Niemal 400 drzew pod topór przy rewitalizacji Parku Zimnej Wody

Image

Pod koniec września informowaliśmy, że rewitalizacja terenów zielonych i utworzenie Parku Zimnej Wody w pobliżu skateparku (przy ul. Przestrzennej) będzie kosztować 7,73 mln zł. Jak się okazuje, by móc zrealizować założenia projektowe, trzeba będzie usunąć prawie 400 drzew.

Jakie drzewa zostaną wycięte?

Stowarzyszenie Nasze Miasto skierowało do gminy wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej Parku Zimnej Wody. Chodzi o wycinkę drzew i zagospodarowanie drewna z niej pochodzącego. W odpowiedzi na pismo czytamy, że planowane jest wycięcie około 395 drzew różnego gatunku, z czego na usunięcie 91 konieczne było zezwolenia, które wydało Starostwo Powiatowego jeszcze w maju 2018 r.

Jak czytamy, w wykazie drzew planowanych do wycinki znalazły się m.in.: jesion pensylwański, wierzba krucha, czeremcha późna, wierzba biała, brzoza brodawkowa, robinia akacjowa, śliwa wiśniowa, topola osika, olsza czarna, klon jesionolistny, orzech włoski, topola biała, wierzba iwa, dąb czerwony, brzoza brodawkowata. Wiek tych drzew jest bardzo różny, obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm wynosi między 52 a 222 cm. Około 40 drzew z tego zbioru koliduje z projektem, stąd ich usunięcie, następne 10- z liniami wysokiego napięcia. Jako powód wycinki kolejnych drzew podano: zły stan fitosanitarny, drzewo martwe bądź gatunek inwazyjny, samosiew nadający się jedynie do usunięcia (tych jest około 300- są to drzewa o małych obwodach pnia między 8 a 49 cm, rosnące w dużym zagęszczeniu, stanowiące w większości gatunki inwazyjne takie jak klon jesionolistny, robinia akacjowa, orzech włoski).

Drewno pochodzące z wycinki tych drzew zostanie przeznaczone (nieodpłatnie) na opał Stowarzyszeniu Pokój i Dobro działającemu przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Charzewicach.

Petycja o powtrzymanie wycinki

Informację o wycince tak wielu drzew członkowie Stowarzyszenia Nasze Miasto przyjęli ze smutkiem.

- Na wstępie należy zwrócić uwagę- co podkreślają sami mieszkańcy, że już na samym etapie planowania utworzenia nowych terenów zielonych, dochodzi do jego zniszczenia. Natomiast słowo „rewitalizacja”, które oznacza przywrócenie żywotności, to proces, który ma na celu przywrócenie pewnych pożądanych funkcji, a nie jak na przykładzie "Skarpy" czy obecnie tworzenia parku zimnej wody degradację. Wycinka prawie 5 tys. drzew w ciągu 5 ostatnich lat, przy tak niskim procesie nowych nasadzeń, to degradacja środowiska przyrodniczego na dużą skalę- mówi dla portalu StaloweMiasto.pl Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia Nasze Miasto.

Stowarzyszenie Nasze Miasto zachęca mieszkańców do podpisania się pod petycją w sprawie ratowania drzewa przed ścięciem. Można to zrobić przez facebooka. Link PETYCJA TUTAJ.

- Jeżeli mieszkańcom zależy na zachowaniu terenów zielonych w naszym mieście, a razem możemy więcej, to apelujemy do stalowowolan i osób związanych z tym miastem o powstrzymanie postępującej od lat wycinki drzew i krzewów w procesach rewitalizacji. Można to zrobić podpisując petycję, która została utworzona w tym celu. Pamiętajmy o potwierdzeniu podpisu w skrzynce mailowej- apeluje Łukasz Banasik.

Kilka słów na temat rewitalizacji

Obszar gdzie planowana jest inwestycja zostanie podzielona na 2 części: rekreacyjną (skatepark, teren spacerowy, gdzie koszona będzie trawa) i obszar naturalny (dziki, niezadbany, ciągnący się aż do ulicy Czarnieckiego).

W przypadku pierwszej części planowana jest budowa toru do jazdy typu pumptrack Będzie on umieszczony wokół obszaru zielonego i posłuży jeżdżącym na wrotkach czy rolkach. W zboczu skarpy powstanie widownia. Będą też nowe nasadzenia. Przy schodach pojawi się ogród róż polskich z Gór Pieprzowych. Wokół elementów sportowych również będą rosły rośliny. Realizacja tej części zadania ma zakończyć się pod koniec września przyszłego roku.

Podczas realizacji drugiej część inwestycji zostanie wykorzystana naturalna retencja do stworzenia dwóch dużych stawów, które będą zbierały wodę z całego otoczenia. Stworzenie tych zbiorników wodnych ma być gwarancją tego, że teren będzie zamieszkiwany przez wiele gatunków ptaków, gadów i płazów. Nad jednym ze stawów pojawi się mostek, nad drugim- dwa pomosty. Wokół tych stawów powstanie ponad półkilometrowa ścieżka naturalna, ekologiczna, z informacjami o tym, jakie żywe gatunki tam występują, jaki jest charakter środowiskowy tego miejsca. Aby zapobiec wandalizmowi, teren zostanie oświetlony i będzie monitorowany. Obie części połączy kilometrowa ścieżka asfaltowa rowerowo- biegowa biegnąca od ul. Energetyków poprzez Staszica, wzdłuż stadionu lekkoatletycznego aż do ul. Czarnieckiego. Zakończenie tej części inwestycji planowane jest na 30 czerwca 2022 roku.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
mad_dog

~czytajcie

czytam, ale nie wierzę, że im aż tyle drewna potrzeba, poza tym nie myślałem o paleniu ale o innej formie użycia tego drewna... .

~Mongoł

Ale ściema, drzewa 220 cm obwodu nie rosną w zagęszczeniu. Drewno z 400 drzew to chyba starczy na opał na 100 lat smiech2

~Łopatą...

Znowu mają okazję zaistnieć :-)
Ile gatunków drzew dwoje aktywistów Naszego Miasta społecznie nasadzi w czasie realizacji projektu udostępniania terenu mieszkańcom ? Może po parce poniższych:

jesion pensylwański,
wierzba krucha,
czeremcha późna,
wierzba biała,
brzoza brodawkowa,
robinia akacjowa,
śliwa wiśniowa,
topola osika,
olsza czarna,
klon jesionolistny,
orzech włoski,
topola biała,
wierzba iwa,
dąb czerwony,
brzoza brodawkowata.

I pamiętajcie o konferencji prasowej po wykonaniu tego tytanicznego czynu dla ludu pracy
przy wkopywaniu tabliczki informacyjnej dla potomnych:
Nasadziliśmy!

~wacuch

Jestem przeciw wycince,dlatego nie chce zadnego parku .Już pokazali jak można ogolocic skarpe z drzew a teraz powtorka z wycinki.

~jola

Po co strażakom drewno ??

~Getreal

PO chce tylko jednego

~w y b o r c a

Czy naprawdę trzeba wyciąć w pień. aby później budować?
Jeżeli tak, to władza musi liczyć się z tym, że też zostanie wycięta "w pień".

manukun

@qwerty
Od rozwijania miasta jest ekipa Nadbereżnego, która tego niestety nie robi.

Wytłumacz, jak informacja o planowanej wycince drzew ma zablokować projekt? Nadbereżny nie informuje mieszkańców o swoich działaniach, a zamiast tego kanały komunikacji marnuje na uprawianie samochwalstwa.

Macie niesamowite bóle pewnej części ciała, że takie stowarzyszenie wystarczy do udowodnienia dziadostwa w zarządzaniu

manukun

@lech
Dlatego tak skrupulatnie liczyli samosiewy, żeby nikt się nie zorientował. Najważniejsze, by uniknąć wycinki cennych drzew, ale w takim chaosie informacyjnym te najlepsze sztuki i tak pójdą pod piły

manukun

@tubylec
Po co rozwiązywać problemy miasta, skoro można udawać, że ich nie ma i nie narażać się na niezadowolenie wyborców.

Patrząc na ostatnie działania władz, głównym problemem jest brak murali, parku przy obwodnicy i budowy mostu z łącznikiem do nieistniejącej S74.

Brak perspektyw dla młodych? A kto by się nimi przejmował, skoro seniorzy zagłosują na miłego, uśmiechniętego w kościele Nadbereżnego

wyborca

Zablokujmy ten obłęd póki jeszcze się da.

~jatka

ni i co luckowi zrobicie? ano nic. możecie se pogadać na tym forum i tyle waszego

~Tubylec

Pisałem już kiedyś na ten temat i wyraziłem swoje zdanie. Może czas skończyć z pracami na pokaz i zająć się konkretami? Np.: Obiecane mieszkania, fatalny stan kanalizacji sanitarnej i burzowej, rozwiązania poprawiające komunikację (Ofiar Katynia, Popiełuszki, Okulickiego, okolice Hali targowej itp). Może zamiast murala to zrobić remont 1 go Sierpnia, gdzie zawsze stoi woda?

~czytajcie

mad_dog - czy ty tylko obrazki oglądasz zamiast czytać? pisze w tekście, ze drewno na opał dostanie Stowarzyszenie Pokoj i Dobro, OSP Charzewice

~@mad_dog

nie wiadomo gdzie trafi, gdybyś cokolwiek o życiu wiedział, to miałbyś pojęcie, że z zasady umowy konstruuje się tak, że firma która wygra przetarg zabiera drzewo i sama go sprzedaje użytkuje. Surowiec, jego wartość stanowi pewną kwotę, którą to uwzglednia się w kosztorysie przetargu.
Jeśli nadal cię coś piecze, to 2 razy główką o ścianę uderz.

mad_dog

czy drewno trafi na licytację , gdzie szukać info co do możliwości jego zakupu ?

~@LECH

zabetonowanie?
Nikt niczego nie bedzie betonował
zobacz najpierw na projekt a potem komentuj!!!!

~Frendzel

A ile jest tam wszystkich drzew ? Bo jak 500 .. to 400 ma znaczenie. Jak 10000 to 400 może zniknąć i nic sie nie stanie.

~Lech

@leszek Rozwiązywaniem problemów z alkoholem jest wycinka drzew i zabetonowanie? A ludzie chodzą na terapie a tu potrzeby drwal i betoniarka i po problemie? Genialne!!!!

~Leszek

"chaszcze" do chlania dla gowniarzy i odludzie w zamian za miejsce do spędzania wolnego czasu i spacerów, ogarnijcie się ludzie i puknijcie w łeb, fanem Lucka nie jestem ale pomysł na piątkę z plusem

~Jimmy

Przecież to zapomniany przez Boga i ludzi teren.
Nikt z niego nie korzysta.
Nagle larum, bo wytną krzaki i chaszcze...

cdn..

w końcu zrozumiałem dlaczego za PO/SLD mieli takie opory żeby miasto mieszkańcom upiększać

Nie chcieli wycinać drzew, z wyjątkiem w strefie największego zanieczyszczenia czyli pod tartak Ikei ze 30 ha lasu i setki ha w najbliższej okolicy. No ale to poświecenie przyrody było dla ciemnego ludu. :-)

Trzymam za "słowa" organizacje Nasze Miasto ze będą nasadzać ile im tylko sił witalnych starczy... nadal jestem pod wrażaniem oddolnej akcji mieszkańców pewnego bloku.

~Cho

Ale czy w zimnej wodzie staje?

bzk

~ Bogdan
Mylisz się. Liczy się każde zdanie. Ale w Polsce jest demokracja a ty jesteś w mniejszości

~ Bogdan

Lucek to już naprawdę nie wie na co publiczne pieniądze wydawać. Większość mieszkańców twierdzi, że są ważniejsze rzeczy w mieście do zrobienia niż następny park, pod który zresztą trzeba zniszczyć obecną przyrodę, to jest kompletnie niezrozumiale. Mieszkańcy st.woli nie powinniśmy do tego dopuścic. PiS tylko zadłuża kraj a nasz prezydent robi to samo zamiast rzetelnie z nami rozmawiać. Placimy tu podatki a nikt się znamię nie liczy. Zgroza.

Mariusz77

To będzie park .... bez drzew . Pierwszy taki na świecie .
Koleiny wiekopomny sukces Lucka Drwal !!!
Czy to indywiduum ma jakis drzewowstręt ??? A moze trzeba się przyjrzec dochodom tego paranoika bo po cichaczu moze brac kasę od ikei ???

~mieszkaniec

pis za co się weźmie to potrafi tylko spier..lić

~Robotnik HSW

Znowu to stowarzyszenie?
Do roboty, sadzić drzewka, a nie...!

~Ujom

Nikt tam nie chodzi, nagle wielki szum, a hejtuje manekin co nawet w Stalowej Woli nie mieszka.
Żenada opozycji!

~Nappa

Wycięciu ulegnie zaledwie część niewielka tamtego drzewostanu.
Chore drzewa.
Ale ekoterror działa!