Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli został przekazany do eksploatacji

Image

Nowa jednostka rozpoczęła pracę w systemie energetycznym Polski.

- W drugim półroczu 2020 roku finalizujemy dwie główne inwestycje w moce konwencjonalne TAURONA – Elektrociepłownię Stalowa Wola i Blok 910 MW w Jaworznie. Nowoczesne jednostki będą stanowić istotny element bezpieczeństwa energetycznego Polski – wyjaśnia Wojciech Ignacok, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Nowy blok gazowo-parowy produkujący również ciepło sieciowe to ważna inwestycja dla Stalowej Woli i całego województwa podkarpackiego – dodaje prezes TAURONA.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli będzie pracował w kogeneracji - zapewni ok. 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska. Moc jednostki w przeliczeniu mogłaby zasilić 1,2 mln gospodarstw domowych. W początkowej fazie jednostka będzie pracowała z mocą na poziomie 330 MW, a po okresie optymalizacji i ruchu niezawodnościowego osiągnie swoją moc docelową – na poziomie 450 MW.

– Ogromnie cieszy nas, że dotarliśmy do celu tej inwestycji i rozpoczęliśmy eksploatację nowego bloku gazowo-parowego Elektrociepłowni Stalowa Wola. Dla Grupy PGNiG nowa jednostka jest bardzo istotna w kontekście rosnącego wykorzystania gazu ziemnego w Polsce, które pełnić będzie rolę paliwa przejściowego w drodze do transformacji energetycznej. W Stalowej Woli roczne zużycie gazu wyniesie ok. 0,6 mld m sześć. Biorąc pod uwagę podobne zużycie w finalizowanym bloku gazowo-parowym Elektrociepłowni na Żeraniu w Warszawie, widzimy, jak duże znaczenie mają takie inwestycje dla zapotrzebowania na paliwo gazowe – skomentował Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG.

Dobra energia dla regionu

Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego jako paliwa, stalowowolska jednostka spełnia bardzo restrykcyjne normy środowiskowe. Emisja dwutlenku węgla, która wynosi około 360 kg/MWh, wpisuje się wymagania konkluzji BAT (Best Available Techniques). Blok charakteryzuje również bardzo niska emisja tlenków azotu oraz praktycznie brak emisji tlenków siarki. Dodatkowo z uwagi na usytuowanie bloku w centrum miasta, bardzo ważny jest brak emisji pyłów.

Oddanie bloku do eksploatacji poprzedził wieloetapowy proces rozruchu, strojenia i regulacji oraz synchronizacji bloku z krajową siecią elektroenergetyczną. Pierwsza zsynchronizowana została turbina gazowa, następnie z końcem sierpnia cała jednostka. Po osiągnięciu mocy nominalnej, blok przejedzie serię pomiarów gwarancyjnych potwierdzających zgodność osiąganych parametrów z założeniami projektowymi.

Nowy blok

W Elektrociepłowni Stalowa Wola zakończono budowę rezerwowego źródła ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami bloku gazowo-parowego. W kotłowni zainstalowane są cztery kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych. Ciepło będzie w niej wytwarzane w czasie postoju bloku 450 MW - kotłownia stanowi zatem niezbędne uzupełnienia podstawowego źródła ciepła, jakim staje się nowa jednostka. Oba nowe źródła ciepła – podstawowe i rezerwowe – zastąpią wysłużone bloki 120 MWe, które zostaną wkrótce wycofane z użytkowania. Przekazanie instalacji do eksploatacji nastąpi w 2020 roku.

ECSW, spółka w której TAURON oraz PGNiG mają po 50 proc. akcji, wybudowała w Stalowej Woli nowoczesny blok gazowo-parowy o mocy ok. 450 MWe. Po odstąpieniu od realizacji Kontraktu z Generalnym Wykonawcą, w 2016 r. wykonano inwentaryzację zrealizowanych do dnia odstąpienia robót, dostaw i usług, po czym opracowano formułę dokończenia inwestycji. Realizacja inwestycji w formule Menedżera Kontraktu pozwoliła na zakończenie trudnego procesu sukcesem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Wert

A gdzie uroczystości? Gdzie przecinanie wstęgi?

umarly

Fly dobrze piszesz. Ale o tym cisza i wyborców to nie interesuje. Co tam drobne 300 mln. Stać nas.

~Fly

5 lat opóźnienia, no i coś koło 300 milionów zł. dla „wyrzuconego” wykonawcy i to wszystko w wizji „wielkiego sukcesu”?

~abc

Ale mi sukces. Stołki już się pozmieniały. Z Elektrowni do EC.Szybko awansują niektórzy... Wszystkiego dobrego na nowej drodze pracy.

~Franek

Kiedy obniżki cen za ogrzewanie z PEC i za prąd w STW? jest inwestycja, jesst blisko przeył krótki powinno być taniej!

sowoj55

nie było nowych apostołów,ani jarka?!dziwne to

Mariusz77

Takie bloki gazowe to jest haniebny cios w górników , ponoć już planują akcje odwetowe w tym bojkot naszych wypasionych bloni , bojkot vivo i ogólnie ich noga tu nie postanie

~ktos

tylko 7 lat opoznienia smiech2DD alez suckes

~mario

sukces odtrąbiony, dotychczasowi prezesi mogą odejść ( bo im w Stalowej "duszno") na lepsze posady w glorii chwały za oddanie inwestycji, a wszystko dalej na sznurkach, do osiągnięcia 450 MW droga daleka.....

~stalowy

No i ogrzewanie pójdzie w górę.

~ulala

jak zwykle, sukces odtrąbiony, inwestycja oddana, a gdzie informacja ile osób straci pracę po zamknięciu 120-tek i bloku OZE, ile firm w regionie utraci przychody dostarczających biomasę?

~umarly

A gdzie informacje w artykule o karze jaką trzeba zapłacić Hiszpanom za wyrzucenie ich z placu budowy? Ile to milionów euro?