W cuda to ja nie wierzę, zwłaszcza chińskie, czyli zwolnienia w Liugong Dressta Machinery

Image

We wtorek 4 sierpnia 2020 roku miała miejsce konferencja prasowa, na której poinformowano o przewidzianych między 12 a 19 sierpnia br. zwolnieniach pracowniczych w firmie Liugong. W poniedziałek w tej sprawie związki zawodowe odbyły spotkanie z dyrektorem Mirosławem Wolakiem z Departamentu Rozwoju Kadr Liugong.

Sytuacja pogorszyła się wraz z pojawieniem się pandemii koronawirusa w Polsce. Znacznie spadła sprzedaż maszyn, a co za tym idzie, obniżyły się dochody firmy. W tej sytuacji postanowiono zwolnić około 10% pracowników, głównie tych umysłowych. Wobec trudnej sytuacji, uaktywniły się związki zawodowe, które chcą chronić, zwłaszcza związkowców.

Od początku ZZ chciałyby „poprawić” kryteria do zwolnień, a przede wszystkim, zmniejszyć nieco listę pracowników przewidzianych do przymusowego odejścia. Obecnie jest ich na liście 96. Wcześniej mówiono o 120 (liczba taka podana była nawet do PUP), ale część z tych osób sama odeszła z różnych względów (wcześniejsza emerytura, obopólna zgoda na określonych zasadach itp.). Po rozmowach podniesiono też kwotę odszkodowania z 14 na 15 tys. zł.

- Uważam, że to jest zbyt mało. My byśmy chcieli żeby to było przynajmniej 30 tys. zł, no ale zarząd pozytywnie zaopiniował nasze sugestie, choć na tyle słabo, że tylko podniósł tę kwotę o tysiąc złotych- nie kryje rozczarowania Henryk Szostak, szef hutniczej Solidarności.

Oczywiście te pieniądze należą się tym, którzy odejdą za porozumieniem stron. Pracodawca ma wziąć pod uwagę, zgodnie z sugestią związków, sytuację rodzinną zwalnianych (jedyni żywiciele rodzin, staż pracy), ale równocześnie zastrzegł sobie autonomiczność w dokonywaniu wyboru. Według Henryka Szostaka łatwiej znaleźć jest pracę osobom młodym, które potrafią się poruszać na rynku pracy, trudniej starszym. Znaczenie ma również płeć. Kobietom rzadziej oferowane są posady niż mężczyznom. W tym przypadku bardzo ważne są więc pewne czynniki brane pod uwagę przy sporządzaniu list.

Obecnie jest problem ze zbyciem maszyn. Produkcja trwa, a nie ma chętnych do kupna.

- Plac jest tak załadowany jak za dobrych czasów, za śp. dyrektora Malickiego. Tam jest aż żółto. Kiedyś sprzedawali po 30 maszyn, a w tej chwili 10- 11. To jest tragedia- mówi Lech Pożoga z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Huty Stalowa Wola.

Jak poinformował Henryk Szostak pośród zwolnionych ma być: 54 pracowników umysłowych, 16 tzw. pośrednich i 26 fizycznych. W razie aktywności rynku, pracowników produkcyjnych nie zabraknie. Obecnie w firmie Liugong zatrudnionych jest około 1000 osób. Listy zwolnionych mają być gotowe do czwartku.

Jak się potoczy cała sprawa? Dziś jeszcze trudno powiedzieć. To, że nagle w sposób cudowny rynek się odblokuje i wszystko wróci do normy, trudno się łudzić.

- W cuda to ja nie wierzę, a szczególnie chińskie- podsumował takie marzenia Lech Pożoga.

Jeszcze 3 lata temu mówiło się o wielkiej produkcji i wielkich planach. Wszystko pozostało w sferze planów...

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~angela

już tak nie hejtujcie dressty i maszyn, rozwój jest najważniejszy przede wszystkim umiech

~@Pawełek

To ja ci dodam, jako były już pracownik LiuGonga, że widziałeś kogoś kto nie stawia na jakość maszyny, bo reszta to buble które po miesiącu pracy, a czasami tygodniu, trafiają na reklamacji z powrotem do fabryki.

~Pawełek

Dodam jeszcze moj pomysl: odkupic fabryke od chinczykow, zrobic specustawę ze na budowach polskich autostrad i dróg wymagany jest udzial 50% sprzetu wyprodukowanego w Polsce, i mamy zbyt, prace... itd.. Jadąc przez Polske w te wakacje ... widzialem tylko jedną spycharke Dressta..

~Pawełek

Amerykany nie kupią, kraje z unii nie kupią tego dobrego sprzętu? No tak.. Rosjanie i Bialorusini kupiliby moze wiecej... bo tylko tam widze po rejestracjach sie wywozi... ale Rosja to wróg! Tak sie wbija ludziom od lat do głów.. Zamiast robic biznes to sie pluje na wschód..

~jkl

Miała być wielka produkcja, a wyszło jak zwykle. Ale czy podobnie nie byliśmy oszukiwani, gdy nasze firmy przejmowały zachodnie firmy? Tak samo likwidowały produkcję. Dopuścić drugi raz Balcerowiczów, Rostowskich, Lewandowskich do władzy, to tak samo będa płakać w dalszych firmach jeszcze nie sprzedanych.

~kop

za PO bylo bardzo dobrze pis do wladzy doszedl i tragedia rodzin ze Stalowej Woli

~Jfff

A miało być tak pięknie. A miało być tak dobrze.
To sukces... - tak zapewniali sprzedawcy z PO.
NO TO WIDAĆ JAK JEST!

~he hee

erdees ...to twa działka ...dawny pracownik....wypoć cosik.Co ty tam nawojował????

~tata

Drogie dzieci ja nie muszę już nikogo chwalić .ani włazić nikomu.O rozwaleniu huty było wiadomo już za Kardasza.Pytajcie Szostaka o plan restruktaryzacji hsw sa.A Szostak to móg najwyżej co innego powstrzymać.

~asdwaasdw

uniwhels i alutek szukają ludzi takze dobry fachowiec prace znajdzie

~stalowiak

Pojawia się kryzys i problemy poważne w naszym mieście i już nie ma nikogo do zdjęć i wywiadów i z pomysłami jak pomóc ludziom i ich rodzinom. Taki jest Polak aby dla siebie i przy korycie, reszta "świń" go nie interesuje. Miasto umiera, ludzie młodzi nie mają perspektyw, możliwości rozwoju i uciekają, Rzeszów, Kraków blisko to ich wchłonie. Szkoda piękna mogła być Stalowa Wola. Ciężka praca, wiedza i dobre pomysły realizowane w odpowiednim czasie ludzi zostały zmarnowane.

~Aneta

jak ma być dobrze ???? ........... maszyny produkuje i składa ok 300-400 pracowników z czego sporo elementów części produkuje kooperacja..... A po wypłatę idzie ok 900 .... Są też zatrudniane na kierownicze stanowiska ludzie młodzi bez wiedzy i czegokolwiek praktycznego jedynie papier magistra mają nic nie umieją za 15 tyś brutto/msc. I czekają aż ktoś im powie co mają robić .... Byle by pochwalić się w CV faktem zatrudnienia w korporacji. Ten Chiński pracodawca chyba poostradał zmysły .... !!!

~sdfs

bieda dopiero przyjdzie ... w porównaniu do tego co jest teraz to jeszcze zatęsknimy

~Mongoły

Dzięki co piątemu małosprytnemu z uprawnionych do głosowania mamy pisowskiego tygrysa a nie miasto przemyslowe. Dobrze że maliniak zapowiedział fabrykę maseczek smiech2 Opłaty za usługi MZK pewnie też niedługo potanieją smiech2

andy4life

a czy ten szostak ma dorobek inzynierski ma na koncie innowacyjne rozwiazania patenty wprs owadzil usprawnienia jakiekolwiek solucje w ukladach sterowniczych czy usprawniające procesy produkcji itd ?? czy tylko miele po proznicy ozorem i gardluje o chinskich cudach....

~STALOWA WOLA

P.S. SZOSTAK ZORGANIZOWAL STRAJK W WARSZAWIE JAK JUZ DAWNO BYLO PEWNE ZE BEDZIE LIKWIDACJA HUTY I PEWNYCH ZAKLADOW.

~STALOWA WOLA

ZE TEN SZOSTAK WOGOLE JESZCZE CHODZI PO STALOWEJ WOLI. TAKI TYP TO OD WIELU LAT POWINIEN JEZDZIC NA WOZKU INWALIDZKIM. SZUJA.

~Adam

Ank9. Jakoś dziwnym trafem skażone koronawirusem sæ te kopalnie, które rząd chce zamknąć. Co za inteligentny wirus, wybiera te nierentowne kopalnie żeby był pretekst do ich zamknięcia.

~obca

powycinaliście moją wypowiedż i brzmi to wszystko bez ładui składu napisałam prawdę nikogo nie obrażając

~obca

Patrzę co wisi na ścianie ==z jednej strony J.Paweł II z drugiej strony ks.j.Popiełuszko po środku napis SOLIDARNOŚĆ;=i pytam co pracowników zapamiętali ztamtych czasów ,kiedy Ci dwaj wielcy ludzie walczyli o naszą godność.Związki zawodowe dzisiaj są potrzebne tylko działaczą żeby zarabiać duże pieniądze -los pracowników jest im obojętny agdzie podział się szef ogólno Polskiej Solidarności >

~ank9

hmm cóż, mysle, ze dressta się odbije od dna, na razie wszystkie firmy przeżywają kryzys. Zobaczcie co się dzieje przez koronawirusa chociażby w górnictwie.

~Jacek

Gdzie są nowe miejsca pracy? Co zrobić z tymi ludźmi zwolnionymi? teraz niech się wykażą włodarze miasta albo się nei nie wykażą bo nie ma tych miejsc pracy...

jabar

trofiniak i szostak winni tej sytuacji i powinni siedzieć w kiciu

~dojna zmiana+

A gdzie Jacek M?. Już nie jest związkowcem?

~Majkel

Co wy mnie tu , przecież od 5 lat jak jest płezydęt to tylo się w mieście dzieje. Non stop , a to otwarcie spożywczego po remoncie, a to dyrygowanie orkiestra w Belgii, a to wielkie wydanie broszurki masę in Stalowa Wola. Już nie wspomnę o fragmentach chodników , piaskownicach i huśtawkach otwieranych z hukiem z lasełami i tołcikiem.

~Młody

Co na to Prezydent miasta i młody łysawy Pan Weber ? Gdzie są miejsca pracy ? Tu nie potrzeba Parków wodnych, parków zabaw a miejsc pracy!!!!!!!

~MottodlaElyty

"Biała śmierć" krąży po M16 a klika związkowa odgrywa teatr dla naiwnych że niby kogoś broni przed zwolnieniem. Darmowe wycieczki pod wielki mur zrobiły swoje i tych paru oszołomów gra teraz w tej samej czerwonej orkiestrze.
Panie Szostak - co Pan powie na takie deklaracje chińskiego prezesa z 2015 roku przy okazji odbierania nagrody SOLIDNY PRACODAWCA -
Hou Yubo powiedział: "Po trzech latach od nabycia części cywilnej Huty Stalowa Wola, okazuje się, że LiuGong traktuje człowieka jako najwyższą istotę. I uważamy, że sukces jest tworzony dzięki pracy. To jest kluczowa wartość w kulturze LiuGong Dressta. Stabilny rozwój firmy jest najlepszą gwarancją rozwoju dla naszych pracowników.".
Sprzedaliście z Trofiniakiem firmę ludziom, którzy wyprowadzają produkcję maszyn budowlanych do Chin i teraz rżniecie głupa z pracowników i ich rodzin.

~Adam

Od początku było wiadomo, że m16 ma być chińską montownią w której Polacy mają pracować za miskę ryżu. Jak można było snuć takie plany, że chinole będą inwestować w maszyny dressty, które są konkurencją dla chińskiego badziewia.

~rrobmax1

panie szostak czas na emryture . darmocha sie konczy