Pełnoszklane drzwi pokojowe – czy warto się na nie zdecydować?

Image

Dobrze dobrane drzwi pokojowe będą wygodne w użytkowaniu, ale też uzupełnią aranżację wnętrza. Skrzydła z przeszkleniami od dawna cieszą się dużą popularnością. Ciekawym rozwiązaniem są też pełnoszklane drzwi pokojowe dostępne w wielu wzorach. Czy warto zamontować je w mieszkaniu?

Drzwi pokojowe ze szkła – jakie są ich wady i zalety?

Przeszklenia w drzwiach sprawiają, że skrzydło nabiera lekkości, a do pomieszczenia wpada więcej światła. Mogą one również stanowić element dekoracyjny. W przypadku drzwi pełnoszklanych całe skrzydło wykonane jest ze szkła. Taki model może okazać się więc dobrym wyborem zwłaszcza w małych i ciemnych mieszkaniach, ponieważ zapewni więcej światła.

Duży wybór wzorów sprawia, że szklane drzwi pokojowe sprawdzą się zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych, industrialnych czy glamour. Z całą pewnością będą prezentowały się oryginalnie, dlatego mogą stać się ciekawym elementem wystroju wnętrza. Ponieważ jednak na szkle widać ślady palców, kurz czy inne zabrudzenia, trzeba będzie często je czyścić. Ten model nie zapewni też izolacji przed hałasem oraz chłodem. Wśród minusów drzwi pokojowych pełnoszklanych wymienia się także ich stosunkowo wysoką cenę.

Czy drzwi pokojowe pełnoszklane są bezpieczne w użytkowaniu?

Mogłoby się wydawać, że drzwi wykonane ze szkła będą nietrwałe i mało bezpieczne w użytkowaniu ze względu na ryzyko ich stłuczenia. Zastosowanie odpowiednich technologii pozwala jednak uzyskać drzwi o dużej wytrzymałości. Do ich produkcji wykorzystuje się szkło hartowane lub klejone.

Pierwsze z wymienionych powstaje dzięki obróbce termicznej zwiększającej trwałość szkła. Ta metoda sprawia ponadto, że w razie stłuczenia szkło rozpada się na fragmenty bez ostrych krawędzi. Szkło klejone z kolei powstaje poprzez łączenie co najmniej dwóch tafli za pomocą folii bądź żywicy, dzięki czemu w razie uszkodzenia nie rozpada się ono na kawałki. Nowoczesne drzwi pokojowe ze szkła są więc nie tylko efektowne, ale też bezpieczne w użytkowaniu.

Gdzie sprawdzą się szklane drzwi pokojowe?

Drzwi pokojowe ze szkła to dobre rozwiązanie w ciemnych pomieszczeniach, ponieważ dobrze przepuszczają światło, a jednocześnie prezentują się lekko. Dla wielu osób problemem może okazać się fakt, że nie zapewniają one tyle intymności, co modele wykonane z drewna czy płyty MDF. Czy to oznacza, że ten model nie znajdzie zastosowania w sypialni czy łazience? Niekoniecznie. Matowe drzwi pokojowe ze szkła przepuszczą światło, a jednocześnie zagwarantują prywatność. Mogą one więc być dobrym wyborem do garderoby czy łazienki gospodarzy znajdującej się przy ich sypialni. Dwuskrzydłowe szklane drzwi to również świetny sposób na rozdzielenie dwóch pomieszczeń, np. kuchni i salonu – mogą ograniczyć przenikanie zapachów gotowania do pokoju dziennego, a jednocześnie tworzą wrażenie bardziej przestronnego wnętrza.

Idealnie dopasowane do wystroju

Szklane drzwi pokojowe dostępne są w wielu wzorach do wyboru, dzięki czemu ten model pasuje do niemal każdej aranżacji. Skrzydło może być całkowicie przejrzyste albo matowione na całej powierzchni. Producenci oferują również drzwi szklane z dekoracyjnymi wzorami uzyskanymi dzięki piaskowaniu. Matowe szkło będzie dobrym wyborem wszędzie tam, gdzie zechcemy uzyskać więcej prywatności. Z kolei piaskowanie jest ciekawym pomysłem na stworzenie dodatkowego elementu dekoracyjnego we wnętrzu.

Sposób otwierania

Pełnoszklane drzwi pokojowe mogą być rozwierane lub przesuwne. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej popularne, jednak może nie sprawdzić się w ciasnych pomieszczeniach. Przy ograniczonej przestrzeni dobrym wyborem jest model przesuwny, który zajmuje nieco mniej miejsca. W przypadku drzwi przesuwnych należy zdecydować się na jeden z dwóch systemów jezdnych. W profilowym szybę trzymają wózki schowane w szynie – ten system można mocować zarówno do ściany, jak i do sufitu. Drugi system – rurowy – może być mocowany tylko w ścianie, a szyba montowana jest w tym przypadku w wózkach przesuwających się po rurze.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.