„Okruchy” w MDK

Image

W Galerii „Tło” Miejskiego Domu Kultury można podziwiać wystawę rzeźby autorstwa Elżbiety Bis.

Artystka urodziła się i mieszka w Rudniku nad Sanem. Jest absolwentką rzeszowskiego Liceum Plastycznego. W 1985 roku rozpoczęła studia w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu M.C. Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1990 roku. Przez wiele lat była nauczycielem plastyki. Należy do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego „Wiklina”. Zajmuje się wikliną artystyczną, malarstwem, grafiką i sztuką użytkową. Uczestniczyła w wielu plenerach i wystawach.

- Od wielu lat zajmuję się rzeźbą z wikliny, najpierw robiłam duże przestrzenne formy, pełne, stojące rzeźby. Niektóre z nich są jeszcze w Rudniku. Od ostatnich 2 lat zajmuję się drobnym „dłubaniem” w wiklinie- mówi Elżbiety Bis.

Wystawa artystki prezentuje wykorzystanie w sztuce współczesnej wikliny – materiału znanego z rzemiosła tradycyjnego. Od lat wiklina wykorzystywana jest do wyplatania przedmiotów codziennego użytku. Obecnie stała się inspiracją i tworzywem, otrzymuje nowe zadania i nowe miejsca. Możliwości pracy z wikliną są szerokie. Formy przestrzenne, płaskie, łączone z drewnem, papierem, metalem poddawane są ciągłej metamorfozie.

- Tytuł „Okruchy”, to okruchy wikliny, kawałków sznurków i innych elementów na deskach, płytach. Użyłam wszelkiego rodzaju naturalnych surowców, jest to naturalna wiklina: wiklina parzona, wiklina biała, wiklina zielona rosnąca, która zmienia kolor. Dużo moich prac, które są teraz brązowe, kiedyś były zielone. Każdy obraz przedstawia to, co ktoś sobie wyobrazi. Z prozaicznych rzeczy, patyków można kogoś wprowadzić w świat wyobraźni i fantazji- mówi Elżbiety Bis.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =