Mamy 4 nowe pomniki przyrody

Image

We wtorek na komisji, a w środę na sesji Rady Miasta, radni rozmawiali na temat pomników przyrody. Chodzi o wiekowe drzewa rosnące na terenie Gminy Stalowa Wola.

O ustanowienia statusu pomników przyrody w ubiegłym roku zwrócił się Ernest Rudnicki z PTD, który przyjechał do Stalowej Woli na zaproszenie stowarzyszenia Nasze Miasto. Wytypowano 18 pięknych, wiekowych drzew, a wśród nich: topole białe, dąb szypułkowy, sosnę wejmutkę, daglezję zieloną, topolę czarną. Każde drzewo ma inną historię i wiek i rośnie w różnych częściach miasta, m.in. w: Parku Charzewickim, rezerwacie Sochy, na błoniach nad Sanem, czy na cmentarzu w Rozwadowie. Najstarsze okazy mają nawet 200 lat! Po upływie kilku miesięcy od złożenia wniosku w tej sprawie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie trafiło pismo prezydenta miasta w sprawie ustanowienia pomników przyrody dla 4 drzew: 2 topoli białych i 2 topoli czarnych, które rosną na terenie błoni nad Sanem. W środę Rada Miejska podjęła uchwałę w tej sprawie. Radni byli jednomyślni.

Pomnikami przyrody ustanowiono:

1) Drzewo nr 1, gatunku topola czarna (Populus nigra) „Topola Stalowa Wola”, rosnące na Błoniach Nadsańskich w obrębie nr 3 Centrum w Stalowej Woli.

2) Drzewo nr 2, gatunku topola biała (Populus alba) „Topola Pławianka”, rosnące na Błoniach Nadsańskich w obrębie nr 3 Centrum w Stalowej Woli.

3) Drzewo nr 3, gatunku topola biała (Populus alba) „Topola Lasowianka”, rosnące na Błoniach Nadsańskich w obrębie nr 3 Centrum w Stalowej Woli.

4) Drzewo nr 4, gatunku topola czarna (Populus nigra) „Topola Działkowców”, rosnące na Błoniach Nadsańskich w obrębie nr 3 Centrum w Stalowej Woli.

W skutek podjętej uchwały miasto przejmie obowiązki pielęgnacji nad 4 zabytkowymi drzewami. Kolejnym etapem procedury pomnikowej mają być drzewa w Parku Charzewickim, m.in.: Dąb Szypułkowy, Topola 'Marilandica' Topola holenderska, Daglezja Zielona, Sosna Wejmutka.

Radni i obecna na sesji wiceprezydent podziękowali za zaangażowanie grupie miłośników przyrody, dzięki którym udało się objąć ochroną wiekowe drzewa. Wiceprezydent Renata Knap poinformowała, że przy każdym z nich znajdzie się tabliczka z informacją o pomniku przyrody i opisem drzewa.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~toto

Pomniki jak pomniki... dzisiaj są a jutro ich nie będzie! Rzeczą bardzo dużej wagi - nie wiem dlaczego tak mało uwagi poświęcają jej radni z opozycji - jest emisja obligacji komunalnych przez pana Nadbereżnego celem ... spłaty odsetek od zaciągniętych kredytów i pożyczek od 2014 roku. Czy aż tyle trzeba było czasu by pozwolić na tak gigantyczne zadłużenie miasta? To jest problem z którym codziennie powinni zmagać się radni. Jak wieść gminna niesie radni pro prezydenccy czyli pisowcy byli bardzo usatysfakcjonowani przepchnięciem uchwały o długoterminowej spłacie kolejnego długu, ktory zaciągnęli. Więc zaczęła już działać spirala zadłużenia na całego. Długi miasta są spłacane kolejnymi długami. Pięknie, prawda? Panu prezydentowi i jego radnym pozostała jeszcze ostatnia deska ratunku jakim na rynku finansów są para banki. Tam nie trzeba żadnego stanowiska RIO, wystarczy tylko dowód osobisty!

e2rds

widać, ty tu nie podziwiaj, tylko weź się do uczciwej pracy, bo ja chcę mieć 13 emeryturę i co ty na to podziwiaczu.

~widać

Podziwiam te sukcesy stalowowolskiej opozycji.
Oj ciężka to praca, jakieś badyle wpisali na listę i już media trąbią
A uczciwa praca, to co?

e2rds

pseudointeligent znowu w akcji.

~nauczyciel

@ Matematyk
Matko bosko to jak policzyć te diety radnych opozycyjnych 150.000 złotych
i podzielić przez liczbę drzew, to wychodzi, że ten sukces opozycji
kosztował 37.500 złotych za każde drzewo!!!
BRAWO OPOZYCJA!!! smiech2

cdn..

następny sukces

Mariusz77

Dziękuję Bogu ze choć tyle ostało się przed Luckiem Drwalem

~Matematyk

No proszę po 2 latach i pobieraniu diet w wysokości 1000 zł na rekę
czyli w 7 osób w sumie ponad 150.000 zlotych!!!
w końcu nomen omen CENNY wkład opozycji w istnienie Stalowej Woli!
Normalne szczęki opadają!

~Pohanke FOZZ

Drzewa do pomników przyrody opozycja wpisała, ale po pomnikach Kwiatkowskiego i innych pomnikach w Stalowej Woli to buciorami łaziła!!

~jasio

feniksie mimo ze wylazes z popioluf mogłbys byc troche milszy bo ta zlosliwosc jez na razjie nieuleczalna

~SZOK

Hahahaha...
No widać, że 2 lata pracy stalowowolskiego SPS nie poszły na marne.
Wreszcie coś się im udało.
4 drzewka wpisali na listę pomników przyrody.
Chylę czoła, bo trud to był wielki zapewne.

~jasio

to som psy łogrodnika

~Vrek

dacy jak d....pek feniks to sa prawdziwi obroncy

~Tesla

smiech2 smiech2 smiech2
I to jest sukces na miarę naszej stalowowolskiej opozycji!!

~Fenix

Zróbcie coś dla chorego ~ jasio , może ma ktoś namiar na dobrego lekarza ? umiech

~jasio

Rysku pomimo błędów zrobionych przez komputer zrozumiałeś że chodzi o podatki więc o co ci chodzi bo brak przecinka w przypadku tak wspaniałych pomnikóf nie ma żadnego mówię cI żadnego znaczenia

~jasio

Panie Ernescie 2 krok już zrobiony 4 pomniki przyrody są, a teraz pora na krok 1 - zrób Pan coś dla tej chorej Pani Eli

~Stalovy777

no w końcu, bo poprzednie to chyba za komuny były ustanowione ostatni raz. brawo !

~Ryszard

Vrek - podatki to będziemy płacić ale za Twoje błędy w pisowni

~Vrek

Prawdziwy tytuł - pędzie y płacić nasze podatki na 4 uschnięte drzewa

~jasio

A może by tyn Ernest pomuk jakoś bezdomnym abo biednym poniżej minimum socjalnego 528 zł miesięcznie abo chorym kupił leki droższe od ich emerytur abo chociaż tej Eli z artykuła obok

e2rds

A może by tak Urząd Miasta naprawił pewne ubytki w pniach niektórych topoli, to niewielki wydatek w porównaniu ze stadionem i uniemożliwił głupim głowom rozpalanie w ubytkach ognia.