Transmisje obrad RM niekompletne? Czy ktoś ma coś do ukrycia?

Image

2 lata temu, wskutek nowelizacji przepisów, na samorządy narzucono obowiązek transmitowania obrad rady gminy, rady powiatu oraz sejmiku województwa za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Większość miast i powiatów korzysta z eSesji, która pozwala na udostępnianie materiałów z sesji i komisji Rad Miejskich. Jak czytamy na stronie eSesji, w naszym kraju używa jej ponad 750 samorządów. Transmisje obrad można oglądać zarówno na żywo, w czasie ich trwania, jak również w późniejszym terminie.

Radny Dariusz Przytuła ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego zwrócił uwagę na to, że w ostatnim czasie pojawiły się pewne problemy związane z transmisją obrad Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

- Zgłaszam niedopełnienie obowiązków przez pana przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Sobieraja polegające na naruszeniu ustawowego prawa dostępu do transmisji z obrad Sesji Rady Miejskiej w Stalowej Woli dla mieszkańców Miasta. Jest to ustawowy obowiązek, którego należy przestrzegać i niestosowanie się do przepisu dającego mieszkańcom prawo dostępu do transmisji z Sesji, a także braku udostępniania w Internecie nagrania z obrad, jest naruszeniem prawa. Przewodniczący rady powinien być świadomy grożącej mu kary za niewykonywanie obowiązków. Przewodniczący ma obowiązek organizacji prac rady i jeśli nie robi tego zgodnie z przepisami prawa, to podlega karze- mówi radny Dariusz Przytuła.

I podaje przykłady: nagranie obrad sesje RM z dn. 16 lipca, które udostępnione zostało na YouTube, trwa zaledwie 28 sekund! Kolejne nagranie z posiedzenia, które odbyło się 17 lipca również nie jest kompletne, trwa 2 minuty i 15 sekund. Z kolei nagrania z ostatniej sesji Rady Miejskiej z 29 lipca nie ma wcale. Link, pod którym można byłoby oglądać transmisje jest niedostępny. Mieszkańcy nie mają więc wglądu do tego co działo się w czasie obrad. To, że nie można odtworzyć w całości 3 ostatnich posiedzeń Rady Miejskiej daje do myślenia. W tej sprawie piszą do nas również nasi Czytelnicy, którzy chcieliby zobaczyć jak radni pracują nad uchwałami i co dzieje się w mieście, jakie są plany, wydatki, jak działają komisję.

- Czy ktoś ma coś do ukrycia, że nagrania są takie, a nie inne? Zresztą próbowałem nie raz obejrzeć transmisje online i nie zawsze było to możliwe: trzaski, szumy, zerwane łącza, niedostateczna słyszalność poszczególnych radnych podczas zabierania głosu, brak całości transmisji, a przecież samorząd ma obowiązek zadbania o dobrą łączność- pisze pan Aleksander.

Warto tu podkreślić, że podczas obrad 16 i 17 lipca głównym tematem posiedzenia był skład komisji rewizyjnej. Temat był więc zaliczany do tych kontrowersyjnych. Więcej o tym można przeczytać TU. Z kolei podczas środowych obrad podejmowano kilka ważnych kwestii, m.in.: ustalono 4 pomniki przyrody, wyrażono zgodę na podwyższenie kapitału zakładowego MZK, zatwierdzono plan pracy Komisji Rewizyjnej.

Jak podkreśla radny Dariusz Przytuła nieudostępnienie transmisji podlega skardze do Wojewody oraz do Sądu Administracyjnego.

Po interwencji radnego i emisji artykułu nagrania z obrad pojawiły się na platformie eSesji, jednak jakość niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~na co?

A pan Darek to ma rację . Co z dokapitalizowanie Lokalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp.z. o.o. –w kwocie 1.000.000,00 zł? miasto,czyli my - wydaje pieniądze i jaki będzie finisz? Na co pójdą pieniądze, czy na pewno w 100% na pomoc przedsiębiorcom? Chcemy wiedzieć.

~POLICJA

Dareczek to chyba najlepszy w kablowaniu jest.
Jak nie na policję, bo niby ktoś go pomówił
to do prokuratury bo jakaś inna "krzywda" mu się dzieje.
A teraz to!
człowieku weż się do roboty, bo ci komputery laptopy, tablety i komórki policja przejrzy
wreszcie
i będziesz płakał i się tłumaczył z tego co i gdzie wypisujesz!!!

~Mieszkaniec

Nawet lepiej że nie ma tych sesji w Internecie ,bo kto ma ochotę słuchac tego dukania .Trzeba się najpierw czytać nauczyć panie bezradny.

~Jarek

30.07.2020 r na stronie esesja.tv pokazała się transmisja z obrad sesji Rady Miasta Stalowej Woli.Zapraszam do oglądania.

~Jarek

~Lilo masz dowód u góry,że transmisji nie ma z sesji Rady Miasta może oglądałeś prezydenta

~Tytus

~Lilo
Ty mogłaś pornosa oglądać A nie sesję bo jej nie bylo

~Marko

~Lilo pewnie uczestniczyłeś na sesji jako radny bo nie ma transmisji i nie kłam,a jak oglądałeś to prześlij transmisję.

~takaprawda

Cenzura ciężko pracuje aby mieszkańcy naszego miasta prawdy się nie dowiedzieli w STALOWYM MIEŚCIE.

~takaprawda

Cenzura ciężko pracuje aby mieszkańcy naszego miasta prawdy się nie dowiedzieli w STALOWYM MIEŚCIE.

~Rudy

Do płokułatuły podać i skazać od razu na 10 lat!

~Lilo

Ja tam jakoś ostatnią sesję oglądałem...
O co kaman?

e2rds

Oj, myślę, że rada ma wiele do ukrycia, nie po to jest własna Komisja Rewizyjna, ogromna kasa została wydana na imprezy wyborcze, kasy brak, a i te 15 mln z obligacji to pójdą na bieżące wydatki, a nie na spłatę zadłużenia, a takaprawda vel pseudointeligent znów będzie piał z zachwytu jak to świetnie gospodarują.

~Mieszkaniec

....doszli do wniosku, że szkoda robić dodatkowe koszty skoro mają na utrzymaniu takie tuby propagandy lokalnej jak ... ajwon, jkl, mieszkaniec, wizjoner, takaprawda, hudini, 3xD, Pauza ... łajze - kretyna alfa!