Niemal 400 drzew pod topór przy rewitalizacji Parku Zimnej Wody

Image

Pod koniec września informowaliśmy, że rewitalizacja terenów zielonych i utworzenie Parku Zimnej Wody w pobliżu skateparku (przy ul. Przestrzennej) będzie kosztować 7,73 mln zł. Jak się okazuje, by móc zrealizować założenia projektowe, trzeba będzie usunąć prawie 400 drzew.

Jakie drzewa zostaną wycięte?

Stowarzyszenie Nasze Miasto skierowało do gminy wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej Parku Zimnej Wody. Chodzi o wycinkę drzew i zagospodarowanie drewna z niej pochodzącego. W odpowiedzi na pismo czytamy, że planowane jest wycięcie około 395 drzew różnego gatunku, z czego na usunięcie 91 konieczne było zezwolenia, które wydało Starostwo Powiatowego jeszcze w maju 2018 r.

Jak czytamy, w wykazie drzew planowanych do wycinki znalazły się m.in.: jesion pensylwański, wierzba krucha, czeremcha późna, wierzba biała, brzoza brodawkowa, robinia akacjowa, śliwa wiśniowa, topola osika, olsza czarna, klon jesionolistny, orzech włoski, topola biała, wierzba iwa, dąb czerwony, brzoza brodawkowata. Wiek tych drzew jest bardzo różny, obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm wynosi między 52 a 222 cm. Około 40 drzew z tego zbioru koliduje z projektem, stąd ich usunięcie, następne 10- z liniami wysokiego napięcia. Jako powód wycinki kolejnych drzew podano: zły stan fitosanitarny, drzewo martwe bądź gatunek inwazyjny, samosiew nadający się jedynie do usunięcia (tych jest około 300- są to drzewa o małych obwodach pnia między 8 a 49 cm, rosnące w dużym zagęszczeniu, stanowiące w większości gatunki inwazyjne takie jak klon jesionolistny, robinia akacjowa, orzech włoski).

Drewno pochodzące z wycinki tych drzew zostanie przeznaczone (nieodpłatnie) na opał Stowarzyszeniu Pokój i Dobro działającemu przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Charzewicach.

Petycja o powtrzymanie wycinki

Informację o wycince tak wielu drzew członkowie Stowarzyszenia Nasze Miasto przyjęli ze smutkiem.

- Na wstępie należy zwrócić uwagę- co podkreślają sami mieszkańcy, że już na samym etapie planowania utworzenia nowych terenów zielonych, dochodzi do jego zniszczenia. Natomiast słowo „rewitalizacja”, które oznacza przywrócenie żywotności, to proces, który ma na celu przywrócenie pewnych pożądanych funkcji, a nie jak na przykładzie "Skarpy" czy obecnie tworzenia parku zimnej wody degradację. Wycinka prawie 5 tys. drzew w ciągu 5 ostatnich lat, przy tak niskim procesie nowych nasadzeń, to degradacja środowiska przyrodniczego na dużą skalę- mówi dla portalu StaloweMiasto.pl Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia Nasze Miasto.

Stowarzyszenie Nasze Miasto zachęca mieszkańców do podpisania się pod petycją w sprawie ratowania drzewa przed ścięciem. Można to zrobić przez facebooka. Link PETYCJA TUTAJ.

- Jeżeli mieszkańcom zależy na zachowaniu terenów zielonych w naszym mieście, a razem możemy więcej, to apelujemy do stalowowolan i osób związanych z tym miastem o powstrzymanie postępującej od lat wycinki drzew i krzewów w procesach rewitalizacji. Można to zrobić podpisując petycję, która została utworzona w tym celu. Pamiętajmy o potwierdzeniu podpisu w skrzynce mailowej- apeluje Łukasz Banasik.

Kilka słów na temat rewitalizacji

Obszar gdzie planowana jest inwestycja zostanie podzielona na 2 części: rekreacyjną (skatepark, teren spacerowy, gdzie koszona będzie trawa) i obszar naturalny (dziki, niezadbany, ciągnący się aż do ulicy Czarnieckiego).

W przypadku pierwszej części planowana jest budowa toru do jazdy typu pumptrack Będzie on umieszczony wokół obszaru zielonego i posłuży jeżdżącym na wrotkach czy rolkach. W zboczu skarpy powstanie widownia. Będą też nowe nasadzenia. Przy schodach pojawi się ogród róż polskich z Gór Pieprzowych. Wokół elementów sportowych również będą rosły rośliny. Realizacja tej części zadania ma zakończyć się pod koniec września przyszłego roku.

Podczas realizacji drugiej część inwestycji zostanie wykorzystana naturalna retencja do stworzenia dwóch dużych stawów, które będą zbierały wodę z całego otoczenia. Stworzenie tych zbiorników wodnych ma być gwarancją tego, że teren będzie zamieszkiwany przez wiele gatunków ptaków, gadów i płazów. Nad jednym ze stawów pojawi się mostek, nad drugim- dwa pomosty. Wokół tych stawów powstanie ponad półkilometrowa ścieżka naturalna, ekologiczna, z informacjami o tym, jakie żywe gatunki tam występują, jaki jest charakter środowiskowy tego miejsca. Aby zapobiec wandalizmowi, teren zostanie oświetlony i będzie monitorowany. Obie części połączy kilometrowa ścieżka asfaltowa rowerowo- biegowa biegnąca od ul. Energetyków poprzez Staszica, wzdłuż stadionu lekkoatletycznego aż do ul. Czarnieckiego. Zakończenie tej części inwestycji planowane jest na 30 czerwca 2022 roku.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =