Zmarł Andrzej Pityński, znakomity artysta, twórca Patrioty

Image

„Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu profesora Andrzej Pityńskiego - Kawalera Orderu Orła Białego. Rzeźbiarza. Twórcy wielu pomników, w tym Pomnika Katyńskiego z New Jersey. Pogrążonych w żalu niech wspiera myśl, że Pan Profesor będzie na wieki żył w swoich dziełach”- napisał w piątek na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Pityński urodził się 15 marca 1947 r. w Ulanowie. Jego rodzice należeli do podziemia antykomunistycznego. Sam artysta wraz z ojcem zaangażowany był w pomoc Żołnierzom Wyklętym ukrywającym się w podziemiu. Rodzina często doznawała rewizji czy przesłuchań.

Artysta ukończył liceum ogólnokształcące w Ulanowie, a później Technikum Wodno-Melioracyjne w Trzcianie k. Rzeszowa. Po kolejnych prowokacjach i pokazowym procesie w 1967 r., w którym oskarżono ojca i syna, rodzina opuściła Ulanów i przeprowadziła się do Krakowa. Tam artysta rozpoczął naukę w Studium Nauczycielskim, a potem studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako student wykonał popiersie Ignacego Jana Paderewskiego, które ustawione zostało przed Collegium Paderevianum w Krakowie. W 1974 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam pracował i studiował na wydziale rzeźby w Arts Students League w Nowym Jorku. W 1979 r. wykonał rzeźbę „Partyzanci I”, która w 1983 r., została odsłonięta w Bostonie. Kolejny pomnik autorstwa Pityńskiego „Partyzanci” stanął w Hamilton. Pityński był członkiem National Sculpture Society (NSS), profesorem rzeźby w Johnson Atelier Technical Institute of Sculpture w Mercerville. W 1987 r. otrzymał obywatelstwo USA.

Wykonał wiele rzeźb, które rozsławiły jego imię na świecie, między innymi Pomnik Katyński w New Jersey, ale również: Bostoński Pomnik Partyzantów, Pomnik Mściciela w Doylestown, Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, popiersie dowódcy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, pomniki Ignacego Paderewskiego, księdza Jerzego Popiełuszki, Marii Curie-Skłodowskiej i Tadeusza Kościuszki.

„Patriota” autorstwa Andrzeja Pityńskiego został postawiony w Stalowej Woli na skwerze w pasie drogowym ulicy Komisji Edukacji Narodowej. Rzeźba została uroczyście odsłonięta 11 września 2011 roku przez Martynę Czaję i Antoniego Domino (prezes amerykańskich weteranów). Jej fundatorem jest Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, które zapłaciło za nią 200 tysięcy dolarów. W uroczystości „odsłonięcia” wzięło udział około 50 weteranów wojennych.

W 2017 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył Pityńskiego Orderem Orła Białego.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Gosp

To z ronda w St W trzeba zabrać. Wystarczy że jest KFC i McDonald. To są znaki rozpoznawcze St W. Biblioteka taki gmach - pusta, za to będzie klub seniora też pusty.

~stalówka

Wspanialy Polak, R.I.P

~jajaJakBerety

Kto za Ziobrę? dwa typy równie beznadziejnesmiech2 Mój owczarek Niemiecki Rolf w porównaniu z półmózgiem Czarnkiem i nierozgarniętą Wassermannową to prawdziwy Albert Einstein...

~@Pandera

Popieram, Ziobro musi odejść i jego przystawki!

~@Sebastian

Miał rację Brudziński mówiąc że niektórych przerastają zajmowane stołki. Bo innym cechom osobowości zawdzięczają stanowiska!

~Sebastian

Nie sądzicie, że w żadnym z dotychczasowych rządów nie było tylu tęczowych niż teraz? Tylko udają i ukrywają swoje preferencje?smiech2smiech2smiech2

~@Miejscowy

Trudno od ciebie wymagać mądrzejszej opinii wszak rozum umiejscowiony masz w końcowej części przewodu pokarmowegosmiech2

~PandDera

Ziobro musi odejść!

~DOBRA NOWINA

praktycznie koalicja Zjednoczonej Prawicy nie istnieje i konsekwencje tego będą oczywiście, także jeśli chodzi o stanowiska w rządzie - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Jak dodał w poniedziałek zbierze się kierownictwo partii, które rozstrzygnie co dalej z koalicją. Z kolei jak nieoficjalnie informuje RMF FM, już w przyszłym tygodniu z rządem pożegnać się może minister sprawiedliwościowi i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
BOGU NIECH BĘDĄ DZIĘKI, ALLELUJA!!! smiech2

~M. Środa

Kinga Duda odziedziczyła po mamie gen pasywizmu, po tatusiu gen hucpy. To niepojęte, żeby młoda osoba uwikłana w rodzinny kontekst a zarazem absolwentka rozmaitych studiów, gdzie zapewne uczyli ją o różnicy między tym co prywatne i publiczne, dała się wciągnąć w polityczną grę tatusia wyreżyserowaną przez Prezesa, by pokazać narodowi, że nepotyzm jest naszym narodowym dobrem. I w jakiej to sprawie posłuszna i nijaka pani Kinga może doradzać tatusiowi, który w 100% zależny jest od Kaczyńskiego. Po co jej były te zagraniczne studia?? Wystarczyło pójść do Akademii Rydzyka. No ale mamy trójcę: serwilistyczny prezydent, milcząca żona i posłuszne, mało rozgarnięte, ale urocze dziecko. Szykuje się na jakaś dynastia?

~z internetu

Z Kingą Dudą się wyjaśniło, chodzi o to żeby mogła latać z tatusiem po świecie i ocieplać jego wizerunek czego nie robi sztywna i niema Agata. Prezydent wymienił towarzyszkę podróży i światowych spotkań na lepszy model. Kinga zrobi na tym międzynarodową karierę, Andrzej będzie miał fan, no i wszystko zostaje w kręgu rodzinnym. Jakby się kto pytał czym jest "święta rodzina" o którą tak zabiega Kościół to właśnie to: Kinga "doradcą" tatusia, Jacek Kurski - wzorem katolickiego męża, Marta Kaczyńska - ideałem katolickiej żo

~Max

PRAWDZIWY PATRIOTA. WIELKI SZACUNEK.

~stalowiak

Wielki artysta , patriota , pamięć będzie trwała poprzez Jego dzieło.

~Max

Slowa Andrzeja Pitynskiego do pomnika "Patrioty" czegos takiego na trzezwo bym nie wymyslil

~Miejscowy

Pokarało go za to straszydło w centrum

~Adam

Pan Andrzej nie doczekał i Jego pomnik Rzezi Wołyńskiej stoi w magazynie, który On wykonał za darmo ze składek Polonii amerykańskiej. Min Nadbereżny nie zgodził się ten pomnik postawić w Stalowej Woli.

~J23

NA ZAWSZE ODSZEDŁ PRAWY CZŁOWIEK ,WYBITNY PATRIOTA JEGO DZIEŁA MÓWIĄ SAME ZA SIEBIE CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI POKÓJ JEGO DUSZY , NA ZAWSZE WIECZNY W SWOICH DZIAŁACH!!!

~remi

Wielki Artysta odszedł a pozostały po Nim wspaniałe dzieła, które są ponadczasowe. Odpoczywaj w pokoju wiecznym!

~rst

Polecam lekturę artykułu: Twórca Patrioty nie żyje w Myśli Polskiej.

~boby

Wspaniały pomnik, wspaniały prezent dla Stalowej Woli dzięki Andrzej !!!

~Kraken

Komentarz Tygodnia - Pomnik Katyński - Sztuka się nikomu nie kłania - Youtube

~Stalowa

Dziękuję Ci nasz rodaku za wszystko co zrobiłeś i za szkice,które mi podarowałeś. Twoje dzieła pozostaną na zawsze!

~Daro

Pewnie był dobrym i prawym człowiekiem, nie znam ale pomnikiem w Stalowej Woli nie popisał się bleee

~Kineman

Człowiek Wielki.

~Jurek

Odpoczywaj w pokoju ....