6 rzeczy, o których trzeba pamiętać przed przeprowadzką do nowego mieszkania

Image

Przeprowadzka do nowego domu to zawsze ekscytujące przeżycie. Co zrobić, żeby w pełni cieszyć się z nowego lokum? Sprawdzić, czy mieszkanie było wcześniej ubezpieczone i czy w przeszłości występowały tam szkody. Jeśli tak, to czy zostały usunięte? Konieczne jest także przeanalizowanie wpisów do księgi wieczystej, aby upewnić się, że mieszkanie otrzymamy na uczciwych warunkach (nie jako udział w nieruchomości i bez tzw. służebności). Ważny jest też stan nieruchomości i znajdującej się w niej instalacji. Wszystko to ma wpływ na cenę ubezpieczenia mieszkania!

Sprawdź ubezpieczenie nieruchomości i zgłoszenia szkód do ubezpieczalni

Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, zawsze powinniśmy sprawdzić, czy nieruchomość była ubezpieczona i w jakim zakresie. Większość osób woli ubezpieczać mieszkania, ale wciąż zdarzają się osoby, które o tym zapominają. Dlatego wystarczy poprosić właściciela mieszkania o przedstawienie dowodu zawarcia ubezpieczenia nieruchomości.

Może się okazać, że nieruchomość nigdy nie była ubezpieczona - w tej sytuacji musimy liczyć na uczciwość właściciela przy sprawdzeniu drugiej podstawowej rzeczy przed przeprowadzką, czyli ewentualnych szkód. W przypadku ubezpieczenia nieruchomości szkody zgłaszane są do ubezpieczalni, a właściciel może je naprawić ze środków z polisy.

W sytuacji, w której nieruchomość nie była ubezpieczona, musimy uwierzyć właścicielowi “na słowo”. Tylko on będzie wiedział, czy w czasie jego zamieszkania doszło do szkód, jakiego ich rodzaju i czy zniszczenia zostały należycie naprawione. Jeśli właściciel nas oszuka, a rzeczoznawca stwierdzi nieusunięte szkody podczas odbioru mieszkania, to nasz ubezpieczyciel może zmienić cenę składki lub dopisać daną sytuację do wyłączeń odpowiedzialności.

Księgi wieczyste: udział w nieruchomości i służebność - to trzeba sprawdzić!

Sprzedający nie musi być jedynym właścicielem nieruchomości. Dlatego przed zakupem mieszkania należy przestudiować księgi wieczyste. Jeśli właścicieli mieszkania jest więcej, to do sprzedaży wymagana jest zgoda wszystkich. Warto też mieć na uwadze tzw. udział w nieruchomości, jeśli kupujemy mieszkanie wydzielone z powierzchni domu.

W tej sytuacji dla takiego mieszkania musi być założona osobna księga wieczysta! Jeśli jej nie ma, ustalmy założenie dokumentu jako warunek sprzedaży. Inaczej będziemy posiadać tylko udział w nieruchomości, a nie własne mieszkanie. To niekorzystnie wpłynie na warunki ubezpieczenia nieruchomości - kalkulator i inne narzędzia w wersji podstawowej nie wezmę tego pod uwagę, ale ubezpieczyciel w dalszej analizie mieszkania już tak.

Na cenę składki wpływa wiele rzeczy - w tym fakt, ile osób mieszka w danym mieszkaniu. Nieuważni kupujący po zakupie mieszkania mogą dowiedzieć się, że muszą mieszkać… z obcą osobą! Taka sytuacja to służebność. Jeśli jest ustanowiona, to konkretna osoba ma prawo do użytkowania nieruchomości niezależnie od tego, do kogo należy mieszkanie. Ustanowienie służebności można sprawdzić w księdze wieczystej.

Jakość wykonania mieszkania oraz stan instalacji w nieruchomości

Przed przeprowadzką należy zlecić inspekcję techniczną, która dokona dokładnych oględzin mieszkania oraz znajdujących się w nim instalacji. Rzeczoznawca pomoże nam zdobyć prawdziwą wiedzę na temat stanu nieruchomości (właściciel może ukrywać pewne fakty). Znając stan faktyczny, możemy odpowiednio wycenić nieruchomość, co ochroni nas przed nadubezpieczeniem albo niedoubezpieczeniem mieszkania.

Dodatkowo możemy zażądać usunięcia widocznych usterek przed sprzedażą. Ich obecność może nas zaalarmować o powstałej wcześniej, nigdy nie usuniętej szkodzie. Może się też okazać, że właściciel dopuścił się tzw. „samoróbek” w mieszkaniu. Wszystkie te sytuacje są potencjalnie niebezpieczne i ubezpieczyciel zwróci na nie uwagę. Brak kratki wentylacyjnej, słabe ciśnienie wody, grzyb na ścianie - wszystko to oznaki zaniedbania mieszkania, co obniża jego wartość i dodaje więcej wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Kiedy sprawdzimy wszystkie te elementy, możemy przejść do finalizacji transakcji i przeprowadzki. Zanim się przeprowadzimy, warto ubezpieczyć nieruchomość od zdarzeń losowych. Najczęściej wybierany jest ubezpieczenie w zakresie podstawowym, ale warto zwrócić uwagę na rozszerzenia. W wyborze polisy może nam pomóc porównywarka ubezpieczeń nieruchomości.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.