40 rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

Image

W tym roku przypada 40 rocznica powstania NSZZ „Solidarność”. Z tej okazji zaplanowano huczne obchody w Warszawie. Niestety, wszystko pokrzyżowało pojawienie się koronawirusa. Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” i „MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola, chcąc upamiętnić tę rocznicę, 21 sierpnia zaplanowali okolicznościową uroczystość.

W piątkowych obchodach wzięła udział społeczność „Solidarności”, poczty sztandarowe, przedstawiciele kościoła oraz władz samorządowych.

- To 40- lecie było dla nas bardzo trudne. Nie było lat gdzie było nam łatwo, cały czas było ciężko. Zmieniali się przewodniczący. Problemy narastały. Jedne rozwiązywano, pojawiały się nowe. Ci, którzy to przeszli wiedzą najlepiej jak nam było bardzo ciężko. Dzisiejsza Huta Stalowa Wola, to nie jest już ten zakład co kiedyś. Jest to zakład mniejszy, ale jest to strefa ekonomiczna, która daje pracę. Mam nadzieję, że rzeczywiście tej pracy wystarczy i będzie jej więcej w następnych latach- mówił Henryk Szostak, szef hutniczej „Solidarności”.

Szostak przypomniał, że na terenie miasta jest kilka takich miejsc, które przypominają historię „Solidarności”. Jest to m.in. krzyż przy Bramie nr 3, pomnik św. Floriana obok budynku Urzędu Miasta (przy dawnej dyrekcji HSW), krzyż przy Narzędziowni, jak również rondo na cześć „Solidarności”.

Ważnym punktem piątkowej uroczystości było odsłonięcie 3 tablic pamiątkowych znajdujących się pod krzyżem obok Bramy nr 3. Dotychczas znajdowało się tam 8 tablic, które przypominały o ważnych wydarzeniach:

- Słowa Jana Pawła II wypowiedziane 2.06.1979 r. w Warszawie „Niech zstąpi duch twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”,

- 31.08.1980 r. powstanie NSZZ „Solidarność”,

- 29.11.1980 r. poświęcenie krzyża koło bramy nr 3 HSW,

- 13.12.1980 r. wprowadzenie stanu wojennego,

- 22.08 - 01.09.1988 r. strajk w Hucie Stalowa Wola,

- 20.08 - 08.09.2003 r. okupacja Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli,

- 26.09 -27.09.2003 r. Zjazd Krajowy NSZZ „S”,

- 02.04.2005 r. śmierć Jana Pawła II.

21 sierpnia zostały odsłonięte 3 nowe tablice.

- Postulaty strajkowe w 2003 r. w Starostwie Powiatowym,

- 5.02.2009 r. Manifestacja pracowników Spółek HSW i społeczeństwa Stalowej Woli w Rzeszowie przed Urzędem Wojewódzkim w obronie miejsc pracy, 64 autokary - 3200 osób.

- Poświęcenie odnowionego krzyża w dniu 30.08.2019 r.

Po odsłonięciu tablic i złożeniu wieńców odbył się przemarsz pod „Narzędziownię”, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

23 sierpnia planowane są kolejne obchody rocznicowe. Rozpoczną się one od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny sprawowanej w Bazylice Mniejszej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Uczestnicy obchodów przejdą z kościoła ul. Ks. Jerzego Popiełuszki, wraz z Orkiestrą Dętą MDK, pod Miejski Dom Kultury, gdzie na bocznej scenie odbędzie się dalsza część uroczystości. Zostaną wtedy wręczone Krzyże Wolności i Solidarności. Później planowany jest koncert pieśni patriotycznych.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~J23

W imię jakich "wartości" NA PAMIĘĆ O BOHATERACH"SOLIDARNOŚCI" ,KTÓRZY ODDALI ŻYCIE W OBRONIE LUDZI PRACY I MIEJSC PRACY na obchodach 40 LECIA NSZZ SOLIDARNOŚĆ POD KRZYŻEM PRZY NARZĘDZIOWNI ZNALAZŁ SIĘ PREZIO HSW NISZCZYCIEL LUDZI Z SOLIDARNOŚĆ ,O JAKICH WARTOŚCIACH??? ON MÓGŁ MÓWIĆ POZA OBŁUDĄ I ZAKŁAMANIEM CYTAT "JESTEM DZIECKIEM SOLIDARNOŚCI BO URODZIŁEM SIĘ W 1980 ROKU" NIE DODAŁ ILU POZBAWIŁ PRACY A ILU ZDROWIA!!! RÓB PAN TAK DALEJ!!! KARMA CZEKA NA PEWNO POWRÓCI
ZACZĄŁ SIĘ CZAS SPRAWIEDLIWOŚCI SKOŃCZYŁ CZAS MIŁOSIERDZIA!!!!OBŁUDA ,FAŁSZ I ZAKŁAMANIE NA PEWNO ZNISZCZONE ZOSTANIE!!!
PAMIĘTAJ PAN JESZCZE JEDNO ,Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli.!!!

~kot

Panie Frankowski. A może by wypadało odmówić -Wieczne Odpoczywanie Racz Mu Dać Panie - za św. pamięci Mieczysława Turbakiewicza? Co nie wiesz nic o tym zdarzeniu ??? Co na to Twoja i Nasza wiara? Czy zapomniałeś już, że za zmarłych podczas strajków w Hucie Stalowa Wola prawdziwi i praktykujący katolicy muszą pamiętać i modlić się / gprliwie /. Do tej pory nie wyjaśniono dlaczego wtedy zginął ten człowiek. Czy żyją ludzie którzy podczas golenia maja wyrzuty sumienia ??? To też jest element historii strajków w HSW. Pytam m.in. Pana Frankowskiego - dlaczego się o tym nic nie mówi?

~Zenek

Fajne są takie uroczystości, a szczególnie fotki z nich. Dzięki nim wiemy, kto z kim trzyma, przez kogo jesteśmy oszukiwani i dlaczego niszczy się co niektórych byłych czy obecnych działaczy Solidarności (co z tego że uczciwych, jak nie wygodnych). Brutalne lecz prawdziwe - mobbingi i szykany zamiatane pod dywan nie są dziełem przypadku. Postępujcie tak dalej. Afery wychodzą nawet po 50. latach, a wy łudzicie się że te bieżące praktyki zostaną wrzucone w niepamięć ?

~cop

Henio Sz. , weź przykład z Grzegorza Markowskiego.
Czas odejść.
Pis_ary wieczne nie są.

~Junosza

No widzę wielkie tłumy młodzieży. A może jakąś tablicę ku czci zwolnionych z pracy?

~he hee

gdzie te tłumy co strajkowały?????? ano sprzedawczyk i zdrajca "bolek" ich załatwił z balcerkiem....puscił w skarpetkach, chodz miał puscic innych ale sie z nimi dogadał.I tak wykiwali 10milionów.

~J23

Dziękujemy za Solidarność tą z lat osiemdziesiątych LUDZI PRAWYCH PATRIOTÓW BEZKOMPROMISOWYCH PRAWDZIWYCH POLAKÓW TO IM I TO DLA NICH WIECZNA CHWAŁA PAMIĘĆ I CZEŚĆ TO ICH JEST TO 40 LECIE !!! NIE ZAPOMNIMY O PRAWDZIWIE WIERNEJ WSPÓLNOCIE DZIAŁACZY ZNANYCH I NIEZNANYCH,BEZIMIENNYCH CICHYCH SYMPATYKACH !!! NIECH NA ZAWSZE TEN ZNAK I TA IDEA WSPÓLNOTY PRAWDZIWYCH POLAKÓW POZOSTANIE ŻYWA I POZOSTANIE W KAŻDYM POKOLENIU NA ZAWSZE!!!
NIE MOŻE BYĆ TEŻ TAK ŻE NA BARKACH, NA ICH KRWAWICY ,NIEDOLI ,WYPŁYNĘŁO I NADAL PŁYNIE WIELE MIERNOT, SPRZEDAWCZYKÓW,JEST WIELU TAKICH CO W IMIĘ SWOJEJ KARIERY I WYGODNEJ POSADY KUPCZĄ IDEĄ ,ETOSEM SOLIDARNOŚCI ,NISZCZĄ DZIAŁACZY !!!
A Z SOLIDARNOŚCIĄ NIE MIELI I NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO ,GŁOSZĄ PUSTE FRAZESY W KTÓRE KAŻDE KŁAMSTWO SIĘ ZMIEŚCI!!!
NIE CHCEMY!!! OBŁUDY I ZAKŁAMANIA SŁÓW PEŁNYCH OKLEPANYCH FRAZESÓW,PUSTOSŁOWIA
I RZECZYWISTOŚCI--> DZIAŁANIA NA SZKODĘ PRACOWNIKÓW DZIAŁACZY ZWIĄZKU I ICH RODZIN TAK JAK HSW , LYUGONG ITP ZAWAŁÓW , PRÓB SAMOBÓJCZYCH,PSYCHIATRYKÓW,MOBBINGU, NIEUZASADNIONYCH ZWOLNIEŃ!!! STOP KŁAMSTWU I ZAKŁAMANIU!!!
CZAS OCZYŚCIĆ SWOJE SUMIENIA!!! BO NA RAZIE NIC NA DOBRE SIĘ NIE ZMIENIA!!!
KARMA CZEKA NA PEWNO POWRÓCI JEST CZAS SPRAWIEDLIWOŚCI SKOŃCZYŁ SIĘ CZAS MIŁOSIERDZIA JEŚLI NIE PAN BÓG TEGO DOKONA MY TO ZROBIMY!!! KŁAMSTWO ZOSTANIE POKONANE!!! NIECH ŻYJE SOLIDARNOŚĆ!!!

maszynista

A czy bez Solidarnosci dali byśmy rade wyjść z komuny? W Czechoslowacji nie było Solidarnosci i lepiej sobie poradzili jak my.

~cop

Solidarność była i się skończyła jak Marian Krzaklewski przejął władzę nad związkiem, a Lech Wałęsa objął urząd Prezydenta RP.
Dzisiaj wg mnie należałoby zakazać używania tej nazwy i logo.
Obecny mini-związek, posługujący się nazwą i logo dawnej Solidarności jest tylko odpryskiem na usługach J.K. popierającym linię partii.
Skąd ja to znam ......

~siwy

kiedy najniższa krajowa będzie na poziomie 4 tys. zł? prezes obiecał

~maly

Uwczesna solidarnosc do ktorej nalezalem wywalczyla w polsce wolnosc i demokracje.Przywodca tego 10 milionowego ruchu byl wielki lech walesa.Dzisiejsza solidarnosc nie ma nic wspolnego z tamta wielka .Jest niewielkim ruchem rzadzonym przez trzeci garnitur tamtej solidarnosci ,nieudacznikow ktorzy chca dorownac tamtej elicie narazajacej zycie dla wolnej polski.Ci nieudacznicy nawet nie zdaja sobie sprawy z tego ze popieraja wprowadzanie dyktatury w kraju przez kaczynskiego.SKANDAL ZE POSLUGUJA SIE FLAGA Z NAPISEM SOLIDARNOSC.

~wiechu

Co wspólnego ma obecna z dawną "Solidarnością"?Tylko nazwę.Ten "niezależny" związek jest po prostu przybudówką partii aktualnie rządzącej.Tablice poniekąd słuszne,lecz w tym tempie braknie miejsca na nowe.Poświęcenie odnowionego krzyża czy śmierć papieża to są te ważne wydarzenia dla obecnej "Solidarności"?A ci,którzy stracili pracę w wyniku przemian?W ogóle u nas uprawia się kult jednostki (myślałem że tylko w Polsce Ludowej),a tyczy Karola Wojtyły i aktualnie Lecha Kaczyńskiego.Jeżeli chodzi o JP II.mamy aleje,pomnik oraz dwie szkoły.Brakuje jeszcze ronda (do nadrobienia).Zastanawiam się też czym naraziła się Maria Curie-Skłodowska,że w SP nr 2 zastąpiono tą wybitną uczoną...Janem Pawłem II w sytuacji,gdy była już SP 12 Jego imienia.

~dojna zmiana+

Wiga a mówią ci coś takie nazwiska jak Kryże czy Piotrowicz? Poczytaj o nich a zwłaszcza o tym pierwszym i o jego tatusiu bo słabo u ciebie z historią.

~ do wiga

Nie ma gorszego ścierwa czy to postkomunistycznego czy pisowskiego od takiego który zdradził swoich ludzi.

~jan

..... @~Wiga .... ty oczywiście jesteś jesteś ,,patriotką", bo ci neokomuniści z pis skorupę zabetonowali ....

~Wiga

Większość co tu pisze to POstkomunistyczne ścierwa nie da się ukryć

~Cba

Już ich zwolnili, z zakładów które przejęły inne firmy np. z obcym kapitałem

~M-02

Gdzie sa ludzie z tamtych lat

~jan

..... @~antykom .... termin tego strajku został wybrany fatalnie z punktu widzenia morale strajkujących, 30 kwiecień to był piątek, po nim wolna sobota i niedziela, strajkujący zostali ,,sami" w nieczynnym zakładzie, było jasne ze sie złamią i zaczną opuszczać teren strajkowy, było też jasne że władza zrobi wszystko by w ,,święto pracy" nie było już strajkujących w zakładzie, została garstka, strajk był przegrany, nikt już nie myślał wtedy o postulatach tylko o wyprowadzeniu ich z Huty z twarzą ....

~antykom

W Hucie Stalowa Wola w 1988 r. miały miejsce 3 strajki, zorganizowane przez Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” Pracowników HSW.
Pierwszy strajk rozpoczął się 29.04.1988 r. o godz. 6:45. Na jego czele stanęli, zwolnieni kilka dni wcześniej dyscyplinarnie z pracy, Wiesław Wojtas i Wiesław Turasz oraz inni działacze KZ. Dyrekcja stosowała różne metody mające na celu zmniejszenie liczby strajkujących:
• wysyłanie na przymusowe szkolenie do Ulanowa z odebraniem przepustek do HSW,
• wpuszczanie na II zmianę tylko wytypowanych pracowników.
Pomimo tych zabiegów pierwszej nocy uczestniczyło w strajku około 1000 pracowników.
Drugiego dnia strajku, czyli 30.04.1988 r., naciski na strajkujących nasiliły się:
• pojawił się wojskowy helikopter,
• straszono pacyfikacją zakładu,
• rozpowszechniano fałszywe informacje o sytuacji w innych zakładach,
• podawano fałszywą informację o odwołaniu Mszy Św. przed Hutą.
Jednocześnie w zamian za natychmiastowe przerwanie strajku obiecywano brak zwolnień z pracy i innych represji. Szeregi strajkujących zmniejszały się. Pozostała ok. 70 osobowa grupa najbardziej wytrwałych z Wiesławem Wojtasem na czele. W tej sytuacji o godz. 14:05 grupa ta opuściła Hutę i przemaszerowała do obiektów parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.
Z nagraniem dźwiękowym z nasłuchów radiostacji SB i MO w Stalowej Woli znajdującym się na YouTube można się zapoznać wpisując w wyszukiwarce „Za pysk - SB i MO kontra pracownicy Huty Stalowa Wola 1988 r.”

~jasio

Z tej dawnej, prawdziwej "Solidarności" to już tylko na zdjeciach pozostał tyn zdrajca Henio SZ... i ten 2 hudziutki obaj z kszywdy ludzkiej jisz troche wylysieli

~moze_teraz_

Szkoda, że zajezdnia autobusowa jest tak małych rozmiarów, bo ten tłum ludzi musiał pomieścić się na tak małym skrawku powierzchni.

~Cop

Poczekajcie chwilę, a PISUARY napiszą własną historię o Solidarności.
Do przewidzenia jest wynik.
Ci są u boku bandy J.K., to byli w Solidarności, reszta to zdrajcy narodu.
*****_*** i obecnych rządzących, pseudokatolików.

~Dojna zmiana+

Dobrze piszesz jan. Pokazać się w tym szemranym towarzystwie to hluby nie przynosi i jeszcze ktoś sobie pomyśli że jesteś taki sam jak oni.

~obca

ŁZA SIĘ W OKU KRECI =po co ludzie poświęceli swoje życie i zdrowie >.jaka Solidarność nikt nie słucha co mówią mądrzy ludzie nikt nie chce pamiętać o okrutnej śmierci księdza Popiełuszko 500+ zablokowało rozum

~jan

..... co tu świętować ? .... kogo wspominać ? .... jak obecna władza ,,wspomina" tych co strajkowali, tych co stracili zdrowie, i tych co nie poszli z ,,dobra zmianą", wystarcz wspomnieć jak wyglądały pogrzeby ludzi Solidarności którzy ostatnio odeszli z tego świata, jedni mieli poczty sztandarowe, asystę harcerzy, celbrę biskupa... inni odprowadzeni w ciszy, zapomnieniu, w kondukcie przyjaciół z Podziemnej Solidarności i symbolicznej wiązance od Zarządu Regionu Solidarności ..... tak władcy Polski piszą dziś historię, oczywiście nie pójdę na te imprezy, bo wstyd, jeszcze kto mnie zobaczy i sobie pomyśli że ich znam ....

~obywatel

Z tej dawnej, prawdziwej "Solidarności" to już tylko nazwa pozostała. Obecnie to raczej partyjna przystawka pisu, rządzona przez nieudaczników i pseudo związkowców.