Podkarpacie pamięta o wybuchu Powstania Warszawskiego

Image

W sobotę 1 sierpnia o godzinie 17.00, w 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe. Zostaną one włączone i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę.

Z prośbą do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren zwróciła się wojewoda podkarpacka Ewa Leniart. Zaapelowała także o wywieszenie w tym dniu flag państwowych na budynkach samorządowych i w miejscach publicznych. Podjęte działania mają na celu oddanie hołdu i uczczenie pamięci uczestników Powstania Warszawskiego.

Część podkarpackich samorządów, wzorem minionych lat, oprócz włączenia symbolicznej syreny alarmowej, planuje także większe lub mniejsze obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. W Rzeszowie w godzinę „W” rozpocznie się msza święta w intencji ofiar powstania. Odbędą się okolicznościowe przemówienia. Będą składane kwiaty i wieńce. Później planowany jest koncert kapeli warszawskiej.

W powiecie stalowowolskim, ku czci powstańców, zorganizowane zostaną 2 rajdy rowerowe. Po raz pierwszy wystartuje Powstańczy Rajd Rowerowy w Radomyślu nad Sanem. Ulicami Stalowej Woli przejedzie IX Rajd Honoru.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
wyborca

no to jedzieMY

wyborca

Oddajcie im młodość, którą zabraliście,
Oddajcie im wolność, którą zhańbiliście,
Oddajcie im sny, w spokojnych ich domach,
Oddajcie rodziców, oddajcie znajomych.
Daliście starość, zabraliście młodość,
Daliście niewolę, zhańbiliście wolność,
Daliście domy doszczętnie zniszczone,
Zabitych rodziców, zabitych znajomych.

/ Horytnica - Mały Powstaniec /

~lopo

... bowiem część działań powstańczych obejmowała także Podkarpacie! Dlatego jest co pamiętać i świętować jednocześnie! Najpierw rozliczyć tych co podburzyli do wybuchu powstania i niezliczonych śmierci cywilnej ludności W-wy. Przecież wybuch powstania była to cyniczna gra polityczna bowiem jego organizatorzy wiedzieli od początku czym dysponują i jakimi siłami dysponuje wróg. Skoro prezydent miasta może wyjechać sobie na delegację do 50 krotnie większego ośrodka miejskiego i tam publicznie obsobaczyć kolegę samorządowca za niezawinioną awarię urządzenia komunalnego to tym bardziej uprawnionym jest świętowanie tego co działo się w Warszawie u schyłku II wojny i co zakończyło się masakrą ludności cywilnej. Dalejże świętować, jest co...

~dodge

Ktoś mądry kiedyś powiedział że Polska to jedyny kraj który świętuje swoje porażki a nie zwycięstwa.
Coś w tym jest.

~obca

W dzień 1.08. zastanówmy się do czego prowadzi nienawiść =czy wszyscy ,którzy zginęli za WOLNA POLSKE gdyby wiedzieli że rządzący skłócili nas i pod pustymi frazesami jak ciężko pracują dla Ojczyzny tak naprawdę dbają tylko o swoje przywileje=czy powstańcy swojego życia nie oddali na darmo,.nie róbmy z tego dnia jarmarku próżności w ciszy i wspokoju pomódlmy się za ich dusze

~jan

.... już na początku poprzedniego wieku Boy-Żeleński pisał że unieważnienie ślubu kościelnego to przywilej bogatych i tych u władzy, biedny nie dostanie tego nigdy, będzie pouczany o ,,dźwiganiu krzyża", a bogatemu wystarczy do unieważnienia że w czasie ślubu nie były zapalone wszystkie świeczki na ołtarzu ..... nieliczni z polityków pisowskich się odcięli od tego ,,tańca z gwiazdami" zadając pytanie o sens i wymiar religijny SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA.... dokąd zmierzają polscy biskupi skoro w Kościele coraz więcej jest na sprzedaż a sumienie ma coraz mniejsze znaczenie, gdzie brać udział w nabożeństwach skoro coraz więcej proboszczów ,,jedzie po bandzie", czy pozostaje nam tylko msza w Polsacie z parafii Opatrzności Bożej w Warszawie ? .....

~jajaJakBerety

Jestem katolikiem, ale jak widzę i słyszę tych debili w biretach to mną trzęsie. Co jeden to ważniejszy a wszyscy ważniejsi są od Pana Boga. Taki Kurski i ta pożal się Boże "panna młoda" oboje po rozwodzie kościelnym. I kolejny Sakrament Małżeństwa? Boże Ty nie grzmisz?

~Modlitwa

Chmury nad nami rozpal w łunę,
Uderz nam w serca złotym dzwonem,
Otwórz nam Polskę, jak piorunem
Otwierasz niebo zachmurzone.
Daj nam uprzątnąć dom ojczysty
Tak z naszych zgliszcz i ruin świętych
Jak z grzechów naszych, win przeklętych.
Niech będzie biedny, ale czysty
Nasz dom z cmentarza podźwignięty.
Ziemi, gdy z martwych się obudzi
I brzask wolności ją ozłoci,
Daj rządy mądrych, dobrych ludzi,
Mocnych w mądrości i dobroci.
A kiedy lud na nogi stanie,
Niechaj podniesie pięść żylastą:
Daj pracującym we władanie
Plon pracy ich we wsi i miastach,
Bankierstwo rozpędź - i spraw, Panie,
By pieniądz w pieniądz nie porastał.
Pysznych pokora niech uzbroi,
Pokornym gniewnej dumy przydaj,
Poucz nas, że pod słońcem Twoim
"Nie mas Greczyna ani Żyda".
Puszącym się, nadymającym
Strąć z głowy ich koronę głupią,
A warczącemu wielkorządcy
Na biurku postaw czaszkę trupią.
Piorunem ruń, gdy w imię sławy
Pyszałek chwyci broń do ręki,
Nie dopuść, żeby miecz nieprawy
Miał za rękojeść krzyż Twej męki.
Niech się wypełni dobra wola
Szlachetnych serc, co w klęsce wzrosły,
Przywróć nam chleb z polskiego pola,
Przywróć nam trumny z polskiej sosny.
Lecz nade wszystko - słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

~COVIDY

Można spytac wirusa czy można organizować czy nie można.

~wPiSdu+

Jesteśmy świadkami wielkiego upadku kościoła katolickiego w Polsce !!! W końcu ten bezczelny cynik sam sobie ślubu nie udzielił !! Przykład PiSowskiej katolickiej rodzinysmiech2 smiech2 smiech2

~@Boże mój

Ośmieszył Kościół Katolicki i tego starego "geniusza" z Żoliborza! Nie wspomnę o biskupach dzięki których obłudzie i zakłamaniu kościoły pustoszeć będą...

~Boże mój!

Ten cały cyrk kościelnego ślubu Kurskiego to wielka hucpa i przejaw buty i arogancji. Warto przeczytać felieton Mazurka w "Plusie i Minusie". Cytuje on pewnego wiejskiego proboszcza, który podsumowuje tę sprawę i rolę hierarchii kościelnej w niej: biskupi zrobią tu nam Irlandię (ludzie się odwrócą od KK - ten proces już trwa!!).

wyborca

~olala: Jeszcze II i III powstanie śląskie.

Mariusz77

Na Rajdzie Honoru bylem raz i wystarczy .
Po pierwsze teraz nie czas na wszelakie spędy ale jak widać są tacy co tego nie rozumieja a po drugie brzydzę się wszelakim partyjniactwem a ten rajd przerodzil się w taki partyjny lansik .
Wolę sam na rowerze pojechać w pobliskie lasy i zapalic znicz na grobie jakiegoś partyzanta który oddal zycie za Ojczyznę .
Zapewne partyjne towarzystwo nawet nie jest swiadome ze takie miejsca są kilka km od miasta , tacy z nich patrioci .

~olala

Rocznicę powstania niech świętują Warszawiacy. Jako naród mamy ciekawy zwyczaj świętowania przegranych bitw. Dlaczego nie świętujemy na skalę kraju powstania wielkopolskiego? jedynego wygranego w historii powstań.

~trututu

A czy o wyzwoleniu Stalowej Woli przez pułkownika Skopenkę 1 sierpnia ktoś pamięta ?

wyborca

Czy rajd powinien się odbyć w czasie pandemii koronawirusa?

~jan

.... rajd honoru, i aktywiści PiS ...... przecież to są pojęcia sprzeczne, wykluczające się .... po ostatnich popisach Kurskiego i jego gości pokazywanie się w towarzystwie pisiorów to ,,wyjątkowy splendor", kto chce nie idzie czy jedzie, a powstańców można godnie uczcić czy się za nich pomodlić bez udziału pisowskiej pychy ....

~Franciszek

jp2 przestań czytać książki z PRL-u bo masz mętlik w głowie!

~jp2

Za zorganizowanie powstania warszawskiego i udział w nim ich żyjący udziałowcy powinni iść do więzienia za zniszczenie miasta i śmierć 200 tyś cywilów. Stalin i bohaterska Armia Czerwona była w stanie gotowości pomóc Polakom wyzwolić Warszawę i tym samym i cały kraj. Bezmózgowcy polscy jednak odrzucili tę propozycję i zdecydowali się sami wyzwalać stolicę i kraj nie mając uzbrojenia. Najwięcej Niemców w postaniu warszawskim poległo ze śmiechu na widok polskich oddziałów.