Mniejsze domy dziecka. Trzeba było reformy

Image

W całej Polsce wiele samorządów musiało zmierzyć się z reorganizacją domów dziecka. Od 2021 roku w placówkach może przebywać tylko 14 podopiecznych. Jak tę sprawę rozwiązał powiat stalowowolski?

O tym, że powiaty muszą dostosować się do przepisów i przeorganizować funkcjonowanie domów dziecka wiadomo było od dawna. Jak na razie nie wszystkie placówki są na to gotowe. Jak sprawdziliśmy, na mapie Podkarpacia jest jeszcze wiele ośrodków, które mają pod swoją opieką 17, 23, 28, czy nawet 30 wychowanków. W takiej sytuacji są m.in. domy dziecka z: Krosna, Dębicy, Strzyżowa, Stalowej Woli, Przemyśla, Rudnika nad Sanem.

W przypadku placówek stalowowolskich, starostwo powiatowe ma konkretne plany odnośnie przeorganizowania domów dziecka.

Jak podkreśla starosta Janusz Zarzeczny w przypadku Ochronki świętego Brata Alberta obiekt zostanie podzielony na 2 części. Tak więc w jednym budynku znajdować się będą 2 domy dziecka, a w każdym z nich zamieszka po 14 wychowanków.

- Na Podleśnej z uwagi na to, że ten budynek nie nadaje się do podziałów, będzie tam jeden dom dziecka, 14- osobowy, na parterze. Teraz pracujemy nad wykorzystaniem I piętra tego budynku. Planujemy tam przedszkole dla dzieci z niepełnosprawnościami. Tam należałoby przygotować windę i dostosować obiekt, ale pomieszczenia są duże, fajne. Jest tam 300 m2 powierzchni do zagospodarowania. Myślę, że byłoby to dobre rozwiązanie- mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~No name

To jest kpina i udawanie że wszystko jest ok. Czy ustawodawcy chodziło o dzielenie placówek. Idźmy dalej bierzemy samochód ciężarowy dzielimy na 4 i każdy na prawo jazdy "b" może jeździć. Poporostu żenujące.

~siwy

nie możan wybudować poprostu budynku na kredyt? i tak Polska na dług jak stąd do chicago to co tam nastepne pare milionów

~............

jak sie bedzie rzyjmowac do siedzenie wietrzenia i oo to tak zmniejszac

~jasio

A gdyby tak podzielić na 4 albo co najmniej na 3,14

~Myslacy

Ochronka podzielons na dwa osobne domy dziecka... Hm... A w praktyce będzie jedno kierownictwo, jeden wspólny sekretariat, jedna wspólna stołówka i kuchnia, jedna wspólna pralnia, wspólny personel i tylko wejścia będą osobne, w tym jedno prowizoryczne, bo i tak wszyscy wychowankowie będą wchodzić tym, którym jest wygodniej. Absurdalny pomysł.

~Liljana

A co z resztą wychowanków Podleśnej? Ustawa nie wymaga zmniejszenia powierzchni placówki, czemu Podleśna zmniejsza się o połowę?

~Mieszkaniec

"duże, fajne" są też samochody służbowe kupione przez Januszka: Toyota Avensis za 93 tys. zł i Volkswagen Passat za 108 tys zł.