Psycholog dziecięcy - kiedy iść i w czym może pomóc?

Image

Twoje dziecko zachowuje się inaczej niż jego rówieśnicy? Niepokoi Cię to, w jaki sposób reaguje z otoczeniem? Niewątpliwie, leczenie psychologiczne naszych dzieci należy do delikatnych kwestii, dlatego decyzja o podjęciu odpowiednich kroków powinna być dokładnie przemyślana. Kiedy dziecko wymaga pomocy psychologa? W czym może pomóc tego typu specjalista? W dzisiejszym artykule odpowiemy na te właśnie pytania.

Kiedy zgłosić się do psychologa dziecięcego?

Spotkanie z psychologiem bywa stresujące, zwłaszcza, gdy chodzi o nasze pociechy. Warto jednak wiedzieć dwie rzeczy. Pierwsze o czym należy wspomnieć to fakt, że pójście na terapię wcale nie jest równoznaczne z podjęciem długotrwałej terapii, a po drugie – w zależności od grupy wiekowej problemy mogą być różne i mogą wynikać z różnych przyczyn.

Kiedy wybrać się na wizytę z przedszkolakiem?

Istnieje wiele przesłanek w zachowaniu młodszych dzieci, które mogą zwrócić uwagę rodziców. Zaburzenia snu, moczenie nocne, brak apetytu - wszystkie te zjawiska, które występują zbyt często, warto skonsultować ze specjalistą. Sygnałami do reakcji mogą być także agresywne zachowania wobec rówieśników, silne lęki przed np. wyjazdami, odosobnieniem od rodziców czy rodzeństwa, ale też trudności w budowaniu relacji z otoczeniem.

Kiedy wybrać się na wizytę z nastolatkiem?

Zdecydowanie łatwiej jest w przypadku dzieci starszych i nastolatków, z którymi można bardziej otwarcie porozmawiać o ich problemach. Nowe sytuacje życiowe i umiejętności radzenia sobie z nimi daje duże pole do obserwacji dzieci. Co może zwrócić szczególną uwagę rodzica? Ponownie, problemy podczas nawiązywania relacji, ale też doświadczenia traumatycznych przeżyć, przez które mogą wystąpić różne zaburzenia jak np. migreny, koszmary i zaburzenia snu. Warto też przyjrzeć się jak dziecko radzi sobie z emocjami i czy nie występują u nich lęki, które przeszkadzają im w normalnym funkcjonowaniu.

Czy do psychologa można iść z niemowlakiem?

Zauważyłeś, że twoja pociecha rozwija się niestandardowo lub zauważasz zachowania, które nie są normalne? Musisz wiedzieć, że psycholog dziecięcy to również specjalista dla niemowląt, dlatego wszelkie wątpliwości dotyczące prawidłowego rozwoju warto rozwiać podczas wizyty. Konsultacja jest zalecana, gdy maluszek jest nadwrażliwy na zmysły, lub przeciwnie - wykazuje zbyt małą wrażliwość w tym kierunku. Wszelkie nieprawidłowości ruchowe, dotykowe, rozdrażnienie i nerwowość powinny być skonsultowane z psychologiem dziecięcym, by sprawdzić, że nic nie stoi na przeszkodzie do prawidłowego rozwoju dziecka.

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego

Na pierwsze spotkanie najczęściej zapraszani są rodzice i to z nimi przeprowadzany jest wywiad na podstawie ich obserwacji, dlatego warto przygotować się do tej wizyty. Wszystkie uwagi są dla psychologa dziecięcego cenne, bo to na ich podstawie ustalane są cele i metodologia pracy.

Dopiero po wstępnym wywiadzie rozpoczyna się bezpośrednia praca z dzieckiem, jednak uprzednio nawiązuje się z nim odpowiednią relację. To szczególnie ważne, aby specjalista właściwie nastawił dziecko do wspólnych spotkań - tylko wtedy konsultacje mają sens i dają najbardziej widoczne rezultaty.

Konsultacje online u specjalistów

Jeśli nie chcesz stresować swoich podopiecznych skorzystaj z dostępnych alternatyw np. portali internetowych z videoterapią online. Jednym z serwisów o takiej ofercie jest Avigonhttps://avigon.pl/specjalizacja/psycholog-dzieciecy . Konsultacje internetowe w takich portalach pozwalają na odbycie normalnej wizyty ze specjalistą, ale w komfortowych dla dziecka warunkach, dzięki czemu nie musi się ono stresować nieznanym otoczeniem.

Pamiętaj, że psycholog dziecięcy nie jest w stanie w ciągu jednego spotkania poprawić funkcjonowania dziecka, wymaga to systematycznej pracy i działania zaangażowanych stron. Poszukaj rozwiązań, które będą wygodne zarówno dla Ciebie, jako rodzica, jak i twojego dziecka, dlatego nie zniechęcaj się dojazdami lub godzinami otwarcia gabinetów - współczesna technologia daje wiele możliwości.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.