Ceremonia uroczystego pochówku szczątków naszych Przodków

Image

Na cmentarzu parafialnym w Jeżowem odbył się ponowny pochówek szczątków naszych Przodków ekshumowanych z dawnego cmentarza na Górach Kościelnych.

Uroczystości rozpoczęły się wystawieniem Najświętszego Sakramentu i modlitwą w intencji zmarłych. Następnie w procesji udano się na cmentarz, gdzie została odprawiona msza święta, której przewodniczył ks. Stanisław Czachor- dziekan dekanatu rudnickiego, z kolei homilię wygłosił ks. Krzysztof Pałac- proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Jeżowem. Po niej nastąpił ponowny pochówek 127 szczątków, w 122 trumienkach, które razem zostały złożone do grobu w centralnej części cmentarza. Podczas badań wykopaliskowych zarejestrowano 119 pochówków.

W wyniku szczegółowych analiz antropologicznych, spośród przekazanego materiału wydzielono łącznie szczątki 127 osób- naszych Przodków, dawnych mieszkańców Jeżowego.

W uroczystościach uczestniczyli Wójt Gminy Jeżowe - Marek Stępak, Z-ca Wójta Gminy Jeżowe - Michał Wasyliszyn, radni i sołtysi, archeolog Katarzyna Oleszek, antropolog Jarosław Wróbel, druhowie OSP Jeżowe, Orkiestra Dęta OSP Jeżowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy i przybyli goście.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
silwer

Dobrze, że chociaż tak oddaliśmy szacunek zmarłym naszym przodkom. Najlepiej byłoby jakby posłuchali ludzi i S19 puścili inną trasą a nie przez wzgórze starego placu kościelnego.

~ola

Nie mam nic przeciwko takim uroczystościom, ale w dobie wirusa, pandemii i niby światłych, utytułowanych duchownych żeby nie było rozsądku, obawy o życie wiernych to zgrozą wieje. Gdzie te 1,5 metra odległości jeden od drugiego? Gdzie są maseczki na twarzach ściśniętych do siebie wielu ludzi? Tak to ma wyglądać przestrzeganie kolejnych "tarcz" ochronnych wydawanych przez rządzących? Duchowni czy wam po ludzku nie jest wstyd za ten prawny bałagan, który tworzycie? To się dzieje na waszych oczach i w waszej obecności.

~huciak8

A maseczki gdzie?My w pracy w maseczkach choć ciężko z tym pracować,a stać tak sobie jest latwo.

~Quo vadis?

Na cmentarzu wojennym w Stalowej Woli są pochowani żołnierze polegli w 1939 roku. Za miesiąc biskup i księża będą mówić o pamięci, a tymczasem jak można przeczytać na stronie jednego ze stowarzyszeń kościoł blokuje odnowienie ich mogił choć jest pozwolenie wojewody.

~dzastetboy

A MASECZKI NIEPOTRZEBNE BRAVO

~~123

i gdzie maseczki tyle ludzi żaden nie ma maseczki