Uważajcie na upały. Meteorolodzy ostrzegają! Pomyśl o ptakach, psach i kotach

Image

Przez kilka najbliższych dni w naszym regionie będzie duszno i gorąco. Warto zaplanować swój dzień tak, by nie narazić się na udar czy omdlenie.

MGW- PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie drugiego stopnia dla Miasta Stalowa Wola. Od godz. 12:00 07.08.2020 r. do godz. 18.00 dnia 09.08.2020 r. prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 31°C, lokalnie do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 19°C.

Warto pamiętać, że słońce praży bardzo mocno utrudniając nam poruszanie się na zewnątrz. W południe lepiej więc, jeśli nie ma takie potrzeby, nie wychodzić z domu. Osoby starsze zakupy powinny robić wcześnie rano lub późnym wieczorem (zwłaszcza, że trzeba zakładać maseczki, w którym jest nam niewygodnie i duszno). Podczas spacerów nie zapominajmy o butelce z wodą, lekkim i przewiewnym stroju, a także nakryciu głowy. Tymczasem na targu, przed marketami spotkać można wielu seniorów, którzy ocierając pot z czoła narzekają na żar lejący się z nieba. Zwróćcie uwagę rodzicom i dziadkom, by nie wychodzili z domów wtedy, gdy jest najgoręcej, a jak już, by idąc, starali się wybierać takie miejsca, gdzie jest cień.

Nie zostawiajmy też dzieci i zwierząt w nagrzanym samochodzie! Takie zachowanie, mimo apeli w mediach, wciąż ma miejsce. Pamiętajmy, że w trosce o cudze życie, w takich sytuacjach mamy prawo zawiadomić służby, a nawet, gdy zagraża to życiu i zdrowiu, rozbić szybę w aucie. Warto też pamiętać o ptakach, psach i kotach. Pamiętajmy, że czworonogi choć posiadają gruczoły potowe, to są one jednak rozmieszczone tylko i wyłącznie pomiędzy opuszkami łap. W innych miejscach ciała te futrzaki nie mogą tracić ciepła poprzez pocenie się. Mają one jednak inne sposoby radzenia sobie z upałami (np. zianie). Niejednokrotnie i ten mechanizm bezpieczeństwa przed przegrzaniem się nie wystarcza i dochodzi do szoku cieplnego, który może spowodować nawet śmierć zwierzęcia. Pies podobnie jak większość ludzi nie znosi gorąca. Wato więc zapewnić mu cień i dostęp do wody. Stawiajmy więc miseczki z wodą przed blokami, a na parapetach i balkonach dla skrzydlatych braci mniejszych. Tylko w ten sposób pomożemy im przetrwać trudne dni.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~RZECZNIKKKS

Dzięki naszemu prezydentowi L.N mamy najpiękniejsze błonia i skarpy w POLSCE i już nikt nie zobaczy na tym pięknym terenie ptaka co robi na ławki i te piekne chodniki.

~jasio

A ludzie to przeciesz najgorsze gady ci rzrom wszystko od szczawiiu po mięso i wapno że ściany nawet

~jasio

O wszystkim trza pomyśleć tylko nie o ludziach