Bezpieczny powrót do szkół? Znów będą zasiłki opiekuńcze?

Image

Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, aktualizacja wytycznych GIS dla przedszkoli, procedury działania w przypadku podejrzenia wystąpienia zakażenia koronawirusem, a także organizacja pracy szkół w nowym roku szkolnym to główne tematy dzisiejszej wspólnej konferencji prasowej z udziałem Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg.

- Do szkoły czy przedszkola rodzice mogą posyłać tylko zdrowe dziecko, a więc gdy nie widać zauważalnych objawów kaszlu, podwyższonej gorączki, bólu mięśni, utraty węchu lub smaku. Te ostatnie objawy, jak podaje często w swoich informacjach GIS, mogą oznaczać, że dziecko może być zakażone koronawirusem i wówczas trzeba powiadomić nie tylko lekarza, ale także państwową inspekcję sanitarną - powiedział minister Dariusz Piontkowski.

Szef MEN przypomniał również o przestrzeganiu przez uczniów podstawowych zasad higieny takich jak: mycie rąk czy dezynfekcja ich po wejściu do szkoły. .

Nowe wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli.

Minister edukacji poinformował o tym, że zmienione zostały wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli. To odpowiedź na prośby dyrektorów tych placówek oraz rodziców, dzięki czemu większa liczba dzieci będzie mogła zostać objęta opieką. Zmniejszony został metraż przypadający na jedno dziecko do 1,5 mkw.

Główne zmiany w przedszkolach.

• W przypadku przebywania od 3 do 5 dzieci powierzchnia sali to co najmniej 15 m2

• Powyżej 5 dzieci powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2

• Powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2

• Jedna, stała sala dla dzieci

• Wyznaczeni ci sami opiekunowie grupy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 20 września w przypadku zamknięcia placówki

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleną Maląg poinformowała z kolei, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał do 20 września. Będą mogli go otrzymać rodzice dzieci do lat 8 w przypadku, gdy placówka edukacyjna zostanie zamknięta w związku z epidemią koronawirusa.

Dodała, że zasiłek będzie przysługiwał również w sytuacjach, kiedy obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne nie pozwolą, aby dzieci mogły w uczęszczać w normalnym trybie do placówki.

Szefowa MRPiPS Przypomniała, że, tak jak do tej pory, dodatkowy zasiłek będzie przysługiwał także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek będą mogli również otrzymać rodzice dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Minister Maląg zapewniła, że w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju zasiłek może zostać przedłużony

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~sasa

Przestańcie ściemniać naród!!!!!!Koronawirus zawsze był i jest odpow. za wiekszość przeziębień!!a teraz zrobiło sie wielkie halo aby zniewolić ludzi!!!!Dość tych łgarstw!!!!

~Adam

W Szwecji dzieci normalnie, chodzą do szkoły, a w Polsce ze szkół się robi szpitale zakaźne. I kolejne długi na zasiłki dla rodziców. Już tych długów narobili 109 miliarderów.