Uprawnienia budowlane: czym są i jak je zdobyć?

Image

Uprawnienia budowlane pozwalają na pracę na budowie, jednak w odpowiedzialnej i samodzielnej funkcji. Dzięki nim można zostać np. kierownikiem budowy, inspektorem nadzoru, a także projektantem. Za wykonywaniem tychże zawodów stoi nie tylko duża satysfakcja, ale również odpowiednie gratyfikacje finansowe. Ale w jaki sposób można zdobyć odpowiednie kwalifikacje?

1. Uprawnienia budowlane: czy warto się o nie starać?

2. Kto może przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane?

3. Egzamin na uprawnienia budowlane: jak to wygląda i czy ciężko go zdać?

Wiele osób znajduje się w takim puncie życia i kariery zawodowej, że szuka dla siebie nowej drogi. W takiej sytuacji zawsze nasuwa się pytanie o ewentualną zmianę pracy, a nawet branży i całkowite przekwalifikowanie. A co z osobami, które chciałyby się postarać o uprawnienia budowlane?

1. Uprawnienia budowlane: czy warto się o nie starać?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto się starać o uprawnienia budowlane, zacznij od zdefiniowania tego, czym chciałbyś/chciałabyś się zajmować. Uprawnienia budowlane to forma dokumentu, dzięki któremu można podjąć pracę na samodzielnych, ale także odpowiedzialnych stanowiskach, czego warto być świadomym. W zależności od tego, na jaką specjalizację się decydujemy, dzięki zdobyciu uprawnień budowlanych, możemy się starać o pracę w odpowiedniej gałęzi budownictwa. Fachowcy w każdej z nich są mile widziani!

Jak już wspomniano we wstępie, uprawnienia budowlane przydają się m.in. w pracy projektanta, kierownika budowy, czy też inspektora nadzoru. Budownictwo jest niezwykle szerokim pojęciem i daje możliwość wyboru spośród szeregu specjalności, tj. architektoniczna, sanitarna, drogowa i mostowa, konstrukcyjno-budowlana i elektryczna. Wybór oczywiście powinien być podyktowany osobistymi predyspozycjami i preferencjami. Ale zanim zdobędziemy uprawnienia do wykonywania któregokolwiek z zawodów, związanych z powyższymi specjalnościami, należy przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane.

2. Kto może przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane?

Do egzaminu na uprawnienia budowlane niestety nie może przystąpić każdy, kto ma taką ochotę, czy też widzi się w branży budowniczej. Możliwość spróbowania swoich sił podczas egzaminu, jest ściśle podyktowana przez konkretne kryteria - wykształcenie, praktykę zawodową itd. Aby starać się o uprawnienia budowlane, należy zdać egzamin w formie ustnej i pisemnej, co stanowi spore wyzwanie.

Ale ten, kto przez nie przebrnie, uzyska szansę na wykonywanie dobrze płatnego (mówimy o zarobkach rządu nawet kilkunastu tysięcy złotych), prestiżowego zajęcia. Zdobycie uprawnień budowlanych otwiera drzwi do wielu ścieżek kariery.

3. Egzamin na uprawnienia budowlane: jak to wygląda i czy ciężko go zdać?

Egzamin na uprawnienia budowlane, jak już wspomniano powyżej, składa się z dwóch części - pisemnej oraz ustnej. W przypadku tej pierwszej, do wykonania mamy testy na uprawnienia budowlane. Warto zaznaczyć, że jedynie jedna odpowiedź na pytanie jest poprawna. Natomiast część ustna odbywa się przed komisją egzaminacyjną, która sprawdza poziom wiedzy aspirującego do posiadania uprawnień budowlanych. Zarówno pod względem merytorycznym, jak i praktycznym.

Pytanie na uprawnienia budowlane, zarówno te zadawane prze komisję egzaminacyjną, jak i te na teście pisemnym, związane są z konkretnym rodzajem uprawnień, które chciałby zdobyć kandydat.

Jeśli interesują cię zagadnienia związane z uprawnieniami budowlanymi i egzaminem, który poprzedza ich zdobycie, warto zastanowić się również nad programem do nauki na uprawnienia budowlane. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu, zdecydowanie zwiększasz swoje szanse na powodzenie. Co daje ci taki program?

Przede wszystkim, zdobędziesz wiedzę z zakresu zagadnień, które znajdują się na egzaminie na uprawnienia budowlane, zarówno w części pisemnej, jak i ustnej. Co istotne, wpisując w wyszukiwarkę internetową hasła: pytania na uprawnienia budowlane, czy testy na uprawnienia budowlane, otrzymasz masę odpowiedzi. Zastanów się jednak nad ich jakością. Pamiętaj, że przepisy na uprawnienia budowlane się zmieniają i to w niezwykle szybkim tempie. Dlatego rozbieżność pomiędzy wiedzą internetową, a tym, co ostatecznie pojawia się na egzaminie, może być duża.

Historia dotycząca przepisów budowlanych, sięga już 1928 roku, kiedy to powstały pierwsze tego typu regulacje odnośnie prawa budowlanego. Można jednak przypuszczać, jak wiele w tym czasie się zmieniło. Niezmienne pozostałe jedno - zdobycie uprawnień budowlanych nadal jest bardzo przyszłościową i ważną umiejętnością.

Ludzie budują domy, lokale, firmy, hale produkcyjne, domy czy mosty. Nie brak nowych zleceń i nowych wyzwań. Zdobywając uprawnienia budowlane, decydujesz się na wykonywanie jednego z zawodów, dzięki któremu ciągle będziesz się rozwijać i poznawać nowe osoby.

Pamiętaj jednak, że u osoby, która pracuje w branży budowlanej, nie może być mowy u niekompetencji czy półśrodkach. Egzamin to tylko jedno z pierwszych wyzwań, z jakimi przyjdzie ci się zmierzyć.

Więcej informacji na temat uprawnień budowalnych uzyskasz od:

Uprawnienia Budowlane Invest Construction

ul. Spółdzielcza 2

19-200 Grajewo

Email: biuro@uprawnienia-budowlane.com

Tel.: 515870249

WWW:

http://uprawnienia-budowlane.com/

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.