Kary za bezczynność dla prezydenta. Zarobki urzędników bezpieczne

Image

Na przełomie stycznia i lutego br. Stowarzyszenie „Nasze Miasto” zwróciło się do prezydenta Lucjusza Nadbereżnego w dwóch wnioskach o udostępnienie informacji publicznej poprzez podanie imiennej listy osób nagrodzonych urzędników w 2018 roku wraz z uzasadnieniem przyznania nagrody oraz pełnej, imiennej listy osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta na wszystkich stanowiskach od 1 stycznia 2019 r. do 18 lutego 2020 r. Prezydent Lucjusz Nadbereżny podał stowarzyszeniu listę imienną osób zatrudnionych w magistracie, jednocześnie wskazał, że część żądanych przez stowarzyszenie informacji nie ma charakteru informacji publicznej. Na tym tle zaistniał spór. W ostatnich dniach Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie rozpatrywał skargi stowarzyszenia. W sprawie wynagrodzeń sąd przyznał rację prezydentowi.

Zatem rację ma organ, że przedmiotowy wniosek, w części dotyczącej wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika wskazanego z imienia nazwiska dotyczy informacji ad personam, co oznacza, że pytanie w tym zakresie odnosi się do sfery prywatnej osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta. Należy przychylić się do stanowiska organu, że zrealizowanie żądania zawartego we wniosku z dnia 18 lutego 2020 r., w zakresie podania wysokości miesięcznego wynagrodzenia wskazanego z imienia i nazwiska pracownika/osoby zatrudnionej w Urzędzie Miasta naruszałoby prawo do prywatności osób fizycznych.

Natomiast w sprawie udostępnienia listy nagrodzonych pracowników urzędu wraz z podaniem kwot sąd miał odmienne zdanie.

Stowarzyszenie nie zajrzy więc do portfela stalowowolskiego urzędnika, bo to sprawy prywatne, ale już sąd zwłokę przy udzieleniu odpowiedzi na ten wniosek uznał za bezczynność i zasądził zwrot kosztów postępowania na rzecz stowarzyszenia. Jak czytamy w Centralnej bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych, na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 7 października 2020 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia na bezczynność Prezydenta Miasta w sprawie udzielenia informacji publicznej, sąd zobowiązał włodarza Stalowej Woli do rozpoznania wniosku skarżącego stowarzyszenia w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej (dotyczących nagród imiennych za 2018 rok). Ponadto sąd stwierdził, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa oraz zasądził od prezydenta na rzecz skarżącego stowarzyszenia zwrot kosztów postępowania sądowego. Wyrok nie jest prawomocny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie już wcześniej, bo w okresie od lipca do września br. wymierzył 4 grzywny prezydentowi Stalowej Woli Lucjuszowi Nadbereżnemu za nieprzekazanie w terminie skarg stowarzyszenia na bezczynność organu do Wojewódzkiego Administracyjnego. To już drugi taki przypadek.

- Kilka naszych wniosków o udostępnienie informacji publicznej zostało rozpoznanych przez prezydenta po upływie ustawowego (14- dniowego terminu), niektóre po 3- 4 miesiącach. W związku z tym nasze zarzuty o bezczynność wobec prezydenta były zasadne. To już kolejny wyrok, gdzie sąd stwierdził, że do dnia wniesienia skargi prezydent pozostawał w bezczynności w zakresie udostępnienia informacji zawnioskowanych przez skarżącego. W dwóch sprawach sąd orzekł rażące naruszenie prawa. Kończymy roczną batalię sądową o jawność urzędu, ale wciąż będziemy pytać- mówi prezes stowarzyszenia Nasze Miasto.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Duraki

Dajcie spokój, to opozycja malowana

~Mieszkaniec

Popieram każde stowarzyszenie które dba o jawność finansów publicznych.

~logIKA

Przecież ci z władz Stowarzyszenia czyli Banasik i Linkowa to tobrzy znajomi lokalnej wierchuszki PO: Przytuły czy Butrynowej.
Widać ich na wielu wspólnych zdjęciach:
* z proteścików pod sądem
* z ekobłazenad
* z czytania w parku

KAŻDY WIDZI, ŻE TO KOLEJNY ATAK PO NA PREZYDENTA!

~Bolesław

Na Pejsbuczku się chwalą te mąciwody, że chcieli poznać nawet zarobki każdego, nawet nieistotnego urzędnika... ale sąd się nie zgodził.
Może tak podacie swoje wynagrodzenia najpierw w ramach transparentności?
Co Pani i Panowie ze Stowarzyszenia?

~Login

Ktoś wymieni mi (oprócz hejtu i ataków na prezydenta) jakie to stowarzyszenie podejmuje działania dla NASZEGO MIASTA, skoro tak się nazwali??

~lekarz

tomek ty w życiu złotówki żadnego podatku nie zapłaciłeś bo ci co płacą to są mądrzy POLACY.

~lekarz

tomek ty w życiu złotówki żadnego podatku nie zapłaciłeś bo ci co płacą to są mądrzy POLACY.

~Małpon

Towarzysze z Naszego Miasta hurra hurra hurra!

~wizjoner

Po co te szczucie na POLAKÓW bez przerwy przez hejterów.

~wizjoner

Po co te szczucie na POLAKÓW bez przerwy przez hejterów.

~Granat

Może pan Prezydent kupi swojemu radnemu nowe buty

~Tomek

Również popieram działania stowarzyszenia ,chce wiedzieć na co płace coraz większe podatki.Władza nie powinna nic zatajać i ukrywać !!

~Narutowicza

Czy to stowarzysznie oprócz naparzania w Nadbereżnego zajmuje się czymkolwiek innym? Bo jakoś nie słyszę o ich inicjatywach czy działaniach na rzecz lokalnej społeczności.

~Adas

Inaczej przecież być nie może. Nic nowego. Polska musi znowu upaść mordą w gnojówkę, żeby pisowska tłuszcza zrozumiała, co się wydarzyło. A póki co "une dajo", Zenek pięknie śpiewa w telewizorze i tylko to lewactwo jak zwykle niezadowolone.

~Uuu

Jak ktoś nie ma nic do ukrycia to się sądu bać nie powinien. Popieram działania stowarzyszenia i dziękuję że ktoś dba o moje finanse.

~dlaczego2

Dawno już nie było proteściku w 8 osób pod sądem...
Czyżby wszystko w kraju i w Stalowej Woli wspaniale wychodziło?
Co opozycjo totalna z PO i SPS? Nie protestujecie, bo nie ma powodu?

~Papamobile

To cale Stowarzyszenie powinno zmienić nazwe
nie "Nasze Miasto" tylko "Nasza Nienawiść"

~Niobe

Na Pejsbuczku się chwalą te mąciwody, że chcieli poznać nawet zarobki każdego, nawet nieistotnego urzędnika... ale sąd się nie zgodził.
Może tak podacie swoje wynagrodzenia najpierw w ramach transparentności?
Co Pani i Panowie ze Stowarzyszenia?

~Virion

Kibic, krytykują prezydenta i robią cenzurę? Przecież to nielogiczne. Zastanów się co piszesz.

~Nefre

Szukałem śladów tego stowarzyszenia w KRS. Ale wygląda na to że są jedynie zarejestrowani u starosty, czyli stowarzyszenie zwykłe bez osobowości prawnej. Takie stowarzyszenie, które nastawia się tylko na działalność polityczną...

~Stalowiak

Skąd się biorą debile ??? Z PIS-u wyłażą co chwilę !!!!

~lekarz

Do motto, tacy buracy jak ty to powinni codziennie buty pastować PANU PREZYDENTOWI L.N. Ty hejterze nawet całować tyłek naszemu prezydentowi jeśli ci pozwoli.

~inżynier

Do domek , jedyne co SZRK zostawił naszemu uwielbianemu PANU PREZYDENTOWI L.N. to ponad 100 milionów długów do spłacenia przy okazji SZREK cofnął nasze miasto w rozwoju o kilkadziesiąt lat.

~Darek

Jak.myślicie kogo to sprawka ,kto tak lubi obrabiać cztery litery hehe.Teraz myślę.o proteściku w 8 osób heh

~lekarz

Kolejna klęska hejterów z rady miasta tzw, radnych pseudoopozycji którzy szukają haków na najbardziej pracowitego PANA PREZYDENTA L.N. w dziejach naszego miasta. Wiadomo ,że po raz kolejny TOTALNIE się ośmieszyli szukając drogi do koryta poprzez pomówienia i idiotyczną krytykę i straszenie tzw. SZCZUCIE. Im więcej hejterzy będziecie SZCZULI tym więcej mieszkańców naszego miasta w następnej kadencji zagłosuję na obecnego prezydenta, zwłaszcza ci młodsi.

~Mieszkaniec

Mnie ciekawi tylko jedno.
Jakie w tej sprawie stanowisko ma stalowowolska opozycja?
A nie czekaj... przecież Nasze Miasto = PO = SPS smiech2

~PRAWDA

Dlaczego nie napiszecie co to stowarzyszenie zrobiło dla Stalowej Woli? Już kilka lat istnieją i tylko ciągły atak na prezydenta, jakieś ekoterrorystyczne hucpy i wieczne narzekania.
No i oczywiście kłamstwa do artykułu w jednym z ogólnopolskich tygodników, Polityki, bodajże.
Oto pasjonująca lista ich "zasług"

~JObb

Wyrok nie mógł być inny skoro to Stowarzyszenie Nasze Miasto tak pięknie walczyło o sądy wolne i niezawisłe, a oczywiście ten niezawisły orzekał smiech2 smiech2 smiech2

~krzywa

Ladowac karey temu pisowskiemu lanserowi !

~MottodlaElyty

Sąd ukarał Lucjana grzywną i biedaczysko dalej nie kupi sobie mieszkania ani nawet nie wybuduje chałupiny w Pysznicy lub na Zasaniu. Jedyna jego nadzieja na dorobienie się własnego domu to ciepła posadka u kolegi z Krakowskiego Przedmieścia. Ale jakoś znowu go ominęły awanse w pałacowej kancelarii. Jak pech to pech kudłatego nieudacznika.