Kary za bezczynność dla prezydenta. Zarobki urzędników bezpieczne

Image

Na przełomie stycznia i lutego br. Stowarzyszenie „Nasze Miasto” zwróciło się do prezydenta Lucjusza Nadbereżnego w dwóch wnioskach o udostępnienie informacji publicznej poprzez podanie imiennej listy osób nagrodzonych urzędników w 2018 roku wraz z uzasadnieniem przyznania nagrody oraz pełnej, imiennej listy osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta na wszystkich stanowiskach od 1 stycznia 2019 r. do 18 lutego 2020 r. Prezydent Lucjusz Nadbereżny podał stowarzyszeniu listę imienną osób zatrudnionych w magistracie, jednocześnie wskazał, że część żądanych przez stowarzyszenie informacji nie ma charakteru informacji publicznej. Na tym tle zaistniał spór. W ostatnich dniach Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie rozpatrywał skargi stowarzyszenia. W sprawie wynagrodzeń sąd przyznał rację prezydentowi.

Zatem rację ma organ, że przedmiotowy wniosek, w części dotyczącej wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika wskazanego z imienia nazwiska dotyczy informacji ad personam, co oznacza, że pytanie w tym zakresie odnosi się do sfery prywatnej osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta. Należy przychylić się do stanowiska organu, że zrealizowanie żądania zawartego we wniosku z dnia 18 lutego 2020 r., w zakresie podania wysokości miesięcznego wynagrodzenia wskazanego z imienia i nazwiska pracownika/osoby zatrudnionej w Urzędzie Miasta naruszałoby prawo do prywatności osób fizycznych.

Natomiast w sprawie udostępnienia listy nagrodzonych pracowników urzędu wraz z podaniem kwot sąd miał odmienne zdanie.

Stowarzyszenie nie zajrzy więc do portfela stalowowolskiego urzędnika, bo to sprawy prywatne, ale już sąd zwłokę przy udzieleniu odpowiedzi na ten wniosek uznał za bezczynność i zasądził zwrot kosztów postępowania na rzecz stowarzyszenia. Jak czytamy w Centralnej bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych, na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 7 października 2020 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia na bezczynność Prezydenta Miasta w sprawie udzielenia informacji publicznej, sąd zobowiązał włodarza Stalowej Woli do rozpoznania wniosku skarżącego stowarzyszenia w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej (dotyczących nagród imiennych za 2018 rok). Ponadto sąd stwierdził, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa oraz zasądził od prezydenta na rzecz skarżącego stowarzyszenia zwrot kosztów postępowania sądowego. Wyrok nie jest prawomocny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie już wcześniej, bo w okresie od lipca do września br. wymierzył 4 grzywny prezydentowi Stalowej Woli Lucjuszowi Nadbereżnemu za nieprzekazanie w terminie skarg stowarzyszenia na bezczynność organu do Wojewódzkiego Administracyjnego. To już drugi taki przypadek.

- Kilka naszych wniosków o udostępnienie informacji publicznej zostało rozpoznanych przez prezydenta po upływie ustawowego (14- dniowego terminu), niektóre po 3- 4 miesiącach. W związku z tym nasze zarzuty o bezczynność wobec prezydenta były zasadne. To już kolejny wyrok, gdzie sąd stwierdził, że do dnia wniesienia skargi prezydent pozostawał w bezczynności w zakresie udostępnienia informacji zawnioskowanych przez skarżącego. W dwóch sprawach sąd orzekł rażące naruszenie prawa. Kończymy roczną batalię sądową o jawność urzędu, ale wciąż będziemy pytać- mówi prezes stowarzyszenia Nasze Miasto.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~takaprawda

Do mieszkaniec , kretynie u nas brakuje rąk do pracy a ty pytasz o nowe miejsca pracy po sprowadzeniu tych ALUTEKÓW przez SZREKA żaden inwestor tu nie przyjdzie.

~Mieszkaniec

Gdzie są nowe miejsca pracy ? Za co masz płacone prezydencino ?tłumacz sie

~ TO JA

lucek to poprostu pisowskie totalne NIC

Mariusz77

To kiedy Lucek Drwal będzie koczował pod sądem jak kodziarstwo ??? A moze wyśle tam swoich tutejszych platnych troli ??? Bo co się będzie chlopina przerabiał a Im to chyba obojętne czy się osmieszaja tu czy gdzie indziej....wazne ze kaska poleci .

~do manukun

Słyszałeś piotrusiu polonisto budowlany że najwięcej dzieci rodzi się w małżeństwach jednopłciowych, śmieszne nie?

~Mlody

Tych nierobów z opozycji wziąć do normalnej uczciwej pracy z Dareczkiem prawiczkiem na czele

manukun

Podatnik stalowowolski zapłaci karę za nieudolność Nadbereżnego, a edziu pisze o sukcesach Stali.

Dom wariatów, jak ktoś niżej słusznie zauważył.

~kibic

Sensacyjna wygrana STALÓWKI [ 6 do 0] na wyjeździe i kolejne stracone punkty przez WISŁĘ PUŁAWY.

e2rds

sympatykPIS, sympatycy partii Palca i Sznura na każdy idiotyzm zgodzą się gdy to proponuje sympatykPIS. Czego to dowodzi dośpiewaj sobie sam.

~jabar

" wszyscy moi znajomi dali mi ' ' przydomek' ' INTELIGENT" - o ja prdle ty naprawdę jesteś dzbanem buachchachaaa,

~sympatykPIS

A ja proponuję wysokie kary dla radnych z psudo opozycji bo siedzą raz na miesiąc w radzie miasta i skasowali już prawie 200 tysięcy diety a nic ani dla mieszkańców ani dla miasta nie zrobili przez 2 lata. Czy zgadzacie się ze mną sympatycy partii PIS.?

~młody

Do uuu, czyli oszolomie chcesz mi powiedzieć , ze jak ktoś jest młody to inteligencji nie posiada. Jak zwykle hejterze próbujesz manipulować tylko nie ze mną takie numery bo wszyscy moi znajomi dali mi ' ' przydomek' ' INTELIGENT. Ty hejterze jesteś najbardziej zakompleksionym pseudo znawcą polityki. A młodemu to butów pastować tacy jak ty nie zasługują.

~Proste

Ci co krytykują niech wiedzą że ICH BÓL JEST WIĘKSZY NIŻ WASZ

Mariusz77

To cale pożal się Boze "stowarzyszenie" to jest pic na wode i wiadomo komu sluży ale ..... skoro Lucek Drwal tak zawzięcie się broni przed ujawnieniem zarobków biurw wszelakich to chyba jasny dla wszystkich sygnał ze coś mają do ukrycia .

~DomWariatów

Lucek lamie prawo , podatnicy placą grzywny, a hejterzy pisza, ze stowarzyszenie atakuje prezydenta

manukun

@uuu
U nich prawo obowiązuje tylko wtedy, gdy jest korzystne. Jak trzeba ujawnić wydatki z budżetu, winni są wszyscy oprócz odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.

~Uuu

Jak to mówił klasyk cyt. -
"Że nie podbijam karty na zakładzie o siódmej rano, to już w waszym robolskim mniemaniu muszę być nierobem?! "
Wracając do meritum sprawy. Nie odwracajcie kota ogonem pisiory. Sprawa dotyczy zaniedbań i niezgodności z prawem w działaniu prezydenta miasta. Tak orzekł Sąd. A ja jako mieszkaniec miasta dopominam się pełnej informacji jakie pieniądze poszły na rzecz tego festynu na błoniach.

manukun

@młody, czyli Edzio
Młodzi ludzie stąd uciekają i nie wracają, bo nie ma do czego. Dla dekoracji, festynów i placów zabaw? Nie ma mieszkań, nie ma terenów inwestycyjnych ani perspektyw rozwoju. Gdzie ta branża IT i przemysł spożywczy? Nadbereżny obiecał i jak zwykle nie zrobił.

manukun

A ja osobiście znam Nadbereżnego. I co z tego? Jestem powiązany z prawem i sprawiedliwością zgodnie z waszą logiką.

Ustawowym obowiązkiem prezydenta miasta jest transparentne zarządzanie finansami. Jeśli z budżetu miasta zapłacono za imprezy na błoniach, powinno to zostać ujawnione. Tymczasem od kilku lat Nadbereżny nie potrafi dopilnować urzędników, żeby wykonywali swoje obowiązki. Skoro już opieszałość jego urzędu trafia do sądu, sytuacja daje do myślenia.

Ale waszym zdaniem winne jest stowarzyszenie, że Nadbereżny nie chce ujawniać wydatków publicznych. O karach za opieszałość liczoną w miesiącach nie wspomnę...

~Do mlody

Doczytałem do końca twoje wypociny. Faktycznie jak się nie możesz doczekać do następnych wiejskich imprez z gwiazdami disco polo to mi wystarczy. Nie będę kontynuował rozmowy z tobą bo to już znacznie poniżej mojego poziomu. Wiesz jedno nie ma imprez darmowych, ale co ci będę tłumaczył

~Do mlody

Faktycznie jesteś chyba za młody i za mało rozgarnięty, żeby zrozumieć pewne rzeczy zarezerwowane dla ludzi inteligentnych.
Wierz mi, że zapłaciłem więcej podatku do tego miasta niż ty i twoja cała rodzina.
Teraz już nie czytaj dalej bo to tylko dla ludzi inteligentnych.
Wracając do tematu to ile wydano moich pieniędzy z podatków na kosztowne imprezy na błoniach.

~młody

Do uuu, hejterze po to wybrałeś swego przedstawiciela w radzie miasta aby ciebie reprezentował i udzielał ci wszelkich informacji co ci radni zamierzają z twoimi pseudo podatkami robić bo jestem pewny , że ty jeszcze w życiu złotówki podatku nie zapłaciłeś. Bo gdybyś płacił podatki to nie miałbyś czasu siedzieć przy kompie i wypisywać idiotyczne wypociny. My młodzi mieszkańcy bardzo się cieszymy , że nareszcie w naszym mieście mamy wspaniałe koncerty za darmo i już się nie możemy doczekać do lata w przyszłym roku na następne cudowne imprezy.

~Uuu

Ale co to za problem. Pokaż na co wydajesz moje pieniądze pytanie prezydencie. Ile kosztowały mnie jako podatnika imprezy na błoniach.
Przecież to są pieniądze mieszkańców a nie prezydenta i rady miejskiej.

~lekarz

Do psychiatra , wiadomo kto bo za SZREKA siedzieli ludzie przy korycie kórz brali za darmo majątek a teraz koryto się urwało więc masz jeden wielki płacz. A ataki na najlepszego prezydenta PANA L.N. to wynik , ze miał odwagę zniszczyć ten chory układ w naszym mieście tzw. WALENIZM. Oni hejterzy będą szczuć do końca swego życia bo co im pozostało , lament i płacz za straconym korytem.

~huciak

Taka praweda przeciez ty masz inteligencje sznurowki od buta wiec nikt cie nie obrazi!

~takaprawda

Na milionprocent PAN PREZYDENT L.N. będzie rządził nami prawie do 2030 roku a gdyby nie to , że dłużej nie może bo kończą mu się dwie kadencje około 2030 roku to rządził by mieszkańcami naszego miasta do śmierci. Ale już mamy doskonałych zastępców z partii PIS n jego miejsce i PIS będzie rządził w mateczniku partii PIS do końca świata i jeden dzień dłużej. A im więcej hejterzy z pseudo opozycji szczują tym dłużej PIS będzie rządził.Manekinie skończ z kompromitacją siebie i wszystkich hejterów bo stałeś się największym pośmiewiskiem w STALOWEJ WOLI. Każde twoje wypociny to obraza mojej inteligencji.

~takaprawda

Na milionprocent PAN PREZYDENT L.N. będzie rządził nami prawie do 2030 roku a gdyby nie to , że dłużej nie może bo kończą mu się dwie kadencje około 2030 roku to rządził by mieszkańcami naszego miasta do śmierci. Ale już mamy doskonałych zastępców z partii PIS n jego miejsce i PIS będzie rządził w mateczniku partii PIS do końca świata i jeden dzień dłużej. A im więcej hejterzy z pseudo opozycji szczują tym dłużej PIS będzie rządził.Manekinie skończ z kompromitacją siebie i wszystkich hejterów bo stałeś się największym pośmiewiskiem w STALOWEJ WOLI. Każde twoje wypociny to obraza mojej inteligencji.

~takaprawda

Na milionprocent PAN PREZYDENT L.N. będzie rządził nami prawie do 2030 roku a gdyby nie to , że dłużej nie może bo kończą mu się dwie kadencje około 2030 roku to rządził by mieszkańcami naszego miasta do śmierci. Ale już mamy doskonałych zastępców z partii PIS n jego miejsce i PIS będzie rządził w mateczniku partii PIS do końca świata i jeden dzień dłużej. A im więcej hejterzy z pseudo opozycji szczują tym dłużej PIS będzie rządził.Manekinie skończ z kompromitacją siebie i wszystkich hejterów bo stałeś się największym pośmiewiskiem w STALOWEJ WOLI. Każde twoje wypociny to obraza mojej inteligencji.

~kornik

tak czy siak LN będzie robił co chce bo nie ma w tym mieście człowieka który mógłby mu zagrozić politycznie i zrzucić go ze stołka przy kolejnej okazji. wiec daremne te wywody wasze...

~PSYCHIATRA

Tylko pobieżny rzut na działalność tego stowarzyszenia nasuwa wniosek, że ktoś tam naprawdę ma zafixowane na punkcie Lucjusza Nadbereżnego.
To jedyny przeciwnik z PiS jakiego stowarzyszenie atakuje.
A przecież tylu innych do atakowania jest: Weber, Zarzeczny, Sobieraj.
Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że chodzi o osobiste zaszłości i ktoś po prostu się na Nadbereżnym mści.
Działania uporczywe, noszą już znamiona stalkingu, prześladowania, gnębienia.