40 rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

Image

W tym roku przypada 40 rocznica powstania NSZZ „Solidarność”. Z tej okazji zaplanowano huczne obchody w Warszawie. Niestety, wszystko pokrzyżowało pojawienie się koronawirusa. Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” i „MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola, chcąc upamiętnić tę rocznicę, 21 sierpnia zaplanowali okolicznościową uroczystość.

W piątkowych obchodach wzięła udział społeczność „Solidarności”, poczty sztandarowe, przedstawiciele kościoła oraz władz samorządowych.

- To 40- lecie było dla nas bardzo trudne. Nie było lat gdzie było nam łatwo, cały czas było ciężko. Zmieniali się przewodniczący. Problemy narastały. Jedne rozwiązywano, pojawiały się nowe. Ci, którzy to przeszli wiedzą najlepiej jak nam było bardzo ciężko. Dzisiejsza Huta Stalowa Wola, to nie jest już ten zakład co kiedyś. Jest to zakład mniejszy, ale jest to strefa ekonomiczna, która daje pracę. Mam nadzieję, że rzeczywiście tej pracy wystarczy i będzie jej więcej w następnych latach- mówił Henryk Szostak, szef hutniczej „Solidarności”.

Szostak przypomniał, że na terenie miasta jest kilka takich miejsc, które przypominają historię „Solidarności”. Jest to m.in. krzyż przy Bramie nr 3, pomnik św. Floriana obok budynku Urzędu Miasta (przy dawnej dyrekcji HSW), krzyż przy Narzędziowni, jak również rondo na cześć „Solidarności”.

Ważnym punktem piątkowej uroczystości było odsłonięcie 3 tablic pamiątkowych znajdujących się pod krzyżem obok Bramy nr 3. Dotychczas znajdowało się tam 8 tablic, które przypominały o ważnych wydarzeniach:

- Słowa Jana Pawła II wypowiedziane 2.06.1979 r. w Warszawie „Niech zstąpi duch twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”,

- 31.08.1980 r. powstanie NSZZ „Solidarność”,

- 29.11.1980 r. poświęcenie krzyża koło bramy nr 3 HSW,

- 13.12.1980 r. wprowadzenie stanu wojennego,

- 22.08 - 01.09.1988 r. strajk w Hucie Stalowa Wola,

- 20.08 - 08.09.2003 r. okupacja Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli,

- 26.09 -27.09.2003 r. Zjazd Krajowy NSZZ „S”,

- 02.04.2005 r. śmierć Jana Pawła II.

21 sierpnia zostały odsłonięte 3 nowe tablice.

- Postulaty strajkowe w 2003 r. w Starostwie Powiatowym,

- 5.02.2009 r. Manifestacja pracowników Spółek HSW i społeczeństwa Stalowej Woli w Rzeszowie przed Urzędem Wojewódzkim w obronie miejsc pracy, 64 autokary - 3200 osób.

- Poświęcenie odnowionego krzyża w dniu 30.08.2019 r.

Po odsłonięciu tablic i złożeniu wieńców odbył się przemarsz pod „Narzędziownię”, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

23 sierpnia planowane są kolejne obchody rocznicowe. Rozpoczną się one od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny sprawowanej w Bazylice Mniejszej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Uczestnicy obchodów przejdą z kościoła ul. Ks. Jerzego Popiełuszki, wraz z Orkiestrą Dętą MDK, pod Miejski Dom Kultury, gdzie na bocznej scenie odbędzie się dalsza część uroczystości. Zostaną wtedy wręczone Krzyże Wolności i Solidarności. Później planowany jest koncert pieśni patriotycznych.

Przewiń do komentarzy














































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =