Od soboty w powiatach z największym wzrostem zakażeń wrócą niektóre obostrzenia

Image
Od soboty w powiatach z największym wzrostem zakażeń wrócą niektóre obostrzenia.

- Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim – poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dzisiaj do konsultacji publicznych ma trafić projekt rozporządzenia wprowadzający regionalne obostrzenia w wybranych powiatach. Przepisy mają obowiązywać od soboty 8 sierpnia.

Większe obostrzenie będą obowiązywać w powiatach oznaczonych kolorem "czerwonym": ostrzeszowskim, nowosądeckim, w Nowym Sączu, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Łagodniejsze rygory będą w powiatach oznaczonych na żółto: wieruszowskim, w Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, w Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i w Przemyślu.

- W większości Polski przyrosty zakażeń nie są duże, ale w niektórych regionach trzeba wprowadzić dodatkowe ograniczenia – powiedział Szumowski. - My tego wirusa i tę epidemię dopiero poznajemy. Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku – podkreślił minister zdrowia.

W wybranych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

Lista powiatów, w których wracają obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński dodał, że lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.

Ze względu na to, że według ekspertów i lekarzy nie ma praktycznie przeciwskazań medycznych do zasłaniania ust i nosa, od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego takie przeciwskazania medyczne.

- Informujemy o tym dzisiaj, aby każdy mógł w nadchodzących tygodniach o takie zaświadczenie wystąpić – dodał Cieszyński.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~kreska

czytam te komentarze i się zastanawiam: tylu znawców każdego tematu, tylu przemądrych i przezaradnych ludzi- dlaczego w takim razie w naszym kraju jest źle? najlepiej krytykować wszystko z ukrycia- bo jak zdejmiecie tą przyłbicę anonimowości to jakoś ta mądrość i odwaga znika......

~Wolność

Adam. Masz rację menelowe+ , grilowe+ , 13+ zrobiły swoje.

~Adam

Wolność. Niestety nie postawi. Jesteśmy bardziej tchórzliwi od Czechów z których się zawsze śmialiśmy, że są tchórzem podszyci.

~Wolność

Czy ten naród się kiedyś postawi tym blaznom z rządu?

~Kogito

Dlatego kto o siebie dba niech pilnuje siebie a nie słucha internetowych naganiaczy albo naśladuje tych którzy mają odporność i kozaczą.

salamandra

Do Lewatywa - każdy, legalnie pracujący obywatel, w momencie podpisania legalnej umowy o pracę podpisuje tym samym "deklaracje" z której jasno wynika, że czy choruje czy nie, co miesiąc płaci gruby pieniądz min. na pensje lekarzy, którzy mają zasr**y obowiązek mu pomóc i go leczycumiech a w co wierzy czy nie wierzy to już ich nie powinno obchodzić.

~rico

Jakoś w Włoszech potrafią opanować , TYLKO KASA PRZEMÓWI DO ROZUMU , ale o czym mowa 1 Września się zacznie

~Lewatywa

Do ZawiszaCzarny i innych.
Podstawowe pytanie;
1. Kto dzisiaj odpowiada za ten but.. l..
2. Kto mówìł, że nie ma problemu z Covidem.
3. Czy jest problem Covida, czy to tylko ściema, niech odpowie sobie każdy sam.

Ja mam tylko jedną propozycję dla rządzących;
Wszyscy, którzy twierdzą , że Covid to ściiema, niech podpiszą deklarację, że jak ich dopadnie lub członków ich rodzin to w 100 % pokrywają koszty leczenia.
Nikt nikomu nie ma prawa umierać z własnej głupoty.

b.l.u.e.

Z takim myśleniem to my szybko będziemy na czerwono. Mam w rodzinie osoby które lepiej żeby nie zachorowały bo choroby współistniejące je zabiją, tylko przez to że ktoś nie nosi maseczki lub nie dezynfekuje rąk.

~@Shoper

Nikt nie zrozumie kupców dlaczego namawiają młodzież do rozstania wirusosceptykami :-)

~Amelka

źle to świadczy o naszych medykach budżetowych

salamandra

Aż miło poczytać te komentarze, widać że nie wszyscy ludzie wyedukowani są tylko tą medialna nagonką.

~ZawiszaCzarny

Niestety miałem nieprzyjemność doświadczyć tego chaosu - jedną osobę z mojej rodziny podał ktoś, że miał chwilowy "kontakt" może 5minut ale miał "plusa" i się zaczęło! 14 dni kwarantanny reszta rodziny według ustawy siedzi z automatu - OK. W 12 dniu kwarantanny potencjalnej "1 ofierze z kontaktu" zrobili test(wymaz) przyjechał jakiś "fircyk" z Rzeszowa bez rękawiczek i jeszcze chciał pobrać próbkę na klatce, rękawiczki założył próbkę po reprymendzie pobrał w domu, ale tylko 1 wymaz z gardła. Na drugi dzień oczywiście wynik pozytywny - proszę w 2h zabrać najpotrzebniejsze rzeczy przyjedzie transport i wyjazd do jednoimiennego, albo kara administracyjna-zastraszenie 30tysi (nasza nieświadomość, wiec ok - jedziesz). Przyjechali "kosmici" wystraszyli sąsiadów i zabrali "ofiarę". W szpitalu całe piętro ok. 80 osób bez objawów ludzie wkurzeni - lekarze tez decyzja sanepi(z)du. OK, więc dzwonimy do rzecznika praw pacjenta, rzecznik zdziwiony ze wogóle taka decyzja o wysłaniu do szpitala miała miejsce (test pozytywny nie jest podstawą jeśli nie ma objawów do wysłania pacjenta do szpitala), proszę pisać do dyrektora szpitala. W międzyczasie zrobili ("ofierze1") badania z krwi (kosmiczne badania - tutaj szacun, bo takie badania to parę tysi by kosztowały). No i co, dyrektor zwalił winę na sanepi(z)d, w międzyczasie wyszły wyniki z krwi, wszystko idealnie! Po kilku dniach wypuszczamy ze szpitala pacjent okaz zdrowia (reszta rodziny miała testy z 3ch wymazów i OK). Jak to możliwe ze 1 osoba POZYTYW, a mieliśmy z nią kontakt przez 12 dni, a tak że ch..j testy robią i staty rosną. Skróce trochę, ostatecznie 1,5 miecha kwarantanny na nas zdrowych ludziach. Wszystkim wyniki wyszły idealnie, niczego nie było oprócz ch..j 1 testu. W sanepidzie nic się nie dowiecie - ogólnie BURDEL (usłyszałem to z ust kobiety, która pobierał u mnie próbkę). Nie interesuje ich że stracisz prace, premie, nerwy - wyjeban... po całości. Skargę już wysłaliśmy z podpisami ludzi z jednoimiennego jest wysłana do Ministerstwa Zdrowia. Niestety odbili pałeczkę, przesłali do głównej placówki sanepi(z)du - sprawa utknęła. Nikomu nie życzę tego co przeżyliśmy czyli "pandemi chaosu". Chciałem to wam trochę naświetlić z mojej perspektywy bo na początku też się tego bałem, a teraz uważam jak to przeżyliśmy, że to jest jakaś farsa. Pozdrawiam i życzę zdrowia ;)

~mariusz

Janusz i Bożenka z 500+ ruszyli w Polskę i widać skutki

~Adam

Skazali lekarza panią Martynowską, na pół roku zakazu wykonywania zawodu za to, że ma odwagę mówić, że pandemii nie ma, że rząd rządzi strachem, że nie leczy się ludzi na inne choroby tylko na covid.

~Barnaba

Czyli na czerwone powiaty szykowana jest jakaś hot oferta smiech2

~ZawiszaCzarny

Jak dla mnie tj. wina źle wykonywanych testów (są 3 rodzaje wymazów). Powinni robić 3 wymazy - 1 z gardła i 2 z nosa ten test jest i tak wiarygodny tylko w 80%, a robią na potęgę tylko 1 wymaz z gardła gdzie prawdopodobieństwo że wyjdzie nam negatyw to 30% i w większości przypadków wychodzi nam COVID w ten sposób nabijają statystyki żerując na nieświadomości obywateli, ale po co? Jakiś interes w tym mają! Z drugiej strony dobrze że w końcu "nie ma zwykłej grypy, przeziębienia, zapalenia oskrzeli, grypy żołądkowej (o ta to była przesr...a), raka, nadciśnienia itp. itd." tylko jedna choroba COVID-19 na którą lekarstwem jest kwarantanna, izolacja i maseczka ;D A co najważniejsze można leczyć i uczyć ludzi zdalnie" normalnie światowy progress w opiece zdrowotnej i oświacie ;D Świat zwariował i pędzi tym chaosem pod prąd. Coś tam na pewno jest, ale nie to co nam przedstawiają i jak o tym mówią i piszą.

salamandra

Ludzie, wzrost zakażeń nie wynika z tego,że tego ludzie sobie pozwolili na to czy na tamto. Sprawdźcie dane statystyki. To jest wynik 10 krotnie większej liczby wykonywanych badziewanych testów. Więcej testów=więcej zakażeń a realnie-tylko ludzi zamkniętych w domach.
Niespełna 10 procent ludzi zakażonych wymaga hospitalizacji.
Ludzie, myślcie umiech
Jedzcie zdrowo, spacerujcie, oddychajcie świeżym powietrzem a nie własnymi produktami wydalniczymi-nieważne że z płucumiech)

~Mik

Dziela nas jak bydło

~Shoper

Ja pomagam handlowi i robię duże zakupy w masce, czego oni tak krytykują ludzi którzy im pomagają ?

~Ares

Nosić maski, dezynfekowac ręce , będzie spokój i czysto

~sfs

szukowski pod sąd powninien zostać odany, aby mógł się wytłumaczyć skąd rodzina ma tyle mln na koncie

~Sklep

kupujcie na zapas :-) wspomagać!

Persymona

Dziś jedna kobita na wolnym powietrzu krzyczała: maski, dystans, jak ta tv może zryć ludziom beret....żal

~tomcio

no właśnie umiech

Persymona

Ludzie obudźcie sie, nic sie nie dzieje, a oni dalej swoje!!!, ale niektórzy dają sie omamić!!

~Frog

Pilnować się bo naszym kupców sklepy zamkną

~Mik

Gdyby faktycznie ten wieus był taki grozny czy politycy wychodziliby na ulice czy zabunkrowaliby sie?Sam sobie odpowiedz

~ola

o matko, co jeszcze wymyślą, od 5 miesięcy straszą ludzi niegroźnym wirusem, teraz jeszcze będą znakować powiaty, gdzie jest najwięcej "zarażonych". Może jeszcze każdemu kto był "zarażony" założyć na nogę świecącą obrożę, by go było widać z daleka. Paranoja do kwadratu.

~WWW

Już by dali spokój z tym wirusem. Społeczeństwo nie da się znowu nabrać na propagandę.