlatego, że to pomysł prezydenta z PIS-u . Być może ktoś z nich lub ich bliskich będzie potrzebował pobytu w takiej placówce. Opozycjo, pomyśl o tym !