Gigantyczna kara – ponad 333,7 mln zł za rozwiązany kontrakt

Image

Sąd kolejnej instancji (Sąd Apelacyjny) oddalił skargę Elektrociepłowni Stalowa Wola o uchylenie wyroku Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej z 25 kwietnia 2019 r., na mocy którego Elektrociepłownia została zobligowana do uiszczenia zapłaty na rzecz Abener Energia 333 793 359,31 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz kosztami postępowania arbitrażowego.

Chodzi o rozwiązany kontrakt zawarty pomiędzy hiszpańską firmą Abener Energia (generalny wykonawca) i Elektrociepłownią Stalowa Wola na budowę bloku gazowo- parowego o mocy ok. 400 MW z członem ciepłowniczym. O sprawie pisaliśmy już wielokrotnie na łamach portalu.

Budowa bloku gazowo – parowego o mocy elektrycznej 450 MW oraz 240 MW mocy cieplnej miała zostać oddany do użytku pod koniec 2015 roku lub na początku 2016 roku. Blokiem zarządzać miała spółka celowa Elektrociepłownia Stalowa Wola, w której PGNiG TERMIKA i TAURON Wytwarzanie posiadają po 50 procent udziałów. PGNiG i Tauron podpisały umowę z firmą Abener na budowę bloku gazowo-parowego w kwietniu 2012 roku. W styczniu 2016 roku Elektrociepłownia odstąpiła od kontraktu z Abener Energia uzasadniając to naruszeniem harmonogramu i istotnych warunków technicznych kontraktu mających wpływ na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku, a także efektywność i koszty jego pracy.

Od wyroku Sądu Apelacyjnego przysługuje skarga kasacyjna.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Edi

W Rzeszowie powstaje fabryka Phoenix Contact E-Mobility, będzie kilkaset nowych miejsc pracy..

~józef

tam naprawde powinny wkroczyc wszelakie sluzby i wsadzisc do pierdla wielu ludzi.Poczawszy od samego pomysłu budowy B.P-G. Uwalenia pierwszego wygranego w przetargu co juz opóźniło prace o czym kazdy srednio rozgarniety w esw wiedział ze będa opóźnienia i zaczeło się zbieranie haków z czyjej winy .Samo wykonawstwo prac tej zbieraniny z pólwyspu pozostawiało wiele do życzenia .Zatrudnienie żółtodziobów po naszej stronie i innej zielonej ,niekompetentnej gawiedzi dopełniło reszty.Finalnego uruchomienia konca nie widać .Kosz z tą karą przekroczy 2 miliardy a banki dając ostatnia pożyczkę 800 milionow na dokończenie tego gniota juz z tego 600 wzięły dla siebie na poczet utraconych zysków

~zenek

Tak wyglądają w Polsce przetargi, że wygrywa najniższa oferta, a potem problem.

~wiem

Do złośliwy, przecież zanim pójdziesz do komornika najpierw musisz mieć wyrok sądowy , już komornicy zablokowali te pieniądze w poczet nie zapłaconych robót zrobionych przez podwykonawców. Podwykonawcy czekali aby ta firma wygrała swoje bo ci podwykonawcy najwięcej skorzystają.

~wiem

Do złośliwy, przecież zanim pójdziesz do komornika najpierw musisz mieć wyrok sądowy , już komornicy zablokowali te pieniądze w poczet nie zapłaconych robót zrobionych przez podwykonawców. Podwykonawcy czekali aby ta firma wygrała swoje bo ci podwykonawcy najwięcej skorzystają.

~złośliwy

Oddadza wierzycielom pieniądze. Chyba w cuda wierzysz jak mają nawet nasze sądy w kieszeni.

~ZORIENTOWANY

Do nie zorientowanych ta hiszpańska pseudo firma ABENER odda te pieniądze swoim wierzycielom polskim podwykonawcom komornicy już czekają aby te pieniądze przelać na polskich podwykonawców z wyrokami sądowymi.

~Stanley

A co ze słynną turbiną? Czy ona będzie kiedykolwiek działać ? A czy to p.Bury nie był głównym inspiratorem tego przedsięwzięcia w Stalowej Woli?Kto za to draństwo odpowie?

~mieszkaniec

chcieli byc cwani? mysleli ze znajda drugich takich glupich ?

przyslowie jednak wciaz ma swa moc :
chytry dwa razy traci.
za glupote , bezczelnosc, i chytrosc tych decydentow zaplacimy my. pozostaje miec nadzieje ze ci co o tym decydowali trafia przed oblicze sadu za dzialanie na szkode

~KARYGODNE

TO DECYDENCI NIE WIEDZIELI JAKA KARA GROZI ZA ZERWANIE UMOWY PRAWNICY NIE CZYTALI UMOWY? TERAZ MY PODATNICY ZA TE BŁĘDY URZĘDASÓW ZAPŁACIMY .

~KARYGODNE

TO DECYDENCI NIE WIEDZIELI JAKA KARA GROZI ZA ZERWANIE UMOWY PRAWNICY NIE CZYTALI UMOWY? TERAZ MY PODATNICY ZA TE BŁĘDY URZĘDASÓW ZAPŁACIMY .

~KARYGODNE

TO DECYDENCI NIE WIEDZIELI JAKA KARA GROZI ZA ZERWANIE UMOWY PRAWNICY NIE CZYTALI UMOWY? TERAZ MY PODATNICY ZA TE BŁĘDY URZĘDASÓW ZAPŁACIMY .

Stal

Przecież jak PO rozpoczęła budowę to PiS musiał zniszczyć, już w 2016 chciał (PiS) przenieść całą turbinę, którą cał STW się szczyciła. Prezes zapomniał, że STW to jego bastion. Lukrecja Nadsańska musiała osobiście to przypomnieć Berecie Szydełko. A teraz dzieję się jak dzieje. Erkado do Radomia. PGO do Piotrkowa Tr. a my na błonia hura póki jest słońce

~ryszaros

Co byscie zrobili jak by milion z tej sumy był wasz ?Podejrzewam ze Tauron z Ta firma się dogadali,tak miało być bo pod stolem podziela się kasa a koszty wlorza w cene energii.

~Xdd

Liliana... Co to jest to Dobra Zmiana?

~Liljana

Kolejne dobre zarządzanie dobrej zmiany. Nawet kontraktu dobrze nie potrafią rozwiązać.

~Tomek

@Esw w artykule mowa o dwóch sądach: arbitrażowym (tj. prywatnej firmie) i apelacyjnym (tj.powszechnym). Bardzo rzadko się zdarza aby ta druga instytucja podważała wyroki pierwszej

~Cop

do Esw
Sąd ma być sądem, a nie orzekać jak partia rządząca karze.

~Esw

I to właśnie tych sądów broni nasza stalowowolska opozycja!
Dziękujemy!

~Esw

Wszystkim baranom przypomnę, że wybór tej firmy to zasługa PSLowskich wtedy władz Tauronu.
Była wybrana polska firma przez stalowowolskich szefów ESW.
PSL się wkur+++ił, wyrzucił zarząd, zmienił wykonawcę, który jak już nieliczni pamiętają uciekł z budowy.
A teraz za tą ucieczkę "niezawisłe" jeszcze nakazują im płacić.
To jest właśnie Polska PO-PSL.

~~~123

tak rządzą jak nie kradną A gigantyczne PIENIĄDZE to jest dobra zmiana to głosowanie kopertowe to respiratory to maseczki od narciarza a teraz się kłócą miedzy sobą o stołki a Morawiecki z całym rządem wołają łapać złodzieja a sami kradną na potęg -rodzinka na swoim a ty rób za miskę ryżu

ja_janek

Worek bez dna ta elektrownia...
i kto to zapłaci?
ano w różnych opłatach nam wzrośnie kwota ...
Krzyki o niegospodarność?
A ta kara to co to jest?

~Beza

No właśnie nie wągrze. Oglądałam was na fotorelacjach smiech2

~wiechu

~Olo
Przetargi mają to do siebie,że wybiera się najtańszą ofertę.Gdyby wybrano wspomniany Mostostal ze znacznie wyższą ofertą,byłby wrzask i zarzut niegospodarności.Również posądzanie o łapówki.Oczywiście,gdyby wtedy rządził PiS z przystawkami,wszystko by poszło bezproblemowo.Wystarczy popatrzeć choćby na przetargi związane z pandemią.

jabar

Beza, twoja gęba też tam była widziana jako jeden z przygłupów

jabar

Valkyrie, skąd ty piszesz idioto? Uważaj żeby ciebie nie sfajczyli.

~Beza

Dla lokalnych przygłupów i tak w pamięci zostanie jak witali turbinę prowadzoną przez murzyna z joystickiem . Na otarcie łez za wyższe rachunki będzie można pooglądać 4 czy 5 ligę kopaną smiech2

Valkyrie

Stalowa nie ma przyszlosci, to miasto ktore jest przeklete od poczatku, nadaje sie do sfajczenia i tyle

~Dojna zmiana

Tauron musi zapłacić karę, zwalniają ludzi ze stalowni. Mieszkań brak , dobrze płatnej pracy brak, a prezio serwuje nam po placach zabaw lodowisko. Tytanic tonie a orkiestra gra do końca. Może górnicy pójdą wreszcie po rozum do głowy i roz......szą ten kaczy burdel.

~verso

i gitara