Kary za bezczynność dla prezydenta. Zarobki urzędników bezpieczne

Image

Na przełomie stycznia i lutego br. Stowarzyszenie „Nasze Miasto” zwróciło się do prezydenta Lucjusza Nadbereżnego w dwóch wnioskach o udostępnienie informacji publicznej poprzez podanie imiennej listy osób nagrodzonych urzędników w 2018 roku wraz z uzasadnieniem przyznania nagrody oraz pełnej, imiennej listy osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta na wszystkich stanowiskach od 1 stycznia 2019 r. do 18 lutego 2020 r. Prezydent Lucjusz Nadbereżny podał stowarzyszeniu listę imienną osób zatrudnionych w magistracie, jednocześnie wskazał, że część żądanych przez stowarzyszenie informacji nie ma charakteru informacji publicznej. Na tym tle zaistniał spór. W ostatnich dniach Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie rozpatrywał skargi stowarzyszenia. W sprawie wynagrodzeń sąd przyznał rację prezydentowi.

Zatem rację ma organ, że przedmiotowy wniosek, w części dotyczącej wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika wskazanego z imienia nazwiska dotyczy informacji ad personam, co oznacza, że pytanie w tym zakresie odnosi się do sfery prywatnej osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta. Należy przychylić się do stanowiska organu, że zrealizowanie żądania zawartego we wniosku z dnia 18 lutego 2020 r., w zakresie podania wysokości miesięcznego wynagrodzenia wskazanego z imienia i nazwiska pracownika/osoby zatrudnionej w Urzędzie Miasta naruszałoby prawo do prywatności osób fizycznych.

Natomiast w sprawie udostępnienia listy nagrodzonych pracowników urzędu wraz z podaniem kwot sąd miał odmienne zdanie.

Stowarzyszenie nie zajrzy więc do portfela stalowowolskiego urzędnika, bo to sprawy prywatne, ale już sąd zwłokę przy udzieleniu odpowiedzi na ten wniosek uznał za bezczynność i zasądził zwrot kosztów postępowania na rzecz stowarzyszenia. Jak czytamy w Centralnej bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych, na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 7 października 2020 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia na bezczynność Prezydenta Miasta w sprawie udzielenia informacji publicznej, sąd zobowiązał włodarza Stalowej Woli do rozpoznania wniosku skarżącego stowarzyszenia w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej (dotyczących nagród imiennych za 2018 rok). Ponadto sąd stwierdził, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa oraz zasądził od prezydenta na rzecz skarżącego stowarzyszenia zwrot kosztów postępowania sądowego. Wyrok nie jest prawomocny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie już wcześniej, bo w okresie od lipca do września br. wymierzył 4 grzywny prezydentowi Stalowej Woli Lucjuszowi Nadbereżnemu za nieprzekazanie w terminie skarg stowarzyszenia na bezczynność organu do Wojewódzkiego Administracyjnego. To już drugi taki przypadek.

- Kilka naszych wniosków o udostępnienie informacji publicznej zostało rozpoznanych przez prezydenta po upływie ustawowego (14- dniowego terminu), niektóre po 3- 4 miesiącach. W związku z tym nasze zarzuty o bezczynność wobec prezydenta były zasadne. To już kolejny wyrok, gdzie sąd stwierdził, że do dnia wniesienia skargi prezydent pozostawał w bezczynności w zakresie udostępnienia informacji zawnioskowanych przez skarżącego. W dwóch sprawach sąd orzekł rażące naruszenie prawa. Kończymy roczną batalię sądową o jawność urzędu, ale wciąż będziemy pytać- mówi prezes stowarzyszenia Nasze Miasto.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~PSYCHIATRA

Tylko pobieżny rzut na działalność tego stowarzyszenia nasuwa wniosek, że ktoś tam naprawdę ma zafixowane na punkcie Lucjusza Nadbereżnego.
To jedyny przeciwnik z PiS jakiego stowarzyszenie atakuje.
A przecież tylu innych do atakowania jest: Weber, Zarzeczny, Sobieraj.
Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że chodzi o osobiste zaszłości i ktoś po prostu się na Nadbereżnym mści.
Działania uporczywe, noszą już znamiona stalkingu, prześladowania, gnębienia.

manukun

Aparat partyjny dwoi się i troi, żeby ośmieszyć stowarzyszenie. Tymczasem ośmiesza się Nadbereżny, który obiecał, a nie robi. Od 2015 mieszkańcy dalej nie wiedzą, na co wydawane są ich pieniądze

~Dziwne to

Jak czytam artykuły o tym stowarzyszeniu na portalu, to odnoszę wrażenie, że celem Naszego Miasta jest ustawiczny atak i nękanie Nadbereżnego...

~margota

pęsje, płemie, tylo sie w mieście dzieje smiech2

NO ALE SPOKÓJ... TO ŚCIŚLE TAJNE JEST ćsiiii

~gigiusz

A nie zdziwilo was ze tam gdzie kilku pisiorow robi zgromadzenie ,wiec tam jest i policja?Ludzie sa wrogo nastawieni pewnie .

~Jacek

Wiadomo że nagradzani są ci co prezio przyjął do pracy czyli klientela pisowska merytoryczni pracownicy czyli co co pracują dostają ochlapyy wiwat koryciarze

~Logika

Bardzo dziwne to stowarzyszenie.
Można odnieść wrażenie że skupiają się na atakowaniu prezydenta miasta...

Mariusz77

Kazda parszywa biurwa chce siedzieć w naszych portfelach ale gdy kos chce sytuację odwrócić ....
Dobra zmiana tak zwana ....

~mieszkaniec

panoszy się bubek na tym stołku, ale do czasu. znikną plecy, zniknie i aborygen.....

~Telimena

Ooo to ich boli najbardziej , biegają do Berlina co łaska

~Gerwazy

Strasznie się napinają od miesiąca Totalsi z bezpartyjnymi wonosciowcami obojga Sztabów umiech
w totalnej krytyce. A przyjaciele w PE chcą nam zatrzymać pieniądze unijne do czasu gdy Donek wróci na tęczowej szkapinie.

A wszystko to przez odebranie emerytalnego dodatku totalitarnego dla utrwalaczy władzy radzieckiej w Polsce :-)))

~Janusze

Tzw. Rolnicy przyjechali wylac gnojówkę na rząd czy tylko dyżurni internetowi u nas pracują :-)

~toto

Oto przykład rażącego lekceważenia nas obywateli tego miasta. Tak wrednie zachowuje się "mgr prawa" po KUL-u! Czy ten przypadek nie jest arogancją tego niby gospodarza miasta? Nikt z poprzedników nie miał tylu kontaktów z temidą i nie był tyle razy karcony co ten pyszałek. Ma ktoś jeszcze wątpliwości co do słuszności jego postępowania?

~Ehhh

Teraz My w PSP4 zawsze robili wszystko żeby tam ucznia zniechęcić moim zdaniem. Na palcach jednej ręki by wymienić zaangażowanych nauczycieli.

~Teraz My

Panie Prezydencie to się dzieje w szkołach woła o pomstę do nieba. w PSP4 robią wszystko żeby zniechęcić do chodzenia ucznia do szkoły a tym samym ciało pedagogiczne wysłać w ciepełko domowych pieleszy. Pan Cieć rządzi na wejściu do szkoły bo ma prikaz, zrobili szatnię do której nie można wyjść żeby np. zabrać książki. Masakra nad którą nie panuje dyrekcja. Tyle w temacie

~Jaja

Ktoś się podszywa. Jaja to już nie są jaja. Gość faktycznie robi sobie jaja.

~Tomek

Lucek wraz Prezydentem Polski obiecali fabrykę maseczek ,było to przed wyborami.Maseczki dziś przydały by się mieszkańcom i były by tak bardzo potrzebne miejsc pracy.Fabryka stoi ale wysokie krzaki i trawa po pas ją zasłania ,ładnie było jak Prezydent przyjechał,szkoda że tylko wtedy.

~@manekin

Widzę, że na czas koronaświra na Wyszyńskiego włączyli ci internet... Niedobrze

manukun

@nelson
Nadbereżny robi? On tylko obiecuje. Jakby robił, mielibyśmy już 5 nowych żłobków. Mamy jeden, a w przypadku drugiego chce obiecywać budowę do wyborów. Tacy jak ty zagłosują

manukun

Ujadacze partyjni w akcji. Nadbereżny jak zwykle ukrywa informacje o wydatkach z miejskiego budżetu, a działacze krzyczą na forum, że to atak na prezydenta. Niech w końcu zajmie się swoimi obowiązkami zamiast latać po partyjnych spędach. Za co bierze pensję w magistracie? Za pierdzenie w stołek?

Tyle są warte obietnice Nadbereżnego. Obiecywał transparetny urząd, a od kilku lat nie chce ujawniać, na co wydaje pieniądze mieszkańców.

~Apel

A może to stowarzyszenie zrobi coś ciekawego dla mieszkańców Stalowej Woli?
Jakiś fajny społeczny projekt, obywatelskie działanie itp...
No bo póki co, to taka walka sądowo - papierkowa z prezydentem.
Zgoda buduje, niezgoda ruinuje. Warto o tym pamiętać.

~Wkurzony

Do dlaczego 2. Dobrze w kraju? Wirus który miał być pokonany szaleje z siema ponad 10 krotnie większą niż wiosna. Stare podatki w gore, co tydzień nowe podatki : od deszczu , od spółek komandytowych, akcyza na takim poziomie że "wszyscy pójdziemy do salonu kupić nowe samochody. A SORRY PPPATRZEC NA NOWE SAMOCHODY, PODATEK OD PALIW NA ELEKTROMOBILNOSC-

~Tutejszy

Hejterzy propisowscy zarzucacie dzialanie polityczne Naszemu Miastu a jak przyjeżdża do Stalowej Duda, Kaczyńaki czy Morawiecki to stoicie w pierwszym szeregu i machacie chorągiewkami. Tak Wy Marciny T, Grzegorze M. i reszta dworu. To Wy wyciągaliscie pieniadze na lewo bez konkursów, robiliście nagrody po garażach na lewe faktury, jezdziliscie do Warszawy za publiczne. Ale to wszystko zostanie upublicznione. Faryzeusze

~Jaja

Stowarzyszenie Nasze Miasto się odezwało :-) Dołączają do wiruso sceptyków?

~Stalowy

Jawność!

~jakastaka

Zamiast działać wspólnie to przepychanki, i jeszcze do tego sąd?? :o SzOK !!

~Mieszkaniec

Dobrze pisze erdeesiatko ,to nasze pieniądze idą na te całe.nagrody i mamy prawo wiedzieć kto ile dostał.Rozliczyc ich z każdego grosza .Jak jakieś machlojki są to prezydent odda ze swojej wypłaty!!!

e2rds

lekarz vel inżynier vel wizjoner vel pseudointeligent, co w tym widzisz złego, że podatnik chce wiedzieć na co idą jego pieniądze z podatków. To rządzącego obowiązkiem jest rozliczyć się na co wydaje te pieniądze bo nie są jego prywatnymi, a płacącego prawem wiedzieć na co. Płacącemu taka informacja należy się jak przysłowiowemu psu gnat, no zmienia się sytuacja, gdy rządzący ma cos do ukrycia, tym bardziej, że z własnego ugrupowania go rozliczają przez własną Komisję Rewizyjną i przyklepią każde nieuzasadnione wydatki, to jak ma to ujawnić na własną szkodę.

~TOTAL STOP

Skoro oni powiązani z PO stalowowolską i się znają to ZERO NIEZALEŻNOŚCI.
Zreszta widać bo ich 95% działań to ataki na prezydenta.

~jan

.... @~logIKA .... a jakie ma znaczenie kto ma jakich znajomych ??? ... Stowarzyszenie korzysta ze swych uprawnień, a pan Nadbereżny nie robi łaski że ujawnia, a jeśli kręci i mataczy to znaczy że jest tam jakiś szwindel ....