„BITCOIN” - nowy sposób na oszustwo! Nie dajcie się zmanipulować

Image

Na terenie województwa podkarpackiego prowadzonych jest kilka postępowań, w których osoby pokrzywdzone utraciły ponad 200 tysięcy zł., „inwestując” swoje oszczędności w krypto waluty. Oprócz utraty oszczędności, na rzecz pokrzywdzonych zostały zaciągnięte różnego rodzaju pożyczki i kredyty, wykorzystano również debet na ich kartach kredytowych.

Schemat postępowania oszustów zazwyczaj jest taki sam. Dzwoni osoba, która ma akcent wschodni, następnie przedstawia się nazwiskiem polsko lub angielsko brzmiącym. Proponuje szybki zarobek nawet 50 euro dziennie, przy niewielkiej inwestycji. Są to zazwyczaj kwoty ok. 200 euro lub 250 dolarów. Warunkiem rozpoczęcia inwestycji jest wpłacenie podanej kwoty na przesłany rachunek bankowy.

Dodatkowo rozmówca proszony jest o zainstalowanie jednego z programów „Anydesk” lub „Tanviewer” dzięki, którym będzie miał większe zyski. W rzeczywistości, te oprogramowania umożliwiają oszustom dostęp do naszego komputera i możliwość jego przejęcia. Po zainstalowaniu, jesteśmy proszeni, aby zalogować się na swoje konto bankowe i w tym momencie zazwyczaj osoby tracą możliwość sterowania swoim urządzeniem. Następnie proszeni jesteśmy o zainstalowanie powyższego oprogramowania na telefonie komórkowym. Wówczas przestępcy mają dostęp do kodów sms przesyłanych z banku w celu weryfikacji operacji bankowych.

Z rachunku bankowego przelewane są wszystkie pieniądze za które oszust kupuje kryprowaluty, a w przypadku braku środków za pośrednictwem bankowości elektronicznej składane są wnioski na różnego rodzaju kredyty i pożyczki. Osoby wielokrotnie przekazują oszustom skan lub zdjęcie swojego dokumentu tożsamości w celu weryfikacji danych.

Oszuści, aby uwiarygodnić swoją działalność proponują nam dostęp do „konta handlowego”, gdzie możemy obserwować swoje pozorne „zyski”. Należy tu zaznaczyć, że w przypadku rezygnacji z usługi jest obowiązek wykonania min. 6 operacji na koncie handlowym. Wymóg ten jest określony w regulaminie, który każdy przy zainstalowaniu oprogramowania musi zatwierdzić.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Janusz

Pracownik, najczęściej dzwoni kolega wnuczka, pewnie zawodowcy też wiedzą jak wytropić ofiarę, natomiast instalowanie oprogramowania na telefonie i komputerze, odrazu śmierdzi przekrętem.

~Pracownik

Do Janusz przekręt na wczuka śmieszny jesteś to babcia matka ojciec nie znają głosu wnuczka nie wiedzą gdzie wnuczek jest śmieszny jesteś właśnie ludzie jak mogą się na wnuczka nabrać???? Widać jak dogadują się i ile wiedzą o wnuczkach haha a tutaj ludzie może potrzebują pomocy materialnej więc inwestuja

Mariusz77

Komuś szkoda takich idiotów ??? Mnie wogóle .

~Janusz

Przekręt na wnuczka jestem w stanie zrozumieć, starsze osoby itp. ale żeby być takim Januszem i dać się tak wkręcić to już inna bajka.

~Tomek

Co z tego jak policja nie umie nic z tym zrobić i nic nie robią policja się śmieje z ludzi zamiast pomóż skoro wybrało się taki zawód aby służyć pomocą drugiemu to powinno się coś robić a nie czekać aż minie czas i przysyłają umorzenie sprawy

~mieszkaniec

@jasio. a ty zkud zes sie urwol

~jasio

bitkona ja siem zakopie tera to w lato bedzie mial mlode

~aaa

Jak ktoś się nabiera na takie oszustwa to dziwne jest, że się dorobił 200 tys.

~qwerty

Teamviewer a nie „Tanviewer”