Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kotła na paliwo stałe?

Image

Nowoczesne kotły na paliwo stałe są odpowiedzią na współczesne trendy w ogrzewnictwie. Wyróżniają się wysoką wydajnością i funkcjonalnością. Ponadto, korzystanie z kotłów 5 klasy jest przyjazne środowisku. Potwierdzeniem tego, jest również certyfikat Ecodesign. Kotły na pellet i ekogroszek są od kilku lat pierwszym wyborem Polaków. Nawet rosnąca popularność odnawialnych źródeł energii nie jest w stanie zdetronizować kotłów na paliwo stałe. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim, rozwiązania te cechują się niską ceną inwestycyjną i niewielkimi kosztami eksploatacyjnymi. To nadal są główne priorytety inwestorów. Zaraz za nimi jest komfort użytkowania. W tym aspekcie, kotły na paliwo stałe również się wyróżniają. Obsługa kotłów na pellet i ekogroszek ogranicza się do uzupełniania zasobnika. Sam proces spalania może być kontrolowany automatycznie lub za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Można śmiało stwierdzić, że kotły na paliwo stałe to najwyższa technologia za rozsądną cenę. Warto dodać, że koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą ekogroszku to około 0,13 zł, natomiast za pomocą pelletu to nieco ponad 0,2 zł. Aby w pełni cieszyć się zaletami kotłów na paliwo stałe, należy pamiętać o odpowiednim doborze urządzenia.

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu pieca na ekogroszek (np. Defro) lub pellet.

Moc kotła

Do wydajnego i oszczędnego funkcjonowania kotła, niezbędny jest odpowiedni dobór jego mocy. Pierwszym krokiem, który należy wykonać podczas doboru mocy kotła na paliwo stałe jest określenie kubatury budynku. Drugi parametr, który musimy znać to zapotrzebowanie budynku na energię. Do obliczenia tego parametru posłuży, tzw. wskaźnik powierzchniowy, którego wartość zależy od izolacyjności budynku oraz jego zaawansowania pod względem energooszczędności. W zależności od budynku, przyjmuje się, że wskaźnik może wynosić:

• 40 W/m3 dla budynków o bardzo dobrej izolacji termicznej (nowe budynki),

• 60 W/m3 w przypadku budynków pozbawionych izolacji termicznej (domy bez dociepleń, stare kamienice).

Znając powyższe parametry, możemy zastosować następujący wzór:

Moc kotła = Powierzchnia [m2] x Wysokość pomieszczeń [m] x wskaźnik powierzchniowy [W/m3]

Można również się posłużyć uśrednionymi wartościami dla typowych domów, spełniających obecne przepisy budowlane. Wartości te kształtują się następująco:

• Dom o powierzchni 85 m2 -kocioł o mocy 8 kW.

• Dom o powierzchni 120 m2 - kocioł o mocy 12 kW.

• Dom o powierzchni 170 m2 - kocioł o mocy 17 kW.

• Dom o powierzchni 220 m2 - kocioł o mocy 22 kW.

Dodatkowy osprzęt

Wyposażenie kotła na paliwo stałe też jest ważnym aspektem podczas zakupu urządzenia. Pierwsze pytanie, które możemy sobie zadać to: kocioł z podajnikiem czy zasypowy? Coraz częściej wybierany jest pierwszy wariant. Podajnik ułatwia eksploatację i pozytywnie wpływa na proces spalania. Drugim aspektem jest poziom zaawansowania automatyki obsługującej kocioł. W tym przypadku, kluczowe są nasze preferencje i potrzeby.

Certyfikaty

Pamiętajmy, aby wybierać kotły 5 klasy (sprawdź innowacyjne rozwiązania Defro na stronie https://www.defro.pl) z certyfikatem Ecodesign. Spełniane normy emisyjne i dotyczące sprawności to gwarancja wysokiej wydajności i ekologii. Dzięki takim rozwiązaniom, dbamy zarówno o swój portfel jak i o otaczające nas środowisko.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =