Obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność“

Image

W Stalowej Woli odbyły się uroczystości rocznicowe powstania największego związku zawodowego w Polsce, podczas których prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek wręczył działaczom opozycji antykomunistycznej z Regionu Ziemi Sandomierskiej Krzyże Wolności i Solidarności.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Następnie złożono wiązanki pod tablicą upamiętniającą ks. Jerzego Popiełuszkę oraz pod pomnikiem Jana Pawła II.

W dalszej części uroczystości, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury został odczytany list prezydenta RP Andrzej Dudy, skierowany do uczestników obchodów. Prezydent podkreślił,że polski Sierpień jest stale obecny w naszej pamięci, sercach i sumieniach. Sierpień 1980 to fundament wolnej Polski, to zarazem historyczny przełom, który dał początek wielkim przemianom przekształcającym Europę i świat. Zaznaczył, że obchodzone w tym roku uroczystości 40-lecia powstania „Solidarności” są okazją do podziękowania wszystkim, którzy angażowali się w powstanie związku.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek w swoim wystąpieniu nawiązał do niedzielnej daty i przypomniał, że 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow: – Jego celem było zamordowanie Polski, które zaczęło się realizować już wkrótce – 1 września, potem 17 września, a potem hekatomba narodu polskiego: Auschwitz, Palmiry, Katyń.

Zdaniem prezesa IPN, przypominanie wydarzeń sprzed 40 lat w kontekście paktu Ribbentrop-Mołotow pokazuje nam, czym jest naród polski, jego wola trwania mimo takich wyroków, które były na nas wydawane. Siłą naszego narodu i zarazem siłą „Solidarności” jest wolność i oparcie w chrześcijaństwie. To wszystko chciał zburzyć bolszewizm, to wszystko chciał zniszczyć komunizm. Ale ta niezwykła w Polakach siła odradzania się – zwyciężyła” – zaznaczył. Prezes IPN podkreślił, że nie byłoby „Solidarności”, gdyby nie wsparcie Kościoła: Solidarność rodziła się pod krzyżem.

- Przemiany jakie dokonały się za sprawą utworzonej w sierpniu 1980 r. „Solidarności” i ludzi, którzy doprowadzili do jej powstania, całkowicie zmieniły naszą Ojczyznę, dały siłę i nadzieję na odbudowę wolnego i niezależnego państwa- mówi Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki.

W imieniu odznaczonych wystąpił Dariusz Sikora, dziękując za wyróżnienie m.in. prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz prezesowi IPN. Zaznaczył, że tym, co jednoczy ludzi Solidarności jest poczucie, że staliśmy po dobrej stronie. Ludzie Solidarności mają prawo czuć się dumni i my czujemy się dumni, że w tamtych trudnych czasach dokonaliśmy właściwego wyboru .

Podczas uroczystości prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek wręczył odznaczenia państwowe – Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej z Regionu Ziemi Sandomierskiej.

Krzyże Wolności i Solidarności są nadawane za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL. Odznaczenie wzorowano na przedwojennych Krzyżach i Medalach Niepodległości.

Uroczystości stały się również okazją do wręczenia działaczom odznaczeń Zasłużony dla Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”, a pani doktor n. med. Annie Paszkiewicz – nagrody „Arbor Bona” w kategorii „świadectwo życia chrześcijańskiego”.

Na zakończenie odbył się koncert polskich pieśni patriotycznych pt. „Bo lepiej byśmy stojąc umierali, niż mamy klęcząc na kolanach żyć” w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej i Pałacyku Michla, Chóru Dworskiego oraz Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1930” pod dyrekcją Edwarda Horoszki. . W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz działacze opozycji antykomunistycznej.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~J23

W imię jakich "wartości" NA PAMIĘĆ O BOHATERACH"SOLIDARNOŚCI" ,KTÓRZY

ODDALI ŻYCIE W OBRONIE LUDZI PRACY I MIEJSC PRACY na obchodach 40 LECIA

NSZZ SOLIDARNOŚĆ POD KRZYŻEM PRZY NARZĘDZIOWNI ZNALAZŁ SIĘ PREZIO HSW

NISZCZYCIEL LUDZI Z SOLIDARNOŚĆ ,O JAKICH WARTOŚCIACH??? ON MÓGŁ MÓWIĆ

POZA OBŁUDĄ I ZAKŁAMANIEM CYTAT "JESTEM DZIECKIEM SOLIDARNOŚCI BO

URODZIŁEM SIĘ W 1980 ROKU" NIE DODAŁ ILU POZBAWIŁ PRACY A ILU ZDROWIA!!!

RÓB PAN TAK DALEJ!!! KARMA CZEKA NA PEWNO POWRÓCI
ZACZĄŁ SIĘ CZAS SPRAWIEDLIWOŚCI SKOŃCZYŁ CZAS MIŁOSIERDZIA!!!!OBŁUDA

,FAŁSZ I ZAKŁAMANIE NA PEWNO ZNISZCZONE ZOSTANIE!!!
PAMIĘTAJ PAN JESZCZE JEDNO ,Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli.!!!

~J23

W imię jakich "wartości" NA PAMIĘĆ O BOHATERACH"SOLIDARNOŚCI" ,KTÓRZY

ODDALI ŻYCIE W OBRONIE LUDZI PRACY I MIEJSC PRACY na obchodach 40 LECIA

NSZZ SOLIDARNOŚĆ POD KRZYŻEM PRZY NARZĘDZIOWNI ZNALAZŁ SIĘ PREZIO HSW

NISZCZYCIEL LUDZI Z SOLIDARNOŚĆ ,O JAKICH WARTOŚCIACH??? ON MÓGŁ MÓWIĆ

POZA OBŁUDĄ I ZAKŁAMANIEM CYTAT "JESTEM DZIECKIEM SOLIDARNOŚCI BO

URODZIŁEM SIĘ W 1980 ROKU" NIE DODAŁ ILU POZBAWIŁ PRACY A ILU ZDROWIA!!!

RÓB PAN TAK DALEJ!!! KARMA CZEKA NA PEWNO POWRÓCI
ZACZĄŁ SIĘ CZAS SPRAWIEDLIWOŚCI SKOŃCZYŁ CZAS MIŁOSIERDZIA!!!!OBŁUDA

,FAŁSZ I ZAKŁAMANIE NA PEWNO ZNISZCZONE ZOSTANIE!!!

~J23

W imię jakich "wartości" NA PAMIĘĆ O BOHATERACH"SOLIDARNOŚCI" ,KTÓRZY ODDALI ŻYCIE W OBRONIE LUDZI PRZACY I MIEJSC PRACY na obchodach 40 LECIA NSZZ SOLIDARNOŚĆ POD KRZYŻEM PRZY NARZĘDZIOWNI ZNALAZŁ SIĘ PREZIO HSW NISZCZYCIEL LUDZI SOLIDARNOŚĆ ,O JAKICH WARTOŚCIACH??? ON MÓGŁ MÓWIĆ POZA OBŁUDĄ I ZAKŁAMANIEM CYTAT "JESTEM DZIECKIEM SOLIDARNOŚCI BO URODZIŁEM SIĘ W 1980 ROKU" NIE DODAŁ ILU POZBAWIŁ PRACY A ILU ZDROWIA!!! RÓB PAN TAK DALEJ!!! KARMA CZEKA NA PEWNO POWRÓCI
ZACZĄŁ SIĘ CZAS SPRAWIEDLIWOŚCI SKOŃCZYŁ CZAS MIŁOSIERDZIA!!!!OBŁUDA ,FAŁSZ I ZAKŁAMANIE NA PEWNO ZNISZCZONE ZOSTANIE!!!

~prawica

a pinokio znowu żebrze o nową pożyczkę od Unii, tak dobrze rządzą jak w naszym mieście 6 lat niedojdów z pis i co wybudował nadbereżny za 6 budżetów PCPN przynoszące długi, żłobek i parę placów zabaw a długi urosły do niebotycznych rozmiarów, część widać, reszta ukryte w spółkach, nawet nie ma kto napisać uchwały absolutoryjnej, takie rządy nieudaczników bez wiedzy i doświadczenia

~takaprawda

Do janusz, nie masz pojęcia o czym bredzisz nie było lepszego rządu w Polsce od rządu PIS. To Totalniacy co roku puszczali z dymem 50 miliardów złotych tylko w nie zapłaconych podatkach VAT. Przypomnę ci , że znikło 19 miliardów złotych z funduszu OFE do dziś nigdzie te pieniądze nie są zaksięgowane. Twoje dzieci i wnuki będą do końca życia spłacać długi zaciągnięte przez Totalnych jak siedzieli 8 lat przy korycie.

~taka prawda

Niejaki Śniadek twierdzi, że to Kaczyński jest symbolem Solidarności smiech2 smiech2 smiech2.
Święto 40-to lecia SOLIDARNOŚCI to święto LECHA WAŁĘSY i tych ,którzy nie sprzedali RUCHU SPOŁECZNEGO "SOLIDARNOŚĆ "za 500+ i inne profity.

~@Janusz

To po prostu było do przewidzenia,ale naród zaczął się wzorować na ich pazerności i sam zrobił się pazerny i bierze co mu dają,nie zdając sobie sprawy z tego ,że to z podatków wszystkich Polaków.

~Janusz

Ta władza która nie liczy się z publicznym groszem nie ma prawa, w imieniu obywateli i na ich konto, zaciągać kolejnych ,gigantycznych pożyczek. Jarosława Kaczyńskiego najwyraźniej takie ograniczenia nie obowiązują. PIS bizantyjskim a zarazem złodziejskim przepychem pobił wszystkie dotychczasowe rządy z komuną włącznie. Nikt nigdy do tej pory nie szastał publicznym groszem tak bezczelnie,tak szkodliwie i tak szeroko...Teraz ponoć ,o pilną !!!! pożyczkę do Unii Europejskiej zwraca się uniżenie pan Mateusz Morawiecki. Bagatela - 11 mld Euro ? Jeśli to prawda to warto o tym mówić i krzyczeć ,i alarmować...Oni nie tylko nas - ale też nasze dzieci i wnuki - puszczają właśnie z torbami

~prawica

ta pisowska błazenada nie ma nic wspólnego z Solidarnością

~Do~hutas

Niezależna i samorządna organizacja powstaje zgodnie z decyzją członków założycieli a nie władców PRL.
Wg. twojej interpretacji np. Komitet Obrony Robotników nie powstał ponieważ nie został oficjalnie zarejestrowany.

~Do

A Piotrowicz był na rocznicy? Bo też walczył, tylko po której stronie?

~hutas

To rocznica podpisania porozumień, a nie powstania NSZZ "S". Rejestracja statutu związku to 10 listopada.
Proszę się dokształcić.

~M-02

Gdzie sa chlopcy z tamtych lat gdzie

~Junosza

A gdzie są starsze komentarze??? Cenzura????

~prawica

teraz Miodowiczem byłby Duda a kto Wałęsom sprzedawczyki?

~maly

pisowcy to nie solidarnosc,nie maja prawa uzywac tego sztandaru,-TO SA GRABARZE DEMOKRACJI,

~antykom

W Hucie Stalowa Wola w 1988 r. miały miejsce 3 strajki, zorganizowane przez Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” Pracowników HSW.
Pierwszy strajk rozpoczął się 29.04.1988 r. o godz. 6:45. Na jego czele stanęli, zwolnieni kilka dni wcześniej dyscyplinarnie z pracy, Wiesław Wojtas i Wiesław Turasz oraz inni działacze KZ. Dyrekcja stosowała różne metody mające na celu zmniejszenie liczby strajkujących:
• wysyłanie na przymusowe szkolenie do Ulanowa z odebraniem przepustek do HSW,
• wpuszczanie na II zmianę tylko wytypowanych pracowników.
Pomimo tych zabiegów pierwszej nocy uczestniczyło w strajku około 1000 pracowników.
Drugiego dnia strajku, czyli 30.04.1988 r., naciski na strajkujących nasiliły się:
• pojawił się wojskowy helikopter,
• straszono pacyfikacją zakładu,
• rozpowszechniano fałszywe informacje o sytuacji w innych zakładach,
• podawano fałszywą informację o odwołaniu Mszy Św. przed Hutą.
Jednocześnie w zamian za natychmiastowe przerwanie strajku obiecywano brak zwolnień z pracy i innych represji. Szeregi strajkujących zmniejszały się. Pozostała ok. 70 osobowa grupa najbardziej wytrwałych z Wiesławem Wojtasem na czele. W tej sytuacji o godz. 14:05 grupa ta opuściła Hutę i przemaszerowała do obiektów parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.
Z nagraniem dźwiękowym z nasłuchów radiostacji SB i MO w Stalowej Woli znajdującym się na YouTube można się zapoznać wpisując w wyszukiwarce „Za pysk - SB i MO kontra pracownicy Huty Stalowa Wola 1988 r.”

~rover

Św. pamięci Mieczysław Turbakiewicz modli się za Was w Domu Ojca...