Zawirowania wokół Skarpy

Image

Na temat skarpy, która mieści się tuż nad ulicą Działkową pisaliśmy wiele razy. Z inwestycją tą wiązały się liczne problemy, które przyprawiają o ból głowy nie tylko urzędników, ale i samych mieszkańców. Przypomnijmy, że rewitalizacja skarpy rozpoczęła się we wrześniu 2017 roku i miała się zakończyć pod koniec lipca 2018.

- Mamy dość duży problem z zakończeniem przez wykonawcę prac w odpowiedniej jakości. Pomimo zgłoszenia przez niego odbiorów, po raz kolejny teren inwestycji nie został odebrany. Sporządzony został protokół uwag pod względem jakości tych prac. Zdajemy sobie sprawę, że warunki pogodowe uniemożliwiają skuteczne zakończenie tych prac. Oczekujemy wprowadzenia tam niezbędnych jakościowych działań, które będą zgodne ze specyfikacją tego zamówienia- mówił w styczniu 2019 r. prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

W związku z tymi problemami, klub radnych Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego, w stycznia 2019 roku, złożył interpelację. W jej treści napisano m.in. o obawach mieszkańców dotyczących negatywnych skutków prac budowlanych, które mogą mieć wpływ na znajdujące się na wzgórzu bloki mieszkalne. Jak czytamy w odpowiedzi na nią: „Gmina Stalowa Wola zleciła specjalistycznej firmie wykonanie badań geofizycznych całego terenu skarpy objętej rewitalizacją. Celem w/w badań jest określenie drogi spływu wód, miąższość osadów nawodnionych, a następnie określenie niezbędnych do realizacji prac zabezpieczających w/w teren przed dalszym się osuwaniem. Powyższe badania zostały już wykonane, a ich wyniki zostaną dostarczone do tut. Urzędu w terminie do 20.02.2019 r.”.

Wyniki badań geofizycznych wykazały, że skarpa nie osuwa się. Pomimo tego wykonano dodatkowe zabezpieczenia. Skarpę wzmocniono warstwą biowłókniny i tzw. geosiatką.

Inwestycja została odebrana do użytku rok później niż to było zakładane. Komisja odbioru powołana przez prezydenta miasta 9 lipca ubiegłego roku, w trzyosobowym składzie, stwierdziła kilka uchybień związanych z pielęgnacją nasadzeń i urządzeń na placu zabaw. Wykonawca został wezwany do ich poprawy w terminie do 31 sierpnia 2019 roku. Na tym problemy się nie skończyły bo już jesienią pojawiły się osunięcia m.in. na ciągach pieszych. Wykonawcę ponownie zawezwano do naprawy szkód.

28 lutego br. radny Damian Marczak z SPS wystosował do prezydenta interpelację w sprawie skarpy. Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miasta przypomniał, że do tej pory nie uzyskał odpowiedzi na nią, więc 27 lipca br. wystosował kolejną. Głos na sesji zabrał Sylwester Piechota, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji i Transportu, który zapewnił, że odpowiedź do radnego została wystosowana. Przyznał jednak, że nie była ona kompletna. Radny Marczak ponowił swoje pytanie z interpelacji: kiedy w pełni mieszkańcy będą mogli korzystać ze skarpy? Odpowiedzi natychmiast udzielił mu naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji i Transportu.

- To jest pana subiektywna ocena, że skarpa nie nadawała się do użytku. Skarpa cały czas nadawała się do użytku z wyjątkiem małego fragmentu, który się obsunął na jesieni i był na jesieni rekultywowany. W dacie złożenia przez pana interpelacji, w lutym br., cała skarpa nadawała się do użytku. Nie było żadnej decyzji ani nadzoru budowlanego, ani innych organów, które wyłączają z użytkowania jakikolwiek teren tej skarpy- mówił Sylwester Piechota.

Obecnie na skarpie miasto prowadzi prace związane z budową schodów, zjazdów dla wózków i barierek.

- Obecne schody zostają poszerzone wraz z montażem najazdów, które umożliwią prowadzenie wózków i rowerów. Środkiem schodów będzie zamontowana barierka, szczególnie ważna dla osób starszych. W taki sam sposób będą poprawione drugie schody. Oprócz tego będzie złagodzone zejście od ulicy Czajkowskiego. Bezpieczeństwo w tym rejonie znacząco się zmieni po pełnej modernizacji ulicy Działkowej, która jest zaplanowana na przyszły rok- poinformował na łamach Facebooka prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Mieszkańcy, którzy obserwują na bieżąco postępy, proszą władze miasta o to, by dokładnie przyjrzały się ścieżkom, które powstały w ramach rewitalizacji tego terenu. Poniżej można zobaczyć na zdjęciach wykonanych 24 lipca br. o co chodzi.

Na zakończenie przypomnimy, że w ramach rewitalizacji skarpy powstały m.in.: ciągi piesze i rowerowe, plac zabaw, altany wypoczynkowe. Pojawiły się elementy małej architektury takie jak: ławki parkowe, kosze na śmieci, kosze na psie odchody, stojaki rowerowe.

Koszty związane z tą inwestycją wyniosły około 1,45 mln zł. Ze względu na przekroczenie terminu wykonania umowy wykonawcy, naliczona została kara umowna w wysokości około 479 tys. zł. Kwotę nieco ponad 280 tys. zł potrącono z należnego wynagrodzenia umowy.

Zamieszania wokół skarpy jest sporo. Bez wątpienia ciągłe poprawki budzą emocje wśród mieszkańców, zwłaszcza osiedla usytuowanego bezpośrednio nad nią, ponieważ to oni najczęściej zaglądają w to miejsce.

- Zapoznaliśmy się z protokołem odbioru przez komisję tej inwestycji, ale mamy wątpliwości co do jakości wykonanych prac. Skarpa generuje coraz to nowe koszty. Okres gwarancji minął w lipcu br., a miasto ponownie uruchamia prace w tym miejscu, prawdopodobnie na koszt podatników. Skierujemy więc w następnym tygodniu wniosek do radnych i Komisji Rewizyjnej, aby dokładnie zbadali sprawę- mówi prezes Stowarzyszenia „Nasze Miasto” Łukasz Banasik.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~czepikol

Czy ktoś pamięta zdjęcia Lucka Kudlatego z plakatami pokazującymi skarpe po zniszczeniu i z zaznaczonymi chodnikami?To jest dowod na to ze on przepychal ta rewitalizacje mimo ze mieszkancy nie chcieli.Jak widać mieszkancy mieli rację.

~jasio

Co wy za głupoty piszeta wyraźnie widać że za mało piasku a za dużo betonu je

~demokrata

Kto władzy wybranej przez suwerena w demokratycznych wyborach zabroni bawić się na koszt jołopów, którzy te władzę wybrali.
Może otrzeźwienie przyjdzie za następnym podejściem, w co wątpię.
WYBORCA CHCE, WYBORCA MA - tylko musi pamiętać, że to on płaci a nie władza, którą wybrał.

~Sara

Mam zespół napięcia przedmiesiączkowego ,mam długi , nie mam chłopa, ....Więc q....a muszę się wyłodować pisząc bzdury . .. I nie wq.....e mnie !!!

e2rds

kabi, dziękuję, pełna głowo pracuj, pracuj, pieniądze mi są potrzebne w przyszłym roku, dlatego pracuj i nie pisz głupot, czasu nie ma na to.

~Sara

Jaka władza takie inwestycje jak w PRL zrobic pokzac za wszelka cenę niech glupi lud zobaczy ze coś robimy jakosci zero.. jak wszystkie inwestycje w stw stadion za kilka milionow na pokza a LZS Trzesn lepiej gra..... Brawo pis co dalej..

kabi

e2rds, nie odzywaj się pusta głowo, masz tyle rozumu co wróbel

~bl.

"Zapoznaliśmy się z protokołem odbioru przez komisję tej inwestycji, ale mamy wątpliwości co do jakości wykonanych prac..." Komisja powinna wylecieć na twarz, nawet z samorządu, a firma - nie zobaczyć grosza za takie partactwo. Wątpliwości to tu można mieć tylko, ile ch...w powinien usłyszeć w subtelnym komentarzu do jakości pracy wykonawca tych robót. Komisarze prywatne remonty też tak delikatnie odbierają?

~takaprawda

Firma APIS - zapraszamy do bydowy Parku zimnej wody

~Gonzo

To jest tak jak robi firma udus dziadostwo szkoda kasy

~Taka prawda

NIE OD RAZU KRAKÓW ZBUDOWANO Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł.

~Taka prawda

NIE OD RAZU KRAKÓW ZBUDOWANO Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł.

~Stalowy

Chyba idea PRLu

~Lewatywa

Kto , za przyzwoleniem suwerena wątpi, że władza robi coś źle.
Suweren wybrał i godzi się na wszystkie koszty.
Taka jest idea demokracji.

~adada

Co tam za wodę macie że rozpuszcza beton

e2rds

jabar, tobie i kabiemu to chyba jeszcze za 30 lat pracy zostało, a jak podwyższą wiek emerytalny, a podwyższą to może i więcej, współczuje i chylę czoła, a także pozdrawiam. Cieszycie się, bo ja tak.

e2rds

jabar, biedaku, jeszcze ty dołączasz się do mojej 13, jakże się cieszę, ale was to musi boleć, oj boleć i dobrze, niech boli.Bobrze, ze mamy takich wspaniałych i mądrych, z takimi mądrymi mózgami co pracują na nas, tylko dlaczego tak się dają obskubywać, a tacy mądrzy. Pozdrawiam.

jabar

e2rds, niestety potwierdzasz że masz wróbelka móżdżek

e2rds

kabi, ja wiem, że ty jesteś najmądrzejszy i dlatego musisz zapracować na moją trzynastkę, dlatego bądź mądry i pracuj, a czy w przyszłości będziesz miał emeryturę i w jakiej wysokości to co to mnie obchodzi. Ważne byś zapracował teraz na moją 13. Że jesteś taki mądry to ja z tego cieszę się. Pozdrawiam.

kabi

e2rds, walnij się najpierw w pusty łeb zanim coś napiszesz, twoje mądrości tyle warte ile wróbel na dachu

~~123

jaki prezydent tacy inwestorzy taki sam mierny jak ta skarpa zrobiona

e2rds

kibic i kabi, jeszcze jedno, nawet w opracowaniach Palca i Sznura na przyszłość za 15 do 20 lat przewidują podwyższenie wieku emerytalnego nawet do 70 lat, ale was to w tej chwili nie interesuje i mnie też, dlatego pozdrawiam i życzę miłej i długoletniej pracy.

e2rds

kibic vel pseudointeligent, najbardziej z tej obniżki to ty byś się cieszył, ale widzisz, twoja głupota jest większa niż ty. Czy ty myślisz, że można zmienić z dnia na dzień system emerytalny i ci teraz rządzący obojętnie z jakiej opcji pójdą na to i dobrowolnie obniżą sobie emerytury, no jakim trzeba być naiwnym, lub głupim by tak myśleć. To wy, kabi, ty i wielu teraz pracujących będziecie mieli nędzne emerytury w przyszłości bo system tego rozdawnictwa na dłuższą metę nie wytrzyma, ja już wtedy nie będę żył naiwniacy, a wy nie będziecie mieli z czego żyć, będziecie wegetować. Mnie jest obojętne to że Jaruś podwyżki, a raczej waloryzacji dostanie 300 zł, a ja 200, mnie to wystarcza na dobre życie, to wy naiwniacy będziecie w przyszłości trząś portkami, bo prędzej czy później trzeba będzie pracować do 70 lat, lub głodować. Pozdrawiam z uśmiechem i życzę miłej pracy teraz i w przyszłości, teraz to na moją 13-kę, a jeszcze jedno, zanosi się w przyszłym roku na waloryzację jeszcze wyższą od tegorocznej i będzie co najmniej 3,84%, ja z tego tylko się cieszę.

kabi

kibic masz rację też o tym czytałem w ichnich utajnionych piśmidłach, oni mają Polaków za durni ale niestety mają i swoich naiwnych wyborców

~kibic

Do emeryta e2rds, ciesz się pod niebiosa bo gdyby te wybory przegrał PAN PREZYDENT DOKTOR PRAW ANDRZEJ DUDA to zastał by ci tylko sznur [ wiesz do czego]. Bo w obozie platformy obywatelskiej bardzo głośno mówi się o obniżeniu najlepszych emerytur o 50 procent. Ale oczywiście TVN ci o tym nie powie i wiesz dlaczego?

~kibic

Do emeryta e2rds, ciesz się pod niebiosa bo gdyby te wybory przegrał PAN PREZYDENT DOKTOR PRAW ANDRZEJ DUDA to zastał by ci tylko sznur [ wiesz do czego]. Bo w obozie platformy obywatelskiej bardzo głośno mówi się o obniżeniu najlepszych emerytur o 50 procent. Ale oczywiście TVN ci o tym nie powie i wiesz dlaczego?

~kibic

Do emeryta e2rds, ciesz się pod niebiosa bo gdyby te wybory przegrał PAN PREZYDENT DOKTOR PRAW ANDRZEJ DUDA to zastał by ci tylko sznur [ wiesz do czego]. Bo w obozie platformy obywatelskiej bardzo głośno mówi się o obniżeniu najlepszych emerytur o 50 procent. Ale oczywiście TVN ci o tym nie powie i wiesz dlaczego?

kabi

e2rds pisz na temat nie umiesz czytać o czym jest artykuł,

przegraliście z kretesem i tak zostanie na zawsze dziadku, po następnych wyborach Palec i Sznur przejmie całą władzę łącznie z samorządami a wy możecie wyć do księżyca

~ TO JA

nadberezny musi odejsc za buble ktore robi w stalowej woli

~Tak

WSTYD