100 lat temu… Bitwa Warszawska

Image

W 1920 roku, na przedpolach Warszawy, rozegrała się decydująca kampania wojny polsko-bolszewickiej. Cud nad Wisłą, wydarzenie, które z militarnego punktu widzenia nie powinien mieć miejsca, uniósł serca i dusze Polaków wysoko do góry.

Dokładnie wiek temu Wojsko Polskie ochroniło Zachód przed najazdem Armii Czerwonej. Niepodległość naszej Ojczyzny stała się faktem. W Stalowej Woli uczczono pamięć o dawnych bohaterach, którzy podjęli ryzykowny trud zatrzymania fali zła, mimo, że zadanie to zdawało się być niemożliwe do wykonania. 15 sierpnia pod sztandarem Matki Boskiej starli czerwonego wroga i podnieśli głowy wysoko do góry.

Obchody rozpoczęto w Bazylice Konkatedralnej uroczystą Mszą Świętą w intencji Wojska Polskiego i Ojczyzny. Później w uroczystej defiladzie, której tradycyjnie przewodziła Orkiestra Dęta MDK w Stalowej Woli, przeszliśmy ulicami Stalowej Woli na Plac Piłsudskiego. Tam odbyły się oficjalne uroczystości wojskowe.

Na godzinę 18:00 przewidziano koncert pieśni patriotycznych „Za tę wolność…” w wykonaniu Marka Bałata z zespołem w składzie: Adam Niedzielin – keyboards i aranżacje, Tomasz Kupiec – kontrabas, Mirosław Sitkowski – perkusja, Kwartet Smyczkowy Quatrosfera: Marta Rychlik-Stanula, Beata Kwiatkowska-Pluta, Aleksandra Okarmus, Joanna Najbor.

Tradycyjnie też miał miejsce występ mażoretek. Można też było zobaczyć produkty wojskowe Huty Stalowa Wola, wystawę sprzętu wojskowego, czy odwiedzić stoisko informacyjne Wojskowej Komendy Uzupełnień. W uroczystości wziął udział 3 Batalion Inżynieryjny, 16 Tczewski Batalion Saperów, 3 Kompania Regulacji Ruchu, 32. Batalion Lekkiej Piechoty w Nisku, Miejski Klub Strzelecki Miłośników i Kolekcjonerów Broni „UR” Stalowa Wola, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Zakłady Południowe”, Niżańskie Centrum Kultury, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Orkiestra Dęta MDK Stalowa Wola.

Materiał video

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~ADAM

SLYSZALEM O TE SZMACIE TYCZYNSKIM

~HELENA

tyczynski taki bandyta milicjant w stalowe woli byl zyje to smieciowiskoHHHHHHHHAAAAAAAAAAA

~jolanta

najwiekszym komunista byl w st woli brutka dostal w radomiu dom i awans na pulkownika dzieci teraz tych tempych komuchow sa w aptekach nie do drapniecia

~Liljana

Następne koronaparty!

~tajson

Nie prawda,Piłsudski był przecież kobietą

~mieszkaniec

Nie prawdę piszesz ze szopka bo Pilsudzki też był pisowcem.

~Chuj

Ale żenada w tych maskach żołnierze chodzili. Szkoda ich

~Onaaaa

Niech mi ktoś wyjaśni po co tym biednym żołnierzom maski?

jabar

e2rds, nie masz gdzie jadu upuścić? Ugryź się w dupę.

~Kuzyr

Proponuję na placu Piłsudskiego oficjalnie spalić tęczową flagę.

~wiechu

~mieszkaniec - Weź sobie te pomniki wsadź w odbyt,będą bezpieczne.Bardziej prymitywnych komentarzy trudno znaleźć.

~Andrzej

Jak ja nienawidzę tyh mord pisowskih. Idę na miasto może znajdę jakiegoś przystojniaka co mi dziurkę z tyłu przeora. Puki som wakacje.

~mieszkaniec

Nie widzę nikogo z opozycji stalowowolskie, z Rebelyantów ze Stowarzyszenia Nasze Miasto....
No ale co się dziwić... wolą tęczową od biało - czerwonej, a niektórzy z nich łazili buciorami po pomnikach.

~mieszkaniec

Byłem, widziałem, pic na wodę, fotomontaż, typowa pisoska propaganda.....

~ola

Toxomruk; - co to jest harTkor? Zabłysnąłeś ignorancją ortograficzną. Zamiast pouczać innych, idź się doucz.

~Toxomruk

Oj ola ty to taki hartkor. Bez maseczki widzę. Nie wiem czym tu chcesz zabłysnąć. Chyba głupotą.

~Ada

Piękna uroczystość, ale jak można wyprowadzać sztandary z kościoła podczas pieśni "Boże coś Polskę"?

~Sabina

Ten obelisk jest cudowny jak PiS.

~Ally

A wiecie co jest najlepsze? Stalowowolskie uroczystości, a wojsko z Niska, mażoretki z Niska.. A w Nisku prawdziwie świętują, czyli mają wolne i odpoczywaja w domach, na wycieczkach, nad woda, a w Stalowej kupa ludzi musi pracować, żeby blichtr zrobić na Placu Piłsudskiego i przejsc przez miasto: ludzie zatrudnieni w magistracie, radni, obsluga MDK, dziennikarze, policji wiecej do zabezpieczenia imprezy, strazacy, harcerzyki, poczty sztandarowe, muzycy, a ludzi garstka tylko tych co sie przyplatali po drodze na spacerze lub nasi seniorzy zachęceni odgórnie. Amen

~siwy

no to ten virus jest w odwrocie czy nie? niby są imprezy a ilość zachorowań wisi i nie spada. idę oglądnąć TVP wiadomości. tam prawdę powiedzą umiech

~ola

Żołnierze stoją w maskach na twarzy, WSTYD. Boją się niegroźnego wirusa, to jak będą nas bronić, gdy pojawi się prawdziwe zagrożenie, czyli nie daj Boże, wojna?

~Roman

Oj dzieci. Siedzicie w domach na smartfonach i trolujecie. Porozmawiajcie czasem z dziadkami o historii przyda się wam. Nie macie wiedzy to piszecie o maseczkach.

~Malarz

Opozycja świętuje łażąc po pomnikach....takie to łapserdaki.

~to są jaja

Po takich wielkich podwyżkach będą jeszcze większe przedstawienia robić. A ty otumaniony suwerenie kalaskaj, klaskaj...

~***** ***

"Patrz Kościuszko na nas z nieba
Polak zaskandował
I popatrzył się Kościuszko
I się zwymiotował"

~kop

Pisowska smietanke maski nie obawiazuja ?tylko holote co na nich glosuje !!Weber sie cieszy bo podwyzke dostal a wy holota? ochlapy co spadly z panskiego stolu .

e2rds

Hahaha, dobra, dojna zmiana, już dostałeś Palec, ostał się jeno Sznur.

umarly

Ndbsbsb ludzie do wyborów zapomną, podwyżki zaraz po nie są przypadkowe, ręce opadają, nic nie można zrobić, wstyd i hańba

~Nic To

Czy temu gościowi w dobrze skrojonym niebieskim garniturze nie jest wstyd prężyć pierś przed ludźmi którym się nie należy

~sylwia wy

trzeba wyjść na ulice,bo inaczej bedziemy w obozach ...teraz sprawadzaja kraje, pożniej pojdzie im juz łatwo, musimy sie sprzeciwwstawic