Dożynki bez blichtru i potańcówek

Image

Święto plonów w naszym kraju ma wielowiekową tradycję. Symbolem dożynek niewątpliwie są piękne, kolorowe wieńce z owoców, kwiatów, zbóż, wstążek i różnobarwnych dodatków. Często to niezwykłe dzieła sztuki, zachwycające złożonością i wkładem pracy wniesionej w ich powstanie. Choć w tym roku wieńce dożynkowe pojawią się w niektórych kościołach, to samych dożynek, tak hucznie jak zwykle, nie będziemy jednak świętować.

Sprawdziliśmy w gminach powiatu stalowowolskiego jak w tym roku będzie z dożynkami. Okazuje się, że ze względu na sytuację epidemiologiczną, nie planuje się święta plonów. Sam powiat również nie będzie organizował takiego wydarzenia. Zabraknie więc tańców, zabawy, jadła i popitki. Dożynki zostały ograniczone do skromnych uroczystości kościelnych, które organizowane będą przez poszczególne sołectwa wspólnie z parafiami.

W sobotę 15 sierpnia, podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, będą odbywać się dożynki parafialne w Jastkowicach. O godz. 11:00 w kościele zostanie odprawiona Msza Święta, po czym zostaną zaprezentowane wieńce przygotowane przez mieszkańców. Został zaplanowany również krótki montaż słowno- muzyczny. Tego samego dnia, w święto Matki Bożej Zielnej w parafii pw. Św. Leonarda w Turbi zostanie udzielone błogosławieństwo wieńców dożynkowych, kwiatów, ziół i warzyw podczas sumy. Świętowanie będzie mieć też miejsce w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nas Sanem. W sobotnią uroczystość Wniebowzięcia NMP podczas Mszy Świętej o 10:30 błogosławieństwo wieńców dożynkowych będzie zwieńczeniem pracy lokalnych rolników. Z kolei w parafii św. Jana Gwalberta i św. Tekli w Stanach dożynki zaplanowano na niedzielę 23 sierpnia. Dziękczynienie za zbiory, czyli dożynki odbędą się o godzinie 11:30. Suma rozpocznie się procesją z wieńcami z poszczególnych sołectw.

„Oby nam tego chleba nie zabrakło” będzie więc w 2020 roku można usłyszeć w formie skróconej i tylko w kościołach. Niemniej jednak rolnicy podziękują za udane plony i poproszą o Boże Błogosławieństwo na przyszły rok.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~doda

Myślę, że najlepszym sposobem na organizację dożynek jest internet. Nikt nikogo nie zarazi a każdy ma dostęp do internetu.

~mikus

WSZYSTKO ODWOLUJA. A W TVP ZABAWA NA CALEGO. JADA JADA. TAM NIE OBOWIAZUJA MASKI. NIE OBOWIAZUJA ODLEGLOSCI. W KOSCIELE NIE DA SIE ZARAZIC A NA FESTYNIE NA WOLNYM POWIETZRU JUZ TAK. WAS K...A WSZYSTKICH POJE...BALO. TEGO GOSCIA Z MAICROSOFTU POWINNI POWIESIC. ZA TO ZE SPARALIZOWAL PONAD 1MLN LUDZI W INDIACH I WYSTERYLIZOWAL POL AFRYKI. OK. ALE TERAZ BIERZE SIE ZA EUROPE W TYM ZA POLSKE.

~4ry

Jeszcze bardziej się "urzędniki" zamurujcie smiech2 Funkcjonowanie państwa jak na lini Maginota smiech2 smiech2 smiech2

~Logika

Potańcować się nie da ale w kościele bezpiecznie. Tam wirus nie zaatakuje nawet gdy na palcach udzielającego komunie będzie ślina innego czlowieka

~bumbil

Zaloze się ze kase na dożynki ,dni miasta przygarnęli urzędnicy .Wzieli jako nagrody i premie za prace w szkodliwych warunkach epidemii.A wszędzie w zakładach premie zawieszone do odwołania ,a pracy tyle samo co przed Covidem.

~jan

.... dożynki zmierzają swego kresu nie tylko z powodu koronawirusa, na wsi mieszka coraz mniej ROLNIKÓW, a jeszcze mniej tych z nich którzy żyją z uprawy zbóż, coraz częściej na wioskach jest tylko kilku rolników posiadających duże areały i nawet na swojej wiosce nie mają z kim świętować bo wszyscy sąsiedzi i znajomi żyją z pracy poza rolnictwem, a dla nich dożynki to nie święto tylko folklor, taka lokalna coroczna atrakcja ....