Dlaczego sanepid nie podaje skąd są osoby zakażone?

Image

Przy okazji codziennych raportów na temat sytuacji epidemiologicznej, które publikujemy na łamach portalu StaloweMiasto.pl, Czytelnicy wręcz domagają się podawania szczegółowych danych dotyczących osób zakażonych: z jakiej gminy powiatu stalowowolskiego są osoby, które zakaziły się koronawirusem, kim są, z kim się zetknęły, gdzie dokładnie przebywają i gdzie zakaziły się SARS-em. Odpowiedź jest prosta: Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny nie chce udzielać takich informacji. I słusznie. Sprawę komentuje starosta stalowowolski, a zarazem szef Sztabu Kryzysowego Janusz Zarzeczny.

- To jest przemyślane działanie stacji i władz sanepidowskich. Gdyby się zdarzyło, że ktoś by zlokalizował tego danego człowieka, mogłoby to się skończyć jakimiś drobnymi zgrzytami. Czasami ludzie traktują osobę chorą jak osobę wykluczoną. Jest to celowe działanie i ja też nie podaję takich informacji. To nie są jakieś złośliwości, czy unikanie odpowiedzi, wszystko jest zgodne z przepisami- mówi Janusz Zarzeczny.

Warto wziąć także pod uwagę, że sanepid jest zobowiązany do ochrony danych osobowych, dlatego też do publicznej informacji podaje się dane ogólnikowe dotyczące płci i powiatu.

W naszym kraju dochodziło już do szykanowania osób zakażonych, jak również ich rodzin. Podobnie sytuacja się miała wobec pracowników medycznych, którzy narażeni są na potencjalny kontakt z osobami zakażonymi. W Polsce dochodziło już do skandalicznych zachowań, napiętnowania rodzin lekarzy i pielęgniarek, niszczenia ich własności (dewastowania aut, elewacji domów, malowania obraźliwych haseł na drzwiach domów), agresywnych zachowań wobec osób zakażonych itp.). I nawet jeśli wiemy, gdzie mieszkają zakażeni (często informują nas o tym sami nasi Czytelnicy), nie będziemy upubliczniać takich informacji.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Gmork

Wprost: ch... was to obchodzi.

Kaśka86

Byk - wkoncu ktoś normalny na forum zgadzam się z Tobą ale nie da się tego czy tak czy tak ukryć !!

~Rojber

Jest jeszcze kilka osob na tym forum myslacych. To jest PLANdemia.

~Lesca

Sanepid a skad oni moga to wiedziec jak to jedna wielkie sciema,Morawieckiego I Szumowskiego do odpowiedzialnosci karnej ,przeciez virus juz byl w odwrocie I walka a nim wygrana tak glossip sw.Mateusz

~Byk

Alek i po co Ci ta wiedza ? Chcesz żeby dochodziło do samosądów i linczu ? Myślisz, że osoby zarażone to wyłącznie te które widują się z setkami osób bez żadnych zabezpieczeń ? Znam gościa, którego styl życia wyglądał tak: praca i dom. Żadnych rozrywek. A i tak to złapał a mordęga przez jaką przeszedł od sąsiadów przypłacił ciężką depresją i stanem lękowym. Ty tą wiedzę będziesz miał i będziesz omijał z daleka a rozwydrzone gówniarze po piwku wykorzystają w ten sposób że obrzucą kamieniami okna ipodpalą drzwi.

~rstsr

jaja sobie z nas robia umiech

~ola

Tomasz - jest wirus, ale wcale nie taki groźny, jak się wydawało. W dodatku nie do końca jeszcze wiadomo dlaczego niektóre nacje jak Polacy, Czesi, Słowacy przechodzą go znacznie łagodniej niż np. Hiszpanie. Specjaliści badają te sprawy i niedawno czytałam, że być może uratowały nas obowiązkowe szczepienia przeciwko gruźlicy, którymi nie byli objęci mieszkańcy Europy Zachodniej, a w naszej części one były obowiązkowe. Może jeszcze inne czynniki wpłynęły na diametralnie różne oddziaływanie wirusa na poszczególnych ludzi, lecz jeszcze tego nie wiemy. Jedno jest pewne - NIE MA w Polsce żadnej epidemii covida.

~Niedowiarek

Nie podaja bo to lipa hahaha ludzie obudzta sie przejrzyjta na oczy sciema globalna i tyle w temacie

~Rrrr

I bardzo dobrze. Gdyby powiedzieli że z Radomyśla do w stalowej by mieli wirusa w d...e

~Tomasze

zdecydujcie się czy jest wirus czy nie, czy we Włoszech lekarze nie wiedzieli a teraz już wiedzą bo przestaniemy chodzić na zakupy

~Vrek

Są osoby co mają objawy np zanik smaku i węchu ale się nie ujawniają bo grozi im kwarantanna a oni już mają zaplanowane urlopy a nie ponoszą żadnej odpowiedzialności jak kogoś zaraza

~ola

Poczytajcie sobie skąd się wzięły setki zmarłych we Włoszech - głównie z niewłaściwego leczenia. Zamiast dawać chorym skuteczny lek, którym jest chlorochina ( jest to też lek na malarię) to podpinano biedaków do respiratorów, które niszczyły płuca. 90%podpiętych do respiratorów umierało w męczarniach. Teraz włoscy lekarze biją się w piersi, że zamiast leczyć mordowali pacjentów, ale takie tam były procedury "leczenia". Oprócz tego "pomogła" szczepionka na grypę, którą wyszczepiono starszych ludzi w Lombardii. W innych krajach było podobnie, pamiętacie jak na wiosnę raczono nas w TVP obrazami sal szpitalnych z chorymi podpiętymi do śmiercionośnych urządzeń.

Ruch_8G

Fakenews: epidemia w odwrocie
Prawda: druga Hiszpania przed nami

~ola

A po co podawać? Ten wirus jest taki sam jak grypa, albo słabszy. Czy gdy ktoś choruje na grypę to cała ulica ma wiedzieć gdzie on mieszka? Ludzie przestańcie się nakręcać, bo umiera mniej osób niż w poprzednich latach, a wy traktujecie każdego zarażonego covidem jakby miał trąd lub inne zaraźliwe schorzenie..

~Wolność

Należy podać nazwiska lekarzy, diagnostów którzy stwierdzają u danej osoby covid. Dla prokuratury te dane będą potrzebne.

~Gumka

Można być bezobjawowym nosicielem wielu wirusów

~+/-

popieram, powinna być wskazana miejscowość w której dana osoba mieszka nawet bez wskazania płci i wieku. Mamy prawo wiedzieć czy w naszym najbliższym otoczeniu jest ktoś chory. Natomiast w okresie wakacyjnym i wzmożonych wyjazdach i spotkaniach tym bardziej powinniśmy wiedzieć taką rzecz. Myślę, że wiadomość iż w mojej miejscowości jest ktoś chory wzbudziłoby w ludziach większą ostrożność a co za tym idzie uchroniłoby nas przed rozsiewaniem tego wirusa. wprowadzili ochronę danych osobowych to super, ale jeszcze muszą rozumieć jak to stosować....bo utajnianie takiej info nie ma nic wspolnego z danymi osobowymi.

~Monika

Znam osobę która jest zarażona....przeżywa gehennę od sąsiadów...Wyzwiska,donosy itp !!! To jest nie do pomyślenia !!! Świnią się człowiek nie rodzi tylko się nią staje...

PlagMa

Hahaha Lekarz, chlopie onicjz maja wode w mozgu i sa tak zastraszeni, ze po nocach w lozko szczaja haha

~Lekarz

Ludzie nie dajcie sobie robić wody z mózgu!
Widzieliście kiedyś BEZOBJAWOWY katar?
BEZOBJAWOWE przeziębienie?
A może przechodziliście BEZOBJAWOWĄ anginę lub świnkę?
Dziwnym trafem większość przechodzi Covid19 BEZOBJAWOWO.
To pierwsza taka choroba w historii świata!

~Arti

A czy to prawda, że prezydent zakał udzielać informacji że chorzy są ze Stalowej i zalecił informować że z powiatu? Takie krążą plotki.

~Adam

Dowiecie się, że ze Stalowej Woli jak wam Szumowski czerwoną strefę wprowadzi.

~Taka prawda

Przecież człowiek mający tego wirusa po wykryciu jest izolowany ,inny nawet nie wie że go ma i zaraża innych tak że najlepiej nosić te maseczki i trzymać dystans od postronnych osób wszystkich .

scarlet2000

Tak trudno podać miejscowość Panie starosto?..bez dokładnego adresu?.Jako mieszkańcy mamy prawo wiedzieć

maria118

Przecież nie trzeba podawać dokładnego adresu, wystarczy podać miejscowość. Taka informacja przyczyniłaby się do większej samodyscypliny w zapobieganiu zakażeniu i stosowaniu wzmożonych środków ostrożności. Logiczne! Zaś informacja obecna powoduje, że ludzie sobie myślą: a tam gdzieś w powiecie, to nie u nas. ...może daleko.....

~Abc

Wiele osób "uspokoiłaby" informacja czy zakażenia dotyczą np. konkretnego zakładu pracy czy np. danej rodziny ( oczywiste, że bez danych osobowych).

~alek

Domagamy się dokładnych informacji GDZIE (w jakiej miejscowości) mieszkają te osoby, żeby UNIKAĆ tych miejsc lub podejść do nich z ostrożnością! Zatajanie tego jest NIEODPOWIEDZIALNE!!! Codziennie po kilka osób dochodzi. Tego nie było od początku pandemii - rozumiecie? Chcecie czekać aż całe miasto złapie ten syf?! Lekkomyślność i głupota ze strony władzy naszego powiatu, wstyd! Tak traktować mieszkańców...

wyborca

Zaleceń należy przestrzegać wszędzie, a nie tylko tam, gdzie jest potwierdzony wirus.

~mono

Nie wiedząc skąd są osoby zakażone narażani są inni mieszkańcy. Nikt nie oczekuje informacji odnośnie danych osobowych. Pan Zarzeczny myli pojęcia. Takie informacje gdzie mieszkają osoby zarażone powinny być podawane !!!!!

~Luki

Po co komu dane osobowe? Powinniście powiedzieć SKĄD dokładnie jest ta osoba. Z jakiego miasta/wsi w powiecie. Tyle wystarczy, żeby uzmysłowić ludziom, że w mieście panuje wirus i trzeba się wziąć za siebie. Panie Zarzeczny - domagamy się dokładnych informacji, ale nie danych osobowych. Domagamy się danych z jakiej miejscowości jest ta osoba, nie z powiatu. Zatajanie takich informacji to szczyt nieodpowiedzialności.