Kto pamiętał o ogrodach i balkonach przez całe lato?

Image

To już kolejna odsłona popularnego od lat konkursu dla miłośników zieleni w mieście.

Żyją między betonowymi blokowiskami, pośród ulic, chodników z kostki i asfaltu. Często na świat spoglądają z perspektywy swoich okien i balkonów umieszczonych wysoko nad ziemią. Wprowadzają do Stalowej Woli klimat kwiatów, zapachów i piękna, które rodzi się powoli i mozolnie. Pielęgnują, dbają, kochają…

Celem konkursu niezmiennie jest pokazanie, że Stalowa Wola, niejako skazana na „wielką płytę”, też może być piękna, poprawa wizerunku miasta, estetyki wszystkich osiedli w mieście, integracja małych społeczności blokowych tworzących więzi towarzyskie i dobrosąsiedzkie. I tak się też staje, gdy sąsiedzi rywalizują ze sobą o piękny balkon, albo wspólnie wychodzą przed blok, by posiać i posadzić kwiaty, przekopać maleńki trawniczek i zamienić go w ogródeczek, nad którym w zachwycie przystanie niejeden przechodzień.

Konkurs „Pamiętajcie o ogrodach i balkonach...” organizuje Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli. Odbywa się co roku w miesiącach letnich, głównie na przełomie lipca i sierpnia, bo to właśnie wtedy wszystko pachnie i kwitnie i to wtedy nasi mieszkańcy pracują nad tym, by upiększyć swoje małe miejsca do życia. Przez osiedla przemierza wówczas komisja, udaje się wszędzie tam, gdzie zostanie zaproszona przez właścicieli ogródków i balkonów. Jej członkowie podziwiają, notują, utrwalają na fotografiach kompozycje. W jej skład wchodzą: specjalista od zieleni z wykształceniem ogrodniczym, - administrator osiedla posiadający wiedzę o mieszkańcach, operator kamery i fotograf dokumentujący wybrane obiekty, pracownik Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli. Komisja dokonuje szczegółowych oględzin balkonów i ogródków zgłoszonych do konkursu, kierując się następującymi kryteriami: różnorodność gatunków, zdrowotność roślin, kompozycja, gama barw, oryginalność, wrażenie estetyczne. Komisja przechodzi przez całe miasto, uwzględniając zgłoszone wcześniej balkony i ogródki przyklatkowe w zasobach: spółdzielni mieszkaniowych, komunalnych, wspólnot mieszkaniowych itp. w Stalowej Woli. W czasie oględzin zgłoszonych balkonów i ogródków Komisja może zaproponować udział w konkursie niezgłoszonych wcześniej elementów zieleni po uprzednim wyrażeniu zgody osób zajmujących się ich pielęgnacją. Konkurs nie dotyczy posesji prywatnych. W drugim etapie komisja złożona ze specjalisty od zieleni z wykształceniem ogrodniczym, artysty plastyka oraz osób wskazanych przez organizatora, dokonuje kwalifikacji najciekawszych balkonów i ogródków, a w następnej kolejności przyznaje nagrody i wyróżnienia.

Jak podkreśla dyrektor SDK Józef Sroka dużą bolączką organizatorów jest to, że tak niewiele osób zgłasza się. Zmiany w regulaminie, które wymusiło RODO wymagają takiej formy organizacji konkursu.

- Mam nadzieję, że w przyszłości więcej osób będzie się do nas zgłaszać. Niestety, nie możemy brać pod uwagę tych ogródków i balkonów, których do nas nie zgłoszono, a naprawdę jest bardzo dużo tych wyjątkowych. Trzeba powiedzieć, że jest grupa osób, które od wielu lat biorą udział w konkursie zajmując czołowe lokaty, ale jest też dużo osób, które chcą spróbować, czują taką potrzebę tego, by to co jest wokół nas było piękne- mówi Józef Sroka.

W tegorocznej, 28 już edycji konkursu wzięło udział około 50 uczestników. Nikt nie wyszedł z rozdania nagród z pustymi rękoma.

Główne nagrody w konkursie to Złota, Srebrna i Brązowa Pelargonia, statuetki zaprojektowane przez Alicję Czajkowską- Magdziak - artystę plastyka. W tym roku trafiły one do:

Kategoria: OGRÓD

Złota Pelargonia – Maria Nawłoka

Srebrna Pelargonia – Janina Pagacz

Brązowa Pelargonia – Zofia Lorbiecka

Kategoria: BALKON

Złota Pelargonia – Agnieszka i Adam Czerepak

Srebrna Pelargonia – Anna Kuś

Brązowa Pelargonia – Janina Jóźwiak

Jak co roku uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe kalendarze, dyplomy, jak również rośliny zielone. Tym razem wśród nagród znalazły się jeszcze bony pieniężne, film dokumentalny z okazji 40-lecia Spółdzielczego Domu Kultury oraz publikacje książkowe.

Osoby wcześniej nagrodzone główną nagrodą- Złotą Pelargonią przez kolejne 5 lat są wykluczane z konkursów, ale mogą otrzymać nagrody specjalne.

Za wkład w upiększania naszej „małej ojczyny” podziękowała uczestnikom konkursu wiceprezydent Stalowej Woli Renata Knap.

- Tworzycie wszyscy państwo niesamowite arcydzieła kwiatowe na terenie naszego miasta, a ich piękno jest przede wszystkim wynikiem państwa ogromnej pasji i miłości do kwiatów- mówiła podczas uroczystości Renata Knap.

Laureaci konkursu podkreślali, że tegoroczne lato nie było zbyt łaskawe dla roślin. Ze względu na suszę trzeba było czasem nawet kilka razy dziennie podlewać kwiaty. Na dodatek zadbanie o ogródek czy balkon było trudniejsze ze względu na epidemię koronawirusa i zakaz wyjścia z domu.

Przewiń do komentarzy






































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =